Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik MAGNAT - chyba go uszkodziłem

termin25 21 Sty 2004 11:30 3696 25
  • #1 21 Sty 2004 11:30
    termin25
    Poziom 10  

Witam, mam głośnik MAGNAT X-Force 3000, moc 350W. Mialem go w samochodzie ale ostatnio coś mu się stało, podejrzewam że wilgoć go załatwiła :( Przyniosłem go do domu i "ogrzałem" jakby "ożył", lecz nie gra już tak jak dawniej. Oto co mu się dzieje: gdy słucham cicho jest wszystko OK, bass jest, podnosząc stopniowo "volume" w pewnym momencie zaczyna charczeć i po jakiejś 2 sekundach wzmacniacz w domu (w samochodzie podobne objawy) przechodzi w stan PROTECT, jakby jakieś zwarcie się pojawiło czy co? Nie mam pojęcia co z tym zrobić, czy głośnik jest już uszkodzony na dobre czy coś da radę z tym zrobić?

0 25
  • #2 21 Sty 2004 11:46
    ankuch
    VIP Zasłużony dla elektroda

Podejrzewam linki doprowadzające sygnał do cewki. Naprawa wymaga sporej precyzji.

0
  • #3 21 Sty 2004 11:51
    Jan Śliwa
    Poziom 11  

Objawy mogą wskazywać na uszkodzenie cewki,w najlepszym razie jest zatarty. Jeżeli jest możliwość dojścia do cewki można spróbować ją przedmuchać, lub wyciągnąć" fajfocle"np.odkurzaczem, jeżeli odkleiła się membrana to gorzej ,ale podkleić ja można próbować klejem np.poxipol. Jeżeli to nie uda się pozostajenaprawa ,wymiana menbrany i cewki . Powodzenia .J.Ś.

1
  • #4 21 Sty 2004 15:18
    eqt
    Poziom 26  

typowe zjawisko
    pod wpływem zbyt dużego wychylenia cewka zaczęła obcierać o nabiegunniki. Doprowadziło to do przetarcia emali izolujące. Protect najprawdopodobniej załącza się, bo drut zwiera sie przez nabiegunnik w trakcie ruchu, lub juz jest zwarty i ma na tyle małą rezystancje że wzmacniacz wykrywa go jako przeciążenie. na 99% głośnik do przewinięcia / wymiany membrany.

0
  • #5 21 Sty 2004 17:44
    termin25
    Poziom 10  

a oriętujecie się ile przewinięcie i wymiana membramy kosztuje może to się nie opłaca? membranę mam dobrą czy nie można wykorzystać tej co jest? czy mogę sam rozebrać głośnik i ewentualnie zaizoować co nie co? czy rozbieranie głośnika polega na dostaniu się do środka przez membranę i w efekcie jej zniszczenie czy od strony magnesu?- sorki ale nie znam się na naprawach głośników stąd te moje pytania?

0
  • #6 21 Sty 2004 18:06
    eqt
    Poziom 26  

to bardzo misterna robota. Większość głośników rozbiera sie od strony membrany przez rozklejenie między innymi rozpuszczalnikiem. Samemu opłaca sie rozebrac żeby wykluczyć ten 1% że to jakas głupota. Jeżeli membrana jest dobra, a cewka ma drut okrągły, to możesz dac do dobrego specjalisty, ale musisz go pilnowac żeby nie zmienił dolnego zawieszenia, cewkę nawinął identyczną i najlepiej na korpusie z tego samego materisłu, aby mnie zmieniła sie masa. Dobrzy producenci oferuja zestaw naprawczy, któruykosztuje 25- 60% ceny głośnika. Przy dobrej wymianie głośnik jest hjak nowy.

