Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR, akcelerometr, zapis na karcie SD - podstawowe pytania.

robau 29 Kwi 2008 15:46 3304 4
  • #1 29 Kwi 2008 15:46
    robau
    Poziom 2  

Witam, to moj pierwszy post na tym forum. Jestem studentem drugiego roku informatyki na Uniwersytecie w Aberystwyth (Walia). Od kilku dni pracuje nad projektem, na potrzeby ktorego musze zaprojektowac urzadzenie do badania ruchu pasa maratonczyka w trakcie biegu.
    To jest pierwszy modul zwiazany z elektronika ktory studiuje, nie mam zadnego doswiadczenia w tym kierunku i dopiero zaczynam sie zagelbiac w temat.

Na urzadzenie skladaja sie:

Akcelerometr (http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=758)
    Plytka AVR: http://www.compsys1.com/html/avr_sd_dev_board.html
    Dioda na plycie
    czytnik kart SD
    Pojedyncza bateria AA

pobor energii w tej chwili to 20.75 mAh, zakladam ze urzadzenie ma dzialac bez przerwy przez okolo 10 godzin, dlatego wybralem pojedyncza bateryjke AA (pojemnosc 2600mAh).

Problemy ktore mam w tej chwili:

- Nie wiem jaki jest pobor mocy czytnika kart SD w momencie zapisywania danych pobranych z akcelerometra.
    - Nie wiem w jaki sposob narysowac wszystkie podzespoly polaczone razem (prosty schemat)
    - nie potrafie opisac jak wykorzystac mozliwosci I/O na podzespolach ktorych uzylem.

Na ta chwile to chyba tyle, jesli ktos mialby chwilke wolnego czasu i zechcialby mi pomoc bylbym bardzo bardzo wdzieczny.

0 4
  • #2 29 Kwi 2008 15:49
    Balu
    Poziom 38  

Gdzieś mi się obiło o uszy, że SD bierze koło 300mA w momencie zapisu
    Do narysowania użyj np. Cadsoft Eagle *free do 8x10cm*
    3) o tych możliwościach IO - nie rozumiem.

0
  • #3 29 Kwi 2008 15:53
    robau
    Poziom 2  

Moze po prostu wkleje dokladnie polecenie po angielsku, bedzie bardziej zrozumiale wtedy ;)

- Descriptions of how you are exploiting the input and output capabilities of the hardware that you selected
    - How you will ensure that the timing and synchronization issues inherent in your application are addressed
    in your implementation.

Edit:

Scaignalem ten Cadsoft Eagle, kompletnie nie potrafie sie w nim polapac. Ten schemat ktory mam zrobic ma byc (brakuje mi slowa) kompletnie podstawowy, po prostu podzespoly polaczone razem:

bateria, czytnik SD, mikrokontroler, Dioda LED, akcelerometr.

Ratunku, prosze.

0
  • #4 30 Kwi 2008 01:30
    Zajc3w
    Poziom 14  

Eagle uchodzi za dość prosty, spróbuj jeszcze KICAD - totalnie free i jescze prstszy IMO. Jak nie dasz rady, to poszukaj poradnika lub turtoriala do ww programów.

Co do samego pomysłu to mam jedno zastrzeżenie - karta SD wymaga zasilania 1.8-3.3V więc 2 baterie potrzebujesz i układ AVR s seri LV(V) żeby chodził z napięciami rzędu 2-2.8V(napięcia 2 akumulatorków NI-MH).
    Rozważ użycie akumulatora Li-ion - lżejszy i napięcie 3-4V czyli AVR seri L a karta SD powinna być 5V tolerant, czyli zasilanie regulować na te 3.3V a I/O sie nie przejmować.

0
  • #5 30 Kwi 2008 08:14
    Ch.M.
    Poziom 27  

Po pierwsze to zastosowanie akumulatora nie jest dobrym rozwiązaniem, bo maratończykowi na pewno nie spodoba się dzwiganie dodatkowych 30 gramów.
    Po 2 to nie prądem zużywanym przez SD powinieneś się martwić, bo zapis trwa króciutko i nie zapisuje się co chwilę tylko np. po zapełnieniu RAM procka. Twoje główne zmartwienie to pobór prądu przez procka, bo akcelerometr ciągnie poniżej 1mA/2,5V.
    Proponuję użyć baterii guzikowej 3V/~300mAh i zejść z zużyciem energii do 2mA. Osiągniesz to na zwykłej M32/16L przy zegarze 1MHz. Musisz tylko powyłaczać zbędne peryferia. Co prawda używanie takiej kobyły mija się z celem (gabaryty+masa) ale skoro taki jest projekt to nie wnikam. Jak już zrobisz co napisałem, a przynajmniej zastosujesz się do rad, to zajmij się wyszukaniem karty SD o małym poboże prądu. Jeśli jesteś bystry to przeszukując to forum znajdziesz osobę która to już robiła
    Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo