Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler i zakłócenia...

artur25 21 Sty 2004 10:33 2787 12
  • #1 21 Sty 2004 10:33
    artur25
    Poziom 10  

Zmontowałem kit AVT3004 w/g załączonego schematu i mam następujący problem.Przy zapalaniu oświetlenia resetuje się bądź zawiesza mikroprocesor.Oswietlenie to dwie 30W świetlówki akwarystyczne.
    Próbowałem zasilać układ wkorzstując zasilacz z kompa ale dalej to samo.
    Zauważłem że układ wiesza się gdy świetlówka mryga kilka sekund przy zapłonie natomiast gdy "wejdzie szybko" nie robi resetu.
    Jak rozwiązać ten problem?

0 12
  • #2 21 Sty 2004 11:13
    Father
    Poziom 26  

Miałem kiedyś podobny problem, pomogło dołączenie układu "gasikowego" RC do sterowanego urządzenia, które generowało zakłócenia, możana też spróbować z dławikiem przeciwzakłóceniowym w zasilaczu 5V.

0
  • #3 21 Sty 2004 11:27
    artur25
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.
    Skąd można wydłubać taki układ ewentualnie jak go obliczyć i wykonać?.

0
  • #4 21 Sty 2004 11:46
    Father
    Poziom 26  

Najprościej to zrobić z rezystora 100ohm/0,5W i kondensatora około 100nF tworzących gałąź równoległą do zakłócającego urządzenia na jego zaciskach zasilania 230V.

0
  • #5 21 Sty 2004 18:22
    artur25
    Poziom 10  

Niestety ten układzik nie zadziałał.
    Czy masz może jakiś inny pomysł?.

0
  • #6 21 Sty 2004 21:05
    olekewaagata
    Poziom 25  

1. Czy aby napewno wlutowałeś kondensatory c7 i c8? lub
    2. Usunac c3, linię resetu przez rezystor 5k do masy a reset robić
    ręcznie klawiszem.
    3. Dołożyć kondensator 100n pin40 procka i masę.

0
  • #7 22 Sty 2004 10:48
    wirtpw
    Poziom 11  

Miałem identyczny problem, lecz z układami cyfrowymi a nie mikrokontrolerem i zakł. były od wył. indukcyjności. Rzuciłem zresztą temat na forum. Układ robiłem dawno (ze 3 lata temu) i zmieniłem technikę wykonania z ich powodu. Nie mogę zatem sprawdzić, czy rady których mi udzielono, układ spełniał i czy by mu to pomogło. Radziłbym jedno : wymontuj z uszk. zasilacza AT lub ATX to co jest PRZED prostownikiem : podówjny dławik na jednym rdzeniu szeregowo w każdym przewodzie zasilania oraz 2 kondensatory o pojemn. kilku nF włączone w każdy przewód i do masy układu. To jedyne co mi przychodzi do głowy i powinno rozwązać problem. Wtedy nie grzebałem w zasialczach i nie sprawdziłem tego. Jeśli coś może uchronić układy cyfrowe przez zakł. impulsowymi z sieci 220 V to chyba tylko to.
    3m sie
    Piotr

0
  • #8 22 Sty 2004 18:19
    artur25
    Poziom 10  

Wypróbowałem już chyba wszysto i sz...g mi trafia.Szkoda mi tylko tych neonówek bo widzę że im więcej się z tym bawię tym ciężej się odpalają
    (cena jednej ok. 50 zł),dlatego chciałbym spróbować od innej strony.Jak będę miał spróbuje zastosować elektroniczne zapłonniki , ewentualnie czy ktoś bawił się z bezdławikowym układem zasilania neonówek?Byłbym wdzięczny za schematy.

0
  • #9 23 Sty 2004 08:17
    wirtpw
    Poziom 11  

Mnie tez szlag trafiał. Chyba ze 2 miesiące. Najgorsze że moje było na konkretny termin. Jak zrobiłem na przekażnikach (i wreszcie działało) to termin upłynął i zostałem na lodzie. Dzięki zakłóceniom z którymi i Ty masz problem.
    3m sie
    Piotr

0
  • #10 23 Sty 2004 15:17
    chyras
    Poziom 12  

Witam!

Co prawda nie ogladalem schematu, ale mialem kiedy taki problem: uklad elektroniczny Atmel AT89c4051 + kilka 74hc273, hc444 etc - zasilane z zasilacza komputerowego. Nieby wszystko ok, ale jak kiedys ruszylem swietlowka zamontowana w poblizu, a ta 'zabzyczala' to cala elektronika zwariowala. Po wylaczeniu/wlaczeniu ukladu i poruszeniu swietlowka - to samo. Na poczatku mojej przygody z cyfrowka to bylo zagadnienie nie lada! Pomoglo: na kazdy uklad cyfrowy lacznie z prockiem kondensator 100nF bezposrednio na nogi GND i VCC, do tego 100uF na wejscie zasilania, do resetu 10uF do VCC i rezystor 10k do GND. Problemy zniknely jak reka odjal...

Pozdrawiam,
    Chyras

0
  • #11 25 Sty 2004 10:42
    artur25
    Poziom 10  

Udało się odpluskwić układ dzięki zastosowaniu filtra przeciwzakłóceniowego.Dla zainteresowanch podaję linki i schemat do budowy tego ustrojstwa.
    Dzięki wszstkim za odpowiedzi.
    Pozdrowienia.

http://www.mitra.com.pl/Filtry/250_4/fp_250_4.htm
    http://www.elektro-projekt.eco.pl/dehnkatalog/przepieciowa/czerwona-d.htm#nf10
    http://bg.awf.wroc.pl/~bryan/audio/ZTS_filtr.html
    http://www.filtercon.com.pl/strona2.html

0
    Załączniki:
  • #13 23 Mar 2013 07:35
    funky2x
    Poziom 10  

what program to open pcb file ? I tried with pcb express but file doesnt recognized by the program , think they use different program to create this pcb files

0