Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy zegar cyfrowy

Christophorus 28 Kwi 2008 11:36 15644 20
  • Analogowy zegar cyfrowy

Analogowy Zegar Cyfrowy

Witam wszystkich. To moje pierwsze urządzenie elektroniczne przedstawione w tym dziale. Jest to analogowy zegar cyfrowy, podobny trochę do tego z Teleekspresu. Już samą konstrukcję zegara można uznać za zabytkową gdyż pochodzi ona z Radioelektronika 3/84 i oryginalnie zbudowana jest na ponad 30 układach scalonych TTL. Mnie nieco udało się uprościć tą konstrukcję zegara, ale i tak sporo układów TTL i CMOS zostało wykorzystanych w tej konstrukcji. Zegar ten wykonałem dość dawno temu bo o ile dobrze pamiętam to w 1996 roku. Dziś gdybym miał ponownie wykonać ten zegar to jeszcze bym go trochę uprościł. Jednak dziś mamy łatwo dostępne mikrokontrolery jednoukładowe, które by pozwoliły na wykonanie tego zegara w oparciu o zaledwie kilka układów scalonych. Kiedy ja wykonywałem ten zegar nie było tak łatwo dostępnych jak dziś komputerów, i programów wspomagających projektowanie. Płytki do zegara projektowałem ręcznie. W sumie tą konstrukcję przedstawiam tutaj głównie ze względu na wykonaną przeze mnie obudowę z drewna do tego zegara. Czasami zamiast kupować standardową obudowę z tworzywa sztucznego lub metalu, można wykonać taką oryginalną obudowę do zegara. Na pewno będzie on na siebie zwracała uwagę bardziej niż obudowa standardowa. Elektronika zegara jak już wspomniałem jest zabytkowa i nikt dziś tak nie buduje zegarów. Sam schemat z Radioelektronika zawierał błąd powodujący iż godziny były wyświetlanie nieprawidłowo. Mianowicie licznik godzin to był układ 7492 (licznik modulo 12 pracujący w kodzie 6421) zmieniłem na 7493 pracujący w kodzie 8421 i zegar działa poprawnie do dziś. Jedynie co zauważyłem to jest on podatny za zakłócenia z sieci i winę za to ponosi brak bocznikowania układów TTL kondensatorami, długie i równoległe ścieżki na płytkach, a także długie przewody w obudowie zegara. Zegar nie posiada podtrzymania bateryjnego, z uwagi iż pobór prądu mimo stosowania układów TTL z serii „L” o małym poborze mocy dochodzi do około 0,8 A. Zegar posiada wahadełko, układ TIK-TAK naśladujący tykanie zegara, a także budzik. Jedynie programowanie budzika w kodzie binarnym jest kłopotliwe. Ale jak już wspomniałem, dziś ten zegar bym jeszcze bardziej uprościł gdybym go raz jeszcze w ten sposób musiał wykonać. W obszernym załączniku wszyscy zainteresowani znajdą dużo materiałów dodatkowych, schematy, płytki oraz rysunki potrzebne do samodzielnego wykonania takiej obudowy z drewna. W późniejszym czasie wykonałem inne zegary w obudowach z drewna – imitacje dawnych zegarów, których zdjęcia także tutaj zamieszczam. Zegary te wykonywane były kilka lat temu więc trudno podać mi koszt wykonania takich obudów, ale myślę, że koszt ten zawiera się w kwocie około 300 – 500 zł. Więcej potrzebnych informacji zainteresowani znajdą w załączniku. Płytki narysowane w Protelu były tworzone ręcznie bez „netlisty” więc gdyby ktoś się zdecydował na ich wykonanie to proszę sprawdzić czy nie zawierają błędów.

Teraz kilka zdjęć wnętrza zegara:
    Analogowy zegar cyfrowy Analogowy zegar cyfrowy Analogowy zegar cyfrowy
    Kolejno od lewej: widok ogólny wnętrza zegara, widok płytki liczników, budzika i zasilacza oraz widok "programatora" budzika.