0
  • #7 21 Sty 2004 18:17
    termin25
    Poziom 10  

no to idę do sklepu po rozpuszczalnik - na allegro facet ma ten sam głośnik za 360zł, dla mnie to troche jest więc będę próbował reanimować starego. Ok a czym go potem posklejać - może być budapren czy są jakieś specjalne kleje? - jezeli możecie to podajcie nazwę. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

0
  • #8 21 Sty 2004 18:23
    eqt
    Poziom 26  

do połączenia zawieszenia z koszem używa sie butaprenu, ale trzeba to zrobić solidnie, m. in. dobrze oczyścić i docisnąc, ale zanim to zrobisz to jest cała szkoła centrowania...Fabrycznie zawieszenia klei sie klejem podobnym jak do gumy, lub silikonem lub specjalną mieszanką. Np Eminence jest praktycznie nie do odklejenia -ja tam wyrywam , i tak zakładam zestaw naprawczy.
    Najlepsze głośniki klei sie zupełnie od nowa , zestawy naprawcze maja oddzielnie zawieszenia cewkę i membranę. Wtedy jest tak jak fabrycznie - najpierw cewka i dolny zawias, potem membrabna i górny. Ale najpierw ostrożnie rozbierz, bo raczej nie będziemy dalej na ten temat rozmaweiać... Wymiana całej cewki o wyższa szkoła.

0
  • #9 22 Sty 2004 09:43
    seba_x
    Poziom 31  

termin25 napisał:
    Witam, mam głośnik MAGNAT X-Force 3000, moc 350W. Mialem go w samochodzie ale ostatnio coś mu się stało, podejrzewam że wilgoć go załatwiła :( Przyniosłem go do domu i "ogrzałem" jakby "ożył", lecz nie gra już tak jak dawniej. Oto co mu się dzieje: gdy słucham cicho jest wszystko OK, bass jest, podnosząc stopniowo "volume" w pewnym momencie zaczyna charczeć i po jakiejś 2 sekundach wzmacniacz w domu (w samochodzie podobne objawy) przechodzi w stan PROTECT, jakby jakieś zwarcie się pojawiło czy co? Nie mam pojęcia co z tym zrobić, czy głośnik jest już uszkodzony na dobre czy coś da radę z tym zrobić?

Miałem identyczny problem z takim samym głośnikiem , u mnie skończyło się na wymianie całych bebechów - cena 150 zł
    Zwarta ( usmażona ) była cewka , miała 1 ohm .

A gdzie kupiłeś tego suba ?

0
  • #10 22 Sty 2004 12:20
    termin25
    Poziom 10  

Kupilem na gieldzie elektronicznej we Wroclawiu u gostka z bialego poloneza, moze u tego samego kupilismy? No i moje podboje z głośnikiem wciąż trwają. Odkleiłem gorna membramę, udalo mi sie takze bez zadnych uszkodzen odkleic (2) teraz nie wiem co dalej, czy mam odklejac (3) czy moze (4). Nanioslem numerki czy mozecie napisac co jak co sie nazywa, przyda się to innym internautom.
    Głośnik MAGNAT - chyba go uszkodziłem z gory dzięki.
    P.S Gdzie naprawiles glosnik i czy gra lepiej czy gorzej?

0
  • #11 22 Sty 2004 13:06
    tomaszo

ha..
    Dolne zawieszenie(resor) jest podwojne - nr 2 i 4. To ma na celu lepsze prowadzenie cewki i zwiekszenie wytrzymalosci zawieszenia.
    3 - to karkas - na nim nawinieta jest cewka...Widac, ze z papieru(slabo odprowadza cieplo z cewki i pewnie dlatego sie tak stalo...POza tym, cewka ma niewielka srednice...
    1 - membrana, a co...
    5 - magnes...

Ten kosz na zbyt solidny nie wglada...
    Jest wentylacja cewki - otwor w rdzeniu, wyprowadzony z tylu??

