Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zrobienie wewn. linii telefonicznej

aleksander89 28 Kwi 2008 20:19 4859 24
  • #1 28 Kwi 2008 20:19
    aleksander89
    Poziom 9  

mamy w domu zamontowane gniazdka do telefonu (jak każdy), ale teraz telefon mamy z kablówki i gniazdka są nieużywane. Pomyślałem sobie, aby do gniazdka w moim pokoju i u góry podłączyć telefony w taki sposób abym mógł rozmawiać w moim pokoju z kimś na górze, czyli po prostu taka linia wewnętrzna, ale odseparowana od świata.

W jaki sposób zrealizować taki pomysł? czy wystarczą tylko telefony? Czy potrzebuję centralki telefonicznej? Owe centralki są bardzo drogie i zbyt funkcjonalne.

0 24
  • #2 28 Kwi 2008 21:07
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 28 Kwi 2008 21:27
    aleksander89
    Poziom 9  

nie mam wielkiej haviery wiec wystarczy mi na dwa aparaty:) Musze tylko poszukac telefonu z wkładką węglową. Tak sie składa, że chce sobie kupić stary czarny telefon:)

Mówiąc o czasopiśmie zrób to sam, masz na myśli to?

0
  • #4 29 Kwi 2008 06:46
    Zutket
    Poziom 31  

"aleksander89" Musze tylko poszukac telefonu z wkładką węglową. Tak sie składa, że chce sobie kupić stary czarny telefon

Albo poszukaj na Allegro zamiast starego aparatu CB aparat MB-73. Jest to aparat elektroniczny na korbkę systemu MB. Masz rozwiązany problem z wywołaniem aparatów. Aparat taki można kupić w cenie 10-15 zł. Za sztuke.

0
  • #6 29 Kwi 2008 12:42
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

xxpiotrek napisał:
    Zastosuj urządzenie Aethra NT1 PLUS tylko zapytaj sprzedającego czy sekwencją *2# wybranego z jednego aparatu analogowego nastąpi wywołanie aparatu podłączonego do drugiego portu analogowego.

Albo Telefonica NT1PLUS 2B1Q i sekwecnja *1#.

Innym rozwiązaniem jest zbudowanie prostej centralki na przekaźnikach i zastosowania starych aparatów tarczowych (niekoniecznie czarnych ebonitowych, bo te są drogie) a takich typu Tulipan, Aster czy Bratek. Te kupisz za małe pieniądze lub znajdziesz gdzieś u siebie lub u znajomych.
    proste rozwiązanie było dawno temu np. we wspomnianym "Zrób Sam".

0
  • #7 29 Kwi 2008 17:56
    aleksander89
    Poziom 9  

pomysł z kupnem centralki jest fajny i tani ale przecież tu chodzi o zrobienie czegoś samemu:)

Skad moge wziąć te radzieckie przekaźniki РЭС22 РФ 4.500.131 lub jakimi mogę je zastąpić? Patrzyłem na przekaźniki na sklep.avt.pl ale nie znalazłem nic podobnego:(

0
  • #8 29 Kwi 2008 18:07
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Przekaźniki zastosuj dowolne np. MT12 albo inne na napięcie 24V. Nawet nie myśl o radzieckich. Dam ci jeszcze jeden schemat, tym razem na polskich przekaźnikach.

Ps. Gdyby te rozwiązania ci nie wystarczały to załączę kolejne schematy.

0
  • #9 29 Kwi 2008 20:37
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Kup sobie baze od gigaseta np 2000 i kllka słuchawek Zamelduj i masz za darmo i bez kabli.
    A to instalacje odpuść.
    Zmieścisz sie w 100 pln i bez zbędnej roboty.

0
  • #10 29 Kwi 2008 21:18
    aleksander89
    Poziom 9  

ale co to za frajda pojsc do sklepu? szczerze mowiac w takim wypadku to bym sie w ogole nie bawil w to:) chce coś sobie sam zmontować.

@zybex dzieki za skany. bede kombinowac:)

0
  • #11 30 Kwi 2008 00:15
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 30 Kwi 2008 10:09
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W.Wojtek napisał:
    Kup sobie baze od gigaseta np 2000 i kllka słuchawek

To nie jest to samo co stare aparaty z "duszą". Tego nie zastąpi żaden Gigaset i temu podobne. :wink:

0
  • #13 30 Kwi 2008 20:14
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Ta dusza wymaga obudowy, zasilania itp .
    Można wymyślac proch po raz 45- i cos sklecić ale potem zostaje problem gdzie to ma stać i jak wygląda. Albo iść na giełde i kupic dwa wojskowe polowe telefony. Na korbe.

0
  • #14 09 Maj 2008 23:46
    aleksander89
    Poziom 9  

co do tego drugiego projektu od zybexa: czy można tu zastosować troche inne napięcie? np zamiast 36 40V? bo nie wiem czy znajdę dokładnie takie transformatory:)

0
  • #15 10 Maj 2008 08:48
    irekr
    Moderator

Wielkość napięcia liniowego nie ma specjalnie znaczenia. Może być każde od 24 do 60 V, nie musi być nawet stabilizowane, musi być jednak dokładnie odfiltrowane. Dokładne na tyle by składowa zmienna napięcia stałego była niższa niż 10mV.