A oto dwa inne "nieelektroniczne" zegary wykonane przeze mnie:
    Analogowy zegar cyfrowy Analogowy zegar cyfrowy Analogowy zegar cyfrowy
    Kolejno od lewej: mały zegar typu "kominkowego", duży zegara stojący oraz zbliżenie na ten zegar.

Tutaj widok dwóch głównych i największych płytek drukowanych projektowanych ręcznie:
    Analogowy zegar cyfrowy Analogowy zegar cyfrowy
    Płytka liczników, budzika oraz zasilacza i płyta wyświetlacza minut i godzin, wahadełka i układu TIK-TAK.

Tutaj znajduje się załącznik zawierający dodatkowe materiały dotyczące tego zegara, jego elektroniki oraz rysunki do wykonania tego rodzaju obudów z drewna. Materiały te są dosyć obszerne, kilkadziesiąt stron tekstu i kilkadziesiąt rysunków. Opis ten ukazał się w Elektronice dla Wszystkich 12/06 i 1/06 - sam opis wykonania obudowy z drewna, bez przestarzałej elektroniki.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 28 Kwi 2008 14:10
    RAIN.PL
    Poziom 12  

Jak dla mnie 6 za obudowę. Jestem jednak niemal pewien, że identyczny zegar widziałem w jednym z dawnych numerów Elektroniki dla Wszystkich.

• #3 28 Kwi 2008 14:11
    flp_90
    Poziom 10  

skaktus napisał:
    W sumie śmiem stwierdzić że zniszczyłeś zegar który w oryginale wyglądał lepiej o 200%...

Christophorus napisał:

W sumie tą konstrukcję przedstawiam tutaj głównie ze względu na wykonaną przeze mnie obudowę z drewna do tego zegara.

RAIN.PL napisał:

Jestem jednak niemal pewien, że identyczny zegar widziałem w jednym z dawnych numerów Elektroniki dla Wszystkich.

Christophorus napisał:
    Opis ten ukazał się w Elektronice dla Wszystkich 12/06 i 1/06 - sam opis wykonania obudowy z drewna, bez przestarzałej elektroniki.

Ludzie nauczcie się w końcu czytać ze zrozumieniem.

• #4 28 Kwi 2008 14:14
    fhdelta
    Poziom 11  

Podziwiam nakład pracy włożony w wykonanie tej konstrukcji, ale mimo wszystko mnie podobał się bardziej zegar przed przeróbką. Czasem jest tak że udoskonalanie czegoś ponad miarę prowadzi do odwrotnego z zamiarem skutku, no cóż ale to tylko moje zdanie - lubię stare zegary w oryginale. Faktem jest, że konstrukcja wykonana starannie i jeśli się autorowi podoba to OK.

• #5 28 Kwi 2008 14:24
    RAIN.PL
    Poziom 12  

flp_90 napisał:

Ludzie nauczcie się w końcu czytać ze zrozumieniem.

Może gdyby autor zastosował w opisie akapity i wyraźny podział tekstu, ludzie czytaliby cały tekst zamiast szybko go przejrzeć. Poza tym mój błąd, przyznaję! :)

• #6 28 Kwi 2008 14:42
    skaktus
    Poziom 37  

Chodziło mi o to taki styl zegara do diod,serduszek itp ma się nijak. To tak jakby luksusowy samochód w środku wyłożyć tandetnym i szpetnym plastikiem...dlatego według mnie takie połączenie to 2/6. Sama obudowa - spoko, ale nie w taki sposób.