Wszystko odklejac - cewke jak zobaczysz, to padniesz...Trzeba bedzie wymienic - w zasadzie, zeby bylo najtaniej - nalezy kupic nowy karkas z cewka(ten jest pewnie zniszczony) i go wymienic (bardzo trudne...
    Najprosciej, najpewniej i najskuteczniej - wymienic caly uklad drgajacy....(ale nie najtaniej).

0
  • #12 22 Sty 2004 13:34
    termin25
    Poziom 10  

dokładnie jest otwór z tylu. Czy możliwe że ten głośnik już kiedyś był naprawiany ze wg Ciebie sa takie slabe części? glosnik MAGNAT myslalem ze oni dobre glosniki robią, kupilem go na giełdzie wiec może ktoś już wcześniej przy nim grzebał?

0
  • #13 22 Sty 2004 13:47
    tomaszo

Hmm...teorytycznie, przy poprawnie przeprowadzonej regeneracji, nie widac roznicy...Ale poprawna regeneracja to tez wytrzymyla regeneracja.
    Magnat produkuje rozne glosniki - czasem wlasnie takie...Kwestia lezy w cewce, ktora zostala wykonana ze zbyt cienkiego drutu - i tak naprawde nie ma takiej mocy. Nie masz wyjscia - trzeba cos z tym zrobic.

0
  • #14 22 Sty 2004 14:30
    termin25
    Poziom 10  

a magnes (5) jest przyklejony czy przykręcany, może od spodu bym się szybciej dostał do cewki i zobaczył jak wygląda, gdzie można kupić części zamienne?

0
  • #15 22 Sty 2004 16:51
    seba_x
    Poziom 31  

termin25 napisał:
    Kupilem na gieldzie elektronicznej we Wroclawiu u gostka z bialego poloneza, moze u tego samego kupilismy? No i moje podboje z głośnikiem wciąż trwają. Odkleiłem gorna membramę, udalo mi się takze bez zadnych uszkodzen odkleic (2) teraz nie wiem co dalej, czy mam odklejac (3) czy moze (4). Nanioslem numerki czy mozecie napisac co jak co się nazywa, przyda się to innym internautom.
    z gory dzięki.
    P.S Gdzie naprawiles glosnik i czy gra lepiej czy gorzej?

Ja też go mam od tego samego gościa , naprawiłem ten głośnik też u niego ale szczerze mówiąc wygląda mi on na podróbkę . Po naprawie gra już ponad rok i wcale go nie oszczędzam. Jak chcesz to poszukam nr tel. do tego gościa , on jest z Legnicy.

0
  • #16 22 Sty 2004 16:57
    termin25
    Poziom 10  

no to jak możesz poszukać to by było spoko, zadzwonie do niego i zobacze ile mi powie za naprawę. A gra Ci lepiej czy gorzej czy tak samo?

0
  • #17 22 Sty 2004 17:01
    seba_x
    Poziom 31  

raczej bez zmian , przed uszkodzeniem cały czas było czuć spaleniznę z tuby , teraz jest ok , dodatkowo wytłumiłem obudowę w środku i po tym zabiegu jest jakby lepiej .

numery tel. wysłałem ci na prv.

0
  • #18 23 Sty 2004 09:53
    termin25
    Poziom 10  

Witam, dzis rano zabralem sie za kolejne odklejanie 2 zawieszenia. Tak wiec teraz cewkę mam już na wierzchu i mozecie ją sobie zobaczyć. Udało mi się wszystkie membrany i resory odkleić bez uszkodzeń. Czy jakby przewinęli mi cewkę to mogę zalożyć spowrotem to co było? Czy karkas który jest teraz papierowy można wymienić na coś innego co lepiej odprowadza ciepło? Jakby ktoś chciał zobaczyć to zdjęcie w lepszej rodzielczości to niech kliknie na link cewka
    Głośnik MAGNAT - chyba go uszkodziłem

0
  • #19 23 Sty 2004 10:23
    Kwaczor

Spec od akustyki

co za palenisko!!!! najlepiej wymienic cała cewka na nowa. ta nie dośc, ze się przyjarała, to się drut odkleił. wskazane włożyć jakas na aluminiowym karkasie.

