Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik wysokości (n.p.m.)

21 Sty 2004 13:41 11963 7
  • Poziom 12  
    ostatnio zaszedłem do sklepu turystycznego i oglądałęm sobie różne śmieszne sprzęty . Nagle patrze a tu leży w gablotce scyzoryk Victorinox który maił w sobie wmontowany wysokościomierz. Pogadałem ze sprzedawcą na ten temat, dał mi sie tym pobawić.

Ten miernik wysokości mieścił sie w tej bocznej maskownicy scezoryka, jak nacisnęło się znaczek (ten szwajcarski krzyż) to załączał sie mały wyślietlacz LCD i pokazywał dokładnie wysokość nad poziomem morza.
    pokazywał z dokładnością do 0,5m kiedy porzemieszczałem sie op schodach to ta wartość sie zmieniała adekwatnie do mojego położenia, więc to nie była ściema.
    Scyzoryk kosztował 315zł, więc szkoda mi kasy na taką zabaweczke.

czy ktoś ma informacje na temat tego jak działą ten wysokościomierz, na jakiej podstawie on dokonuje pomiaru.
    jeżeli ktoś miałby gotowy schemat takiego urządzenia to chętnie bym sobie coś takiego poskładał (oczywiście tak małych wymiarów nie wymagam)

Myśle że urządzenie nie może być aż tak skomplikowane skoro zmieścili to w kawałku plastiku o grubości 3mm.

Za wszystkie odpowiedzi na ten temat z góry dziękuje.
  • Poziom 37  
    Trudno powiedzieć jak był zrobiony ten w scyzoryku ale stosuje się pomiar ciśnienia atmosferycznego które maleje wraz z wysokością ,są też oparte na systemie GPS ale nie wchodzi w grę żadne z tych rozwiązań bo ten ciśnieniowy chyba nie ma rozdzielczości 0,5m a GPS za 315 zł. nie kupisz.
  • Poziom 37  
    A jednak ciśnienie atmosferyczne.Cytat z tej strony "Altimeters calculate the altitude on the basis of atmospheric pressure. For this reason, all altimeters have to be recalibrated prior to use to accommodate daily fluctuations in atmospheric pressure. They must be set daily at a known altitude (at home, at the base of a mountain, etc.) to function properly.:"Wymaga tylko kalibracji aby dostosować pomiar do zmian ciśnienia nie wywołanych wysokością.Swoją drogą musi mieć dobrą dokładność pomiaru ciśnienia aby uzyskać rozdzielczość 0,5m.Dawniej altimetry używane przez alpinistów nie miały żadnej kalibracji (w ogóle nie były elektroniczne ,taki barometr wyskalowany w wysokości) i z tego powodu błąd pomiaru był rzędu kilkunastu m.n.p.m.
  • Poziom 12  
    no faktycznie , nie doczytałem tego PDF co był na stronie victorinoxa, jednak po przeczytaniu dowiadujemy sie że ten pomiar zależy i od ciśnienia i od temperawury i wilgotności powietrza.
    troche ciężko będxzie zgrać 3 tak skomplikowane ukłądy, aby pracowały razem. Victorinox ustawił to urządzenie na temperature powyżej 5 st C(na inną temp trzeba skalować urządzenie)
    swoją drogą ciekawe ile siedzieli i racowali żeby wpaść na to żeby to urządzenie było tak dokładne.

No dobrze zasade działania już mamy.... Jednak co z jakimiś pomysłami na zmontowanie takiego układu? może by spróbować z takim właśnie barometrem ( jak sugeruje Pi-vo), tyle że powietrze ma różną gęstość w zależności od temperatury..... Pomimo to schematy barometrów , lub wyskościomierzy mile widziane... :)
  • Poziom 42  
    hmm, w EP coś koło 1996 był taki projekt.....
  • Poziom 24  
    Heja!
    Tego typu urządzenia co ten Victorinox to zabawki (tylko jeśli chodzi o sam wysokościomierz, bo do samych noży nie mam zastrzeżeń :D ). Jest to poprostu gadżet i wie o tym każdy, kto chodzi po górach i bawił się wysokościomierzami. Ten scyzoryk kosztuje 300 złotych, a specjalizowane, dobre urządzenia turystyczne (np. Huger, kiedyś Silva, Flytek, i inne) to już 2..4 razy tyle. Dokładność takiego wysokościomierza w warunkach typowych w górach waha się od 10-100m w zależności od warunków pogodowych, poza tym często wymaga on ustawienia punktu odniesienia (w danych warunkach pogodowychw punkcie o znanej wysokości). Ze mojego doświadczenia: dokładniejsze są GPSy i nie wymagają ustawiania pkt. odniesienia. Ale GPSy ciągną mocno energię...
    Z górskim pozdrowieniem,
    Kuba
  • Poziom 42  
    W PE7/2000 jest projekt "Cyfrowy barometr". Zrobiono go na przetworniku ciśnienia MPX4115A + TL082 + LM385-1.2 + ICL7107 + 4 wyś.