Totalny bajer będzie jednak z aparatami polowymi. W szczególności jak postawisz je obok kompa z internetem.
    Na giełdach spotyka się różne aparaty: głównie są to AP48 czyli polska wersja TAI43 - te ostatnie także występują w dość znacznych ilościach, czasami pojawiają się nowsze odmiany polowych już ze wzmacniaczami i elektronicznymi dzwonkami. Ale to nie to samo co dźwięk dzwonka od TAI43 czy rzęchot korby induktora - jest niepowtarzalny.
    Możesz też spotkać aparaty niemieckie z okresu wojny: w zasadzie są to układy aparatów Siemensa z lat trzydziestych i mają dość dobre układy rozmówne.
    Nie pamiętam typów, ale łatwo je rozpoznać po hitlerowskiej glapie.
    Absolutnym cudem są jednak aparaty amerykańskie. Głównie są osiągalne typu EE8A i EE8B (nieco większy od tego pierwszego). Mają znakomite układy rozmówne, znakomita słyszalność abonenta i bardzo ergonomiczne słuchawki. Bardzo ciekawy jest dzwonek w tych aparatach: zawiera magnetyczny dzielnik częstotliwości czyli kotwica dzwonka działa o połowę wolniej niż częstotliwość napięcia dzwonienia. I ma bardzo charakterystyczny dźwięk. Jeżeli oglądałeś MASH to jest to właśnie ten typ aparatu.
    Najciekawsze jest zasilanie mikrofonu: dwie baterie typu R20, czyli normalne grube baterie okrągłe łączone szeregowo (3V). W TAI/Ap48 są stosowane specjalne i trudne do dostanie baterie pudełkowe (1,5V) - trzeba kombinować z podłączaniem normalnych baterii.
    Jako ciekawostkę podam że te "amerykany" były wielosystemowe, działały jako MB, jako CB z centrala ręczną jak automatyczną - można było do nich przymocować tarczę numerową, taka samą jak w starych amerykańskich automatach lub takie jakie były w aparatach w latach 30tych - na starych filmach amerykańskich widać to bardzo dobrze.

0
  • #16 10 Maj 2008 09:56
    jaro41
    Poziom 25  

:D Witam

Cytat:
    ako ciekawostkę podam że te "amerykany" były wielosystemowe, działały jako MB, jako CB z centrala ręczną jak automatyczną - można było do nich przymocować tarczę numerową, taka samą jak w starych amerykańskich automatach lub takie jakie były w aparatach w latach 30tych - na starych filmach amerykańskich widać to bardzo dobrze.

Irku, "nasze" polówki też mogą pracować jako MB i CB, wstawia się też tarczę mumerową,
    Pozdro

0
  • #17 10 Maj 2008 12:48
    irekr
    Moderator

Doskonale o tym wiem. Też takie stosowałem. Niestety są one dość "współczesne". Aparaty EE8A i EE8B miałem w rękach i na jednej ze ścianek była taka fajna naklejka: "SIGNAL CORPS US ARMY 1943" i adres z numerem telefonu jakiejś fabryki w stanie Illinois.

0
  • #18 11 Maj 2008 16:35
    Zutket
    Poziom 31  

Witam.
    A ja mimo wszystko proponuję nasze poczciwe aparaty MB-73. Mają same zalety:
    • Są na „korbkę”:!:
    • Są elektroniczne – dobra jakość połączenia
    :?:• Są tanie. ( na Allegro można nabyć za 10-15 zł) Tańsze od niejednej polówki.
    :D• I wyglądają estetycznie.

0
  • #19 11 Maj 2008 23:45
    aleksander89
    Poziom 9  

ja chce kupic sobie do pokoju telefon ebonitory RWT lub cos w ten desen. czarny:) a do drugiego pokoju dam zwykly ten bratek stokrotka czy tam dmuchawiec;] babcia chyba ma w piwnicy;]

0
  • #20 14 Maj 2008 12:48
    wiecejszatana
    Poziom 11  

...wystarczy bateria i dwa dławiki - dla prądów zmiennych bateria stanowi zwarcie - trzeba o tym pamiętać - zasilanie według standardu 48V dzwonienie aparatu można wywołać przykładając napięcie 60-80V

0
  • #22 18 Maj 2008 16:53
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

wiecejszatana napisał:
    Rozwiązania drugie:
    Wykorzystanie bramki PAP2T "IP Dialing" - konfiguracja bramki pap2t na siebie P2P - wtedy nie musimy budować żadnego urządzenia.

Rzeczywiście o wiele prostsze rozwiązanie od tych powyżej. :|

0
  • #23 20 Maj 2008 15:47
    wiecejszatana
    Poziom 11  

...dodam jeszcze, że w ustawieniach PAP2t bodaj regionalnych warto sygnał dzwonienia zmienić na prostokąt zamiast sinusa i podnieść napięcie dzwonienia - bo inaczej dzwonek w telefonie wydaje dźwięki jak zarzynane zwierzątko :)
    Zwłaszcza jeśli bramkę podłączymy do centrali telefonicznej - parametry ustawione fabrycznie nie są przyswajalne przez PABX-y

0
  • #24 30 Gru 2012 22:29
    twrotny
    Poziom 7  

Tylko co zrobić, żeby PAP2T mogła pracować bez sieci lokalnej ? Wystarczy odłączyć kabelek a już nie ma sygnału i IP Dialaing przestaje reagować mimo oczywiście włączonych opcji call i ans without reg.

0
  • #25 05 Sty 2013 21:28
    wyrzu
    Poziom 13  

Kolego twrotny, jeszcze tego nie przetestowałem, ale jest szansa, że pomoże podanie TX na RX w interfejsie ethernetowym. Innymi słowy robimy sprzężenie sieci LAN poprzez modyfikację wtyku RJ45: łączymy pin 1 z 3 i 2 z 5.
    Wówczas braka powinna widzieć sieć oraz samą siebie.

0