Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki silnik? Gdzie kupić? Konstrukcja robota, płyta główna

pidpawel 28 Kwi 2008 17:59 1914 15
  • #1 28 Kwi 2008 17:59
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Witam ;)
    Szukam silnika - konkretnie adresu gdzie mogę kupić silnik. Cena do 40zł/szt.

Nie wiem jakie parametry powinien mieć, a wymogi mniej więcej takie:
    Powinien dać radę pociągnąć 2 akumulatory 12v7Ah, konstrukcję robota, płytę główną od PC, i powiedzmy jeszcze 0,5 kg dodatkowego osprzętu.
    Nie chcę używać dodatkowych przekładni - może być jedynie zintegrowana z silnikiem.
    Prędkość powinna być większa niż chód człowieka ;) Wiem, że to od kół, gąsienic zależy no ale tak na oko ;)

http://www.lynxmotion.com/images/jpg/ttrk01.jpg
    Mniej więcej taką konstrukcję chcę zbudować.

Pozdr.
    Paweł

0 15
  • #2 28 Kwi 2008 21:24
    bogdan_p
    Poziom 39  

podobny temat nie dawno był na forum napęd jedynie silnik z przekładnią najtaniej z wkrętarek , dużo lepsze silnik z motoreduktorem ale w 40 zł za sztukę może być ciężko, przeglądnij Allegro i sklepy modelarskie

0
  • #3 29 Kwi 2008 16:17
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Czyli silnik ma mieć moment około 3Nm... hmm - ok. Zaraz poszukam na wobicie. Tak właściwie to spotkał się ktoś z polskim sklepem dla robotyków?

0
  • #5 29 Kwi 2008 18:15
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

No na alledrogo pusto. Jak się okazało mam 1 silnik z wkrętarki razem z przekładnią. Jedyny problem to to, że nie mam drugiego. A takie pytanie: te za kilkanaście złotych z jakiś hipermarketów też mogą być?

0
  • Pomocny post
    #6 29 Kwi 2008 20:39
    bogdan_p
    Poziom 39  

oczywiście że mogą być , jak wiesz za ceną idzie jakość i marka firmy
    jeżeli planujesz budowę porządnego i trwałego napędu to lepiej raz i dobrze zainwestować

0
  • #7 29 Kwi 2008 20:50
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Planuję budowę sprzętu do nauki - to nawet nie będzie zabawka, która będzie jeździć godzinami. Ma to być platforma do nauki. Testowanie algorytmów i takie tam. Zajęcie na wolne chwile w najbliższym roku ;)

0
  • #8 29 Kwi 2008 21:20
    lord_dagoth
    Poziom 25  

pidpawel, jak znajdziesz gdzieś w internecie tanie (>30zł) wiertarko-wkrętarki akumulatorowe (najlepiej już przetestowane przez Ciebie/kogoś silniki nich;)), to daj znać gdzie kupiłeś i czy warto:)

0
  • #9 30 Kwi 2008 16:05
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Dobra spoko ;) Na długim weekendzie poszlajam się po hipermarketach i poszukam ;) Będę pamiętał, żeby pudełko zachować ;)

0
  • #10 03 Maj 2008 12:17
    chudziu
    Poziom 10  

Chciałbym się podpiąć jeszcze pod temat. Czy jest możliwość podpięcia i sterowania silników z wiertarko-wkrętarki przez port lpt ?

0
  • #11 03 Maj 2008 12:29
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Sterowania tak, ale podpięcia nie. Co najwyżej obciążenie kilku ledów wytrzyma port.

0
  • Pomocny post
    #12 03 Maj 2008 17:57
    bogdan_p
    Poziom 39  

w zależności od modelu silnik z wkrętarek może pobierać kilka -kilkanaście amper dlatego trzeba dokładnie zmierzyć prąd zwarcia silnika i do tego dobrać mostek H , który można już bezpośrednio sterować z portu LPT

0
  • #14 04 Maj 2008 11:48
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko.Panowie a może zastosować silnik tzw. skuterów , rowerów akumulatorowych?

0
  • #15 05 Maj 2008 15:39
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

No niby można, ale to dużo prądu czasem pobiera. Jak na mój gust to 2x 100W silnik byłby super - i moc i prędkość, ale jednak trudno dostać tanio 2 identyczne.

0
  • Pomocny post
    #16 06 Maj 2008 15:44
    adam_es
    Poziom 27  

Witam. Polecam silnik z allegro od użytkownika "radiolok". Są za 61PLN, mają przekładnię 1:3 i działają od 4-5V do 28V. Osiągają moc ok. 100W. Zastosowałem takie do napędu podwozia kołowego, ale nie obyło się bez dodatkowej przekładni 1:100. Byćmoże przełożenie koło-gąsienica wystarczy.

0