0
  • #20 23 Sty 2004 17:09
    tomaszo

Jak widac masakra....Zauwazcie, ze drucik jest cieniutki - wysokosc cewki jest niewielka...Albo szczelina jest bardzo waska - wtedy skok bedzie w miare duzy, albo - przy "normalniejszej" szczelinie - malutk skok... (watpie, zeby to byl uklad krotka cewka - dluga szczelina...)...Jednym slowem - nic to specjalnego nie jest....

0
  • #21 23 Sty 2004 17:29
    JACHO
    Poziom 22  

Ścigaj gościa ,który ci to sprzedał i powiedz,że to wcale nie grało i niech wymienia albo naprawia ten a w zastaw weż jakiś inny,żeby w kulki nie poleciał .Sam to nie masz co się brać za to ,bo pewnie marne będą efekty wnioskując po twojej wypowiedzi.To jest zbyt precyzyjna sprawa.

0
  • #22 23 Sty 2004 19:47
    termin25
    Poziom 10  

Witam ponownie, zawiozlem dzis glosnik do naprawy, po rozmowie z gostkiem ktory naprawia zawodowo glosniki powiedzial ze ten glosnik to zaden Magnat, jest to podrobka produkowana w chinach i celowo cewka jest nawijana na papierowy karkas aby po jakimś czasie się zjarała (interes musi się kręcić). Moc tego to ok 100-110 W (a nie 350W). Oryginalne Magnaty przy mocy ok 200W mają czterowarstwowo nawijaną cewkę - tutaj dwuwarstwowa. Przymierzył cewkę od 350 to nie chciała wejść, za mała szczelina. Mowil ze takie głośniki ludzie kupują na giełdzie (noname) za 200zł przyklejają naklejki i sprzedają jak oryginalne. Tak właśnie robi facet na giełdzie we Wrocławiu i podobno w Lubinie (bialy polonez). Niech to będzie przestroga dla innych. Oryginalny głośnik Magnata X-Force 3000 w MediaMarkt kosztował 600zł. Ten co naprawiał mówił ze juz kilkanascie takich głośników naprawiał, teraz ma założyć aluminiowy karkas i na jakiś czas pochodzi (podobno nie miał zwrotów po jego regeneracji). Także podsumowując lepiej dać więcej i kupić oryginal niż tanią podróbkę w ładnym opakowaniu. :oops: (regeneracja 60zł)
    Pozdrawiam

0
  • #23 24 Sty 2004 03:57
    DSPEAKER
    Spec od akustyki

Witam naprawiałem te głośniki to żaden głośnik,dziwiłem się dlaczego tak dobra od strony technicznej firma magnat robi takie badziewie,podejrzewałem jakąś nieuczciwośc.Teraz już jestem pewien.Myślę że goście sami te naklejki naklejają z logo magnata,na pochybel im.

0
  • #24 24 Sty 2004 17:11
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Magnat generalnie robi udane głośniki. Ma kilka mniej udanych, jak każda firma... No ale takiej kiły, to Magnat by nie zrobił. Niestety, są ludzie, którzy oszukują... niestety...

0
  • #25 24 Sty 2004 17:33
    tomaszo

No ale-....jesli glosnik w sklepie kosztuje 600 zl, a na gieldzie 150 - to albo "spadl z TIR-a", albo cos jest nie tak.....Takich promocji raczej nie ma - 300%....

0
  • #26 24 Sty 2004 19:43
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Dokładnie tomaszo - jak coś jest śmiesznie tanie, to nie jest dobre... jak jest dobre, to nie jest śmiesznie tanie. Mam dwudrożny głośniczek Magnata 60W RMS i w odpowiedniej obudowie gra lepiej niż jakieś 100W noname.

0