Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator WN na NE555 i trazystorze

mkpl 29 Kwi 2008 09:22 3767 5
  • #1 29 Kwi 2008 09:22
    mkpl
    Poziom 37  

Witam
    Mam zbudować układ dający impulsy o napięciu od 4 do 10kV.
    Jako generator pomysł padł na NE555 potem jakiś tranzystor i myślałem nad wykorzystaniem jakiegoś transformatora sieciowego około 2W i przezwojeniu uzwojenia wtórnego (dla zwiększenia przekładni). Tylko jakie wypełnienie ustawić ? bo częstotliwość raczej 50Hz ?

[]

0 5
  • #2 29 Kwi 2008 14:58
    iwan3000
    Poziom 15  

Chcesz kluczować napięcie sieciowe, bo nie bardzo rozumiem? Skoro tak, i do tego z częstotliwością 50Hz, to nie widzę za bardzo sensu użycia ne555. A skoro ma to być niższe napięcie stałe, to na Twoim miejscu nie przewijałbym trafa sieciowego, tylko zastosował trafo WN z jakiegoś telewizora.

0
  • #3 29 Kwi 2008 18:12
    mkpl
    Poziom 37  

Nie nie oto chodzi układ ma zasilać lampy pokazowe w pracowni fizycznej. Nauczycielka chce aby max napiecie zasilajace bylo 12V. Widziałem kiedyś projekt jonizatora powietrza w AVT w krorym odwinieto kilka zwoji z wtornego aby zwiekszyc przekladnie wiec ja chcialem zrobic tak samo tylko na 555 bo prosciej. Oczywiscie móglbym zastosować trafko z tv. Ale to ma byc male lekkie i co najwazniejsze tanie ;(

0
  • #5 29 Kwi 2008 19:34
    mkpl
    Poziom 37  

No ok pobawie sie i dam znac o efektach

0
  • #6 29 Kwi 2008 21:35
    iwan3000
    Poziom 15  

A, to takie buty :D
    Nie licz, że uda Ci się nawinąć takie trafo samemu. W orginalnym trafie z TV uzwojenie wtórne to taki zalany element. W środku jest BARDZO dużo zwojów nawiniętych drutem o przekroju powiedzmy ludzkiego włosa. Taki transformator nie jest bardzo ciężki, bo jego rdzeń to taka dość mała ferrytowa ramka. Możesz je dostać rozkręcając stary telewizor albo zagadać w jakimś serwisie.

O częstotliwości 50Hz też możesz zapomnieć. Po pierwsze dla tego, że plazma nie pojawi się przy tak niskiej częstotliwości. Natomiast po drugie, to jakby ktoś dotkonął się przypadkowo kabla wysokiego napięcia, to masz spalonego trupa na miejscu. W tego typu zasilaczach stosuje się częstotliwość ok 30kHz. Wtedy plazma wygląda dość ładnie, i nikogo raczej tym nie zabijesz, ponieważ występuje tu efekt naskórkowy.

A tak na zakończenie mojego wywodu odsyłam do stronki http://mylab.pwii.pl/ Poczytaj sobie o lampie plazmowej :D Pozdrawiam!

0