Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oswitlenie domu na przekaznikach

Mati104912 29 Kwi 2008 00:52 1074 5
  • #1 29 Kwi 2008 00:52
    Mati104912
    Poziom 10  

Witam
    Jestem w trakcie budowy domu, za miesiąc będę kładł instalację elektryczną (w miarę inteligentny budynek), i mam taki problem: instalację oswietleniową chcę zrobić na przekaźnikach bistabilnych umieszczonych w TR. Łączniki oświetlenia zasilane będą 24 V i podawane na cewkę przekaznika i żeby nie tracić dużej ilości kabla chce połaczyć kilka łączników skętką, 1 żyła bedzie zasilanie 24V a pozostałe jako sygnały załączającę cewkę i tu moje pytanie czy skrętka nadaje sie do takiej instalacji podtynkowej, jak z jej wytrzymałością, bo prądowo raczej da rady. Dzięki z góry

0 5
  • Relpol
  • #2 29 Kwi 2008 01:19
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Kolego gra nie warta świeczki.
    Teoretycznie będzie to działać ale z fachowego punktu widzenia to partanina.
    Z taką instalacją będziesz mieć więcej kłopotów niż z tradycyjną, po co Ci te przekaźniki bistabilne? Jaki to ma wpływ ekonomiczny na instalacje?
    Jeśli chcesz taką instalacje nazwać inteligentną to lepiej nie robić w cale - szkoda Twoich pieniążków. Instalacje inteligentne to nie są przekaźniki i skrętka a bardzo drooooogie sterowniki i sieć przewodów itp.
    Moja rada to daj sobie z tym spokój.

0
  • Relpol
  • #3 29 Kwi 2008 11:20
    Filip
    Poziom 23  

Nie ma przeciwwskazań. Wytrzymałość prądowa, napięciowa i mechaniczna skrętki jest wystarczająca.
    Ale: zrób rachunek ekonomiczny: cena dodatkowej automatyki będzie wysoka, chyba ze masz dostęp do b. tanich elementów.

0
  • #4 30 Kwi 2008 22:40
    pavulon
    Poziom 21  

Obecnie uruchamiam instalację u klienta w domku, w którym zamontowałem 17 przekaźników bistabilnych z tego względu, że taniej będzie kupić przyciski i bistabilne styczniki niż włączniki krzyżowe. Np. obwód oświetlenia w salonie będzie zapalany z haalu, wiatrołapu, salonu1, salonu2, jadalni, kuchni. Dodatkowo w prosty sposób można sterować oświetleniem za pomocą systemu alarmowego.

0
  • #5 30 Kwi 2008 23:03
    Mati104912
    Poziom 10  

a powiedz mi ile taki przekaznik kosztuje i jakiej firmy?

0
  • #6 30 Kwi 2008 23:26
    pavulon
    Poziom 21  

Np. Legranda bodajże ok. 55 zł brutto (22%VAT)
    F&F ok. 25 - 40 zł. Nie pamiętam dokładnie. w piątek będę w biurze to mogę zerknąć do faktur i napisać dokładny koszt stycznika.

0