• #8 28 Kwi 2008 16:53
    Christophorus
    Poziom 41  

Zdaję sobie sprawę, że takie połączenie tradycyjnej obudowy z elektroniką nie wypadło najlepiej. Zegar ten przedstawiłem tutaj głównie ze względu na efektowną (mam taką nadzieję) obudowę. Większości moich znajomych ten zegar się zdecydowanie podoba. Jest to też kwestia gustu. Osobiście też kiedyś się zastanawiałem czy dobrze zrobiłem wykonując ten zegar w taki a nie inny sposób. Dlatego też kolejne tego rodzaju obudowy zostały wyposażone w tradycyjny zegar ze wskazówkami co widać na kolejnych fotografiach. Nie są to tradycyjne zegary z nakręcanym mechanizmem, ale wykorzystałem współczesne imitacje dawnych zegarów, napędzane baterią R6. Obudowy tych zegarów zostały wykonane od podstaw z drewna (nie żadna płyta MDF) i nie są to żadne przeróbki obudów innych zegarów. Te tradycyjne zegary też zawierają nieco "gotowej" elektroniki, tj. chip sterujący mechanizmem zegara, pozytywka wygrywająca kuranty, i sterownik wahadła. Są to oryginalne moduły elektroniczne przerabianych zegarów. Ponadto tradycyjne zegary te mają zasilacze bo baterie szybko się rozładowywały, i wyłącznik zmierzchowy wyciszający pozytywkę na noc. Są to na tyle proste układy elektroniczne, że nie ma sensu ich opisywać.

• #9 28 Kwi 2008 19:42
    waldekgg
    Poziom 10  

Zbudować coś takiego w tamtych czasach to jednak było coś. 5,75/6 Pozdrawiam.

• #10 28 Kwi 2008 21:12
    jamtex
    Poziom 23  

Tak sie składa, że znam konstruktora tego zegara i doskonale wiem, ile włożył pracy zarówno w obudowę jak i elektronikę.
    Dla mnie poza naprawdę starannym wykonaniem obudowy, która miałem okazje oglądać z bliska, mistrzostwem jest rozmieszczenie LED na cyferblacie. Kiedyś miałem okazję zrobić zegar o wielkości cyferblatu ok 1,5 [m] i wiem ile to zajmuje pracy.
    Płytka również została wykonana bardzo staranie, jak na "ręczną" technologię.
    A czy serduszka pasują do obudowy starej obudowy... cóż to rzecz gustu, a o smakach i gustach się nie dyskutuje.

Jak dla mnie 5/6 !

• #11 28 Kwi 2008 22:07
    pawelj
    Poziom 15  

androot napisał:

NIE OCENIAMY KONSTRUKCJI. NIE DO TEGO SŁUŻY DIY.

Co więc mamy oceniać jeżeli nie konstrukcję?
    Może to głupie pytanie ale może ktoś by to przypomniał ?
    PawełJ

• #12 28 Kwi 2008 22:28
    MADevil
    Poziom 18  

androot napisał:
    Koniec postów typu: "Kicz, mnie się nie podoba".
    Najważniejsze, że podoba się Autorowi.

ciekawe, a moją konstrukcję ( Link ) raczył androot ocenić (oraz zaznaczyć przy tym elegancko swoją, oczywistą, oczywiście wyższość - to chyba przez to, że Kraków nie lubi Warszawy, ale je i tak lubię Kraków):

androot napisał:
    Osobiście to jest to najgorsza "wytrawiarka" jaką widziałem. Sam zbudowałem jedną w swoim życiu (z nadmuchem powietrza do roztworu).
    Przenoszę z "DIY Pozostałe i Newsy" (przy okazji ostrzeżenie za niewłaściwy dział i brak zdjęcia na początku).

i wywalić gdzieś na peryferia forum, a mnie się podobała jako autorowi, nawet bardzo (dodam, że innemu moderatorowi się podobało). Dziwne tu ppanują zasady.

a co do konstrukcji: ciekawsza jest dla mnie ta stara elektronika, a nie kiczowata niestety obudowa. To jest portal elektroniczny, a nie stolarski ;P

• #13 28 Kwi 2008 22:39
    pawelj
    Poziom 15  

MADevil napisał:

a co do konstrukcji: ciekawsza jest dla mnie ta stara elektronika, a nie kiczowata niestety obudowa. To jest portal elektroniczny, a nie stolarski ;P

Akurat ocena obudowy w tym przypadku jest wg mnie jak najbardziej na mjescu.
    Elektronika taka jak autora wątku musi się spotkać ze stolarką. Żeby docenić efekt urządzenia użytkownik musi go zobaczyć w obudowie a wykonanie dobrej obudowy przerasta niejednego elektronika.

W sumie w projekcie nie ma się do czego przyczepić więc dlaczego moderator się dziwi że temat zszedł na obudowę? Jest wykonana starannie i dokładnie, tyle że ... dość kontrowersyjnie.

