Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tuning komputerowych "głośników" 2.1 SAMSUNG

Hubi Pe 21 Sty 2004 13:05 2474 7
  • #1 21 Sty 2004 13:05
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Mam do kompa podłączony zestaw 2.1 Samsunga. Nie jest to żaden szczyt osiągnięć akustyki, ale do komputera wystarcza. Czterdziestowatowy sub jest drewniany (chyba raczej z MDF), satelitki niestety w plastiku. Czy można poprawić brzmienie satelitek, w których siedzą głośniki szerokopasmowe (3", 15W RMS, pasmo 170Hz - 20 kHz) przez dodanie wytłumienia? Wiem, że jeśli chodzi o głośniki basowe, to wytłumienie jest wprost niezbędne, ale czy w przypadku głośników satelitarnych, których celem jest przenoszenie tonów średnich i wysokich można coś poprawić wytłumiając obudowy? Objętość każdej satelitki to ok. 1,5 litra :) Proszę o konkretne rady, a nie teksty w rodzaju "co ty chłopie za sprzęt masz?!" :) Z góry dzięki!

0 7
  • #2 21 Sty 2004 20:19
    sauron9
    Poziom 21  

I tu sie mylisz....
    Wytłumienie suba nie ma najmniejszego sensu... Tłumiąc, staramy sie pozbyć fali stojącej, odbić fali. Przy niskich częstotliwościach dł. tej fali jest większa niż obudowa, więc w środku jej po prostu nie ma:) Przy średnich częstotliwościach i wysokich trzeba tłumić...

0
  • #3 22 Sty 2004 11:44
    Hubi Pe
    Poziom 12  

No widzisz... człowiek uczy się na błędach. Zawsze myślałem, że w subie powinna być na ścianach (przynajmniej na tylnej) jakaś gąbka albo inne ustrojstwo... Czyli wytłumienie średnio-wysokotonowych satelit troszkę poprawi dźwięk :)

0
  • #4 22 Sty 2004 12:00
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

wiec z tym tłumieniem to jest tak: w subie odbic nie ma na basach, ale generują sie na harmonicznych i to jest słuchać jako "buczenie" jesli wytłumisz delikatnie gąbką ale nie za grubo i włozysz jakas skosna przegroda z dziurami zagra to lepiej. jesli wytlumisz za mocno zwyczajnie zabijesz bas, stracisz efektywność. napisze jak przerobilem koledze creativa 5+1 - w subie byla plastikowa wkladka w ktorej normalnie jest elektronika - u niego jest to osobno - wywalilem, objetosc suba (band pass) po stronie closed wzrosła o 20%. do tego troche dluzsza rura po stronie bass reflex i male wytlumienie i na odsluch rewelacja - sub nie do poznania. jak sie go polozy na podlodze pod biurkiem to gra nizej niz jego wieza technics :)))))
    pozdrawiam

0
  • #5 22 Sty 2004 12:19
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

no wlasnie o to chodzi,ja suba slucham u sasiada z parteru,wtedy schodzi naprawde nisko,wyraznie nizej od telewizora chociazby,ja ztuningowalem taki zestaw dobierajac jeszcze jednego suba i wycinajac jedna satelitke,zejscie bylo wrecz natychmiastowe,wejcie trwalo nieco dluzej,wkoncu to czwarte pietro
    pozdrawiam

0
  • #6 22 Sty 2004 12:26
    sauron9
    Poziom 21  

Dr. Zepsuj --> oczywiście delikatne tłumienie suba ma sens, ale delikatne! Pisząc że nie ma to sensu, starałem się obalić mit fali stojącej w subwooferze - bo zauważyłem na różnych forach, że ludzie tłumią suby, i to dosyć mocno

0
  • #7 22 Sty 2004 19:33
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Sauron - obliczałem, jakiej częstotliwości fale "mieszczą się" w obudowie moich satelitek (ze wzoru l = 340/częst. fali). Odległość między powierzchnią membrany, a tylną ścianką obudowy wynosi ok. 10 cm. Czy to znaczy, że w moich satelitkach będzie problem jedynie z falami o częstotliwości powyżej 3,4 kHz? Jeśli tak, to dlaczego ludzie tłumią subwoofery? Może mam zły wzór na długość fali, ale taki właśnie znalazłem na
    forum Elektrody. Te 340 to chyba prędkość dźwięku w metrach na sekudę.

Aha, dzięki za to, że troszkę mi rozjaśniłeś w głowie z tym tłumieniem!

DR Zepsuj - może kiedyś też "zepsuję" swojego suba, żeby lepiej grał. Na razie mi starcza

0
  • #8 23 Sty 2004 08:03
    seba_x
    Poziom 31  

ja wytłumiłem b-r watoliną ( wszystkie ścianki ) i przestało buczeć .

0