PawełJ

• #14 29 Kwi 2008 11:03
    MADevil
    Poziom 18  

pawelj napisał:

Elektronika taka jak autora wątku musi się spotkać ze stolarką. Żeby docenić efekt urządzenia użytkownik musi go zobaczyć w obudowie a wykonanie dobrej obudowy przerasta niejednego elektronika.

w sumie racja, moja jedyna drewniana obudowa nie wzbudza kontrowersji, za to jakoiścią wykonania nie jest nawet zbliżona do przedstawionego tu projektu (głównie za sprawą braku odpowiednich narzędzi i robienia wszystkiego ręczną piłą na kolanie).
    Gotowe obudowy z tworzywa też nie zawsze chą się dobrze przystosować, nie wspominając o trunościach z plexi.

Winien jestem sprostowanie:

Efekt wizualny: nie w moim stylu ;)
    Wykonanie: staranne, przemyślane i godne pochwalenia.

Jeśli autor poczuł się dotknięty moim wcześneijszym postem, to przepraszam.

• #15 29 Kwi 2008 11:34
    Christophorus
    Poziom 41  

Co do połączenia elektroniki i drewnianych obudów, to gdyby spojrzeć kilkadziesiąt lat wstecz to ówczesne lampowe odbiorniki radiowe były umieszczane w drewnianych często zdobionych obudowach. Wraz z rozwojem techniki radioodbiorniki uległy miniaturyzacji, a drewniane obudowy zostały zastąpione obudowami z plastiku.
    Co do samego serduszka w tym zegarze to nadmienię tylko, że był on przeznaczony dla mojej sympatii, ale tak się złożyło, że zegar ten został jednak u mnie. Serduszko to włącza się wraz z budzikiem. Nie będę go jednak usuwał bo wymaga to dość dużego nakładu pracy, a wręcz wykonania cyferblatu od nowa.

• #16 29 Kwi 2008 11:55
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

pawelj napisał:
    androot napisał:

Co więc mamy oceniać jeżeli nie konstrukcję?
    Może to głupie pytanie ale może ktoś by to przypomniał ?
    PawełJ

Nic nie wolno oceniać, wypowiadać, pytać.
    Tylko drżeć przed moderatorami.
    Tak, poproszę o ostrzeżenie.

Pozdrawiam Konrad.

• #17 29 Kwi 2008 13:56
    _pawelek1_
    Użytkownik obserwowany

Jeszcze trochę i nie będzie na Elektrodzie użytkowników ;)

• #18 29 Kwi 2008 15:18
    RAIN.PL
    Poziom 12  

Zwrócę jeszcze uwagę na to jak po krytycznych uwagach użytkownicy milkną :) Mam zamiar pozostać wyjątkiem w tej sprawie :D

• #19 01 Maj 2008 13:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 03 Maj 2008 20:04
    radiomechanik
    Poziom 23  

Konstrukcja jak najbardziej "elektroniczna" . Jedyne co bym zmienił - to kolor cyferblatu - jakiś bardziej kontrastujący z LED-ami i bardziej matowy bo widać że w chwili obecnej w jasno oświetlonym pomieszczeniu (w dzień) są trudności z odczytem godziny. Koncepcja estetyczno-konstrukcyjna może się kłócić z gustami powszechnie panującymi na dziale DIY (tendencje techno-mechaniczna) ale gdyby tak zamiast orzełków wprowadzić motyw np słonecznikow lub innych kwiatów (w drewnie), a plastykowe elementy maskowania głosniczków (czarne) zastąpić ornamentem w drewnie (lub imitacją drzwiczek "kukułki"), oraz przełączniki funkcyjne przenieść na jakąś spodnią listwę - od frontu przykrywaną drewnianą klapką. To tyle moich subiektywnych opinii .

• #21 04 Maj 2008 10:35
    konel83
    Poziom 15  

Ludzie ale wy macie problemy! Połowa wiadomości w tym temacie to rozmaw na temat zupełnie nie powiązany z tym zegarem!!!

Mnie zegar się podoba choć te z orginalnym cyferblatem na fotkach są ładniejsze! Ale gratuluje wykonania!