Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacn8iacz audio jaki se zrobic - jaki komplet

zyraf 02 Paź 2002 09:55 1760 11
  • #1 02 Paź 2002 09:55
    zyraf
    Poziom 26  

elo
    Wzielo mnie zeby se zrobi jakis wzmacniacz duuzej mocy np 2x250W ale starzy powiedzieli ze mi nie dadza nic takiego zrobic. Wiec mysle o czyms slabszym, np od 50 do 150W . moze ktos ma cos na 2N3055 fajnego, ale przydal by sie tez co do tego kupic, jaki zasilacz, przedwzmacniascz z kilkoma wejsciami , korektor np do basssu i wysokich cz. drugi problem to glosniki. moze ktos ma tez na jakis scalakach.
    i co wy myslicie o wzmaku AVT5015 na TA0102A? czy warto go kupic?

0 11
  • #2 02 Paź 2002 14:50
    Tremolo
    Poziom 43  

Zrób sobie coś co Ci odpowiada... Osobiście mnie jest obojętne czy jest to 150 czy 250 nie ma dużej różnicy, zresztą nie opłaca się stawiać w mieszkaniu takiej kolumbryny.

Wśród Audiofilów utarło się spostrzeżenie aby robić wzmaki i kolumny o jak największej mocy, za to grać w paśmie, gdzie jest najmniejsza ilośc zniekształceń szumów itp. Na pewno Audiofil jak słucha 250 Watowego wzmaka nie słucha tego na fullu... no może wali ale nie nadąża to wszystko i dźwięk jest kijowy...

Zawsze wzmak ładnie gra jak ma jeszcze sporo luzu. McIntoshe czy jakieś inne kombajny.

U nas w szkole na całą aule mają 4x200W i nigdy nie doszli za połowe... aula jest wielkości hoho 60 metrów długości na 20 i wysokości 10...

WIęc nie rozumiem Twoich rodziców czemu Ci nie pozwalają zrobić takiej kolumbryny wiadomo że to nie ma sensu puszczać na fulla bo ciśnienie akustyczne Cię "udusi" :):)

0
  • #3 02 Paź 2002 15:19
    transu
    Poziom 18  

jesli chcesz zrobic sobie dobry wzmacniacz to polecam uklady hybrydowe STK. sa swietne , moze nie najtansze ale poprostu smigaja . nie ma wiekszych problemow i maja dobre parametry

pozdrawiam i zycze milej budowy

0
  • #4 02 Paź 2002 15:24
    Tremolo
    Poziom 43  

lepsze o wiele są tranzystorowce. Mniej siadają tańsze jesli chodzi o sprawy związane z wymiana końcówki... i wogule. Zresztą to żadna duma zrobić wzmacniacz na STK

0
  • #5 02 Paź 2002 16:18
    Waldekk111
    Poziom 15  

Masz nacje tranzystory sa ok ale STK to moim zdaniem bardzo dobre uklady latwe do podlaczenia jeszcze jdno moim zdaniem uklady TDA na
    ...............( ')
    ............../ /
    ............/ /
    ........../ /
    ........( ( )
    SIE NADAJA

0
  • #6 02 Paź 2002 19:58
    lechoo
    Poziom 39  

Jak chcesz coś na 2N3055, to kup sobie do złożenia zestaw J-35 od Jabel-a. U mnie zasila on subwoofer, wyciąga 100W w sinusie na 4 omach. Koszt około 20zł (jeden kanał) + radiatory + zasilacz.

0
  • #7 02 Paź 2002 21:06
    grzechhh
    Poziom 15  

Witam

Kumpel miał taki wzmacniacz na 2n3055 ale bardzo często padał, ten z zestawu do skladania wymaga kompleksowej modernizacji jeżeli miał by być podłanczany pod różne kolumny bez ryzyka spalenia samego wzmacniacza jak i kolumny, osobiście polecam hybrydy STK, sa modele idealne do twoich wymagań, a są w błędzie wszyscy ci któży twierdzą że hyrydy STK to nie wzmacniacze na tranzystorach bipolarnych(ale nie wymienialnych tranzystorch), rozebrałem jedną taką kostke co sie kumplowi w wieży spaliła bodajże 2x100W i po otwarciu moim oczom ukazała się płytka ceramiczna z naniesionymi ścieżkami i malowanymi rezystorami, a dokładne ustalanie ich wartości było realizowane przez docinanie laserowe, same tranzystory były wykonane jako oddzielne struktury krzemowe połaczone z płytką drucikami, gdzie było wymagane uzyskanie takich samych parametrów tranzystora z jedneego kawałka krzemu były zrobione 2 tranzystory. Więc nie jest to ani troche podobne do układów TDA, LM itp....
    na stronie www.aprovi.com.pl mają dobre ceny, w sumie nie znalazłem tańszych kostek STK jak tam mają do zaoferowania, a jak nie mieli akurat w magazynie to po tygodniu sprowadzili :)

0
    Załączniki:
  • #8 02 Paź 2002 21:26
    Tremolo
    Poziom 43  

Przy 2n3055 J-35 firmy jabel trzeba uważać z ustawieniami potencjometrów montażowych moga dać niesamowity odlot rezystorom i popalić wszystko co się rusza. Za to widać w ich dźwięku że maja sporo luzu i kopa... Można ten wzmacniacz przebudować i zastosować KD 503 czy też inne códa

0
  • #9 02 Paź 2002 22:07
    lechoo
    Poziom 39  

Tremolo napisał:
    Przy 2n3055 J-35 firmy jabel trzeba uważać z ustawieniami potencjometrów montażowych moga dać niesamowity odlot rezystorom i popalić wszystko co się rusza (...)

Zgadza się, szczególnie delikatnie trzeba obchodzić sie z potencjometrem od regulacji prądu spoczynkowego - podczas regulacji w szereg z uzwojeniem pierwotnym trafo można włączyć żarówkę 100W i wtedy nic się nie sfajczy. Ponadto dobrze jest tranzystory sterujące stopnia mocy oraz ten od stabilizacji prądu spoczynkowego przykręcić do radiatora - układ jest wtedy zdecydowanie bardziej stabilny termicznie. U mnie ten wzmacniacz działa niezawodnie z subwooferem od około 1.5 roku, dodałem tylko filtr dolnoprzepustowy na TL082 i podłaczyłem całość pod amplituner.

0
  • #10 03 Paź 2002 08:14
    krisxxl
    Poziom 26  

Witam

nie buduj nic na 2N3055 - strasznie szumią i zniekształcają. Lepiej kup sobie gotowca w postaci jakiegoś segmentu od wieży z lat minionych. Ja kupiłem Yamahę z lat 80 za niecałe 200 złotych, wymieniłem wszystkie elki za 50 złotych i mam pięknie grający wzmak o dużej mocy wyjściowej (ok. 120 W na kanał). Pamiętaj też o przyzwoitych kolumnach, bo jak zapniesz jakieś badziewie to najlepszy nawet wzmak zwątpi.

pozdrawiam

Kris

0
  • #11 03 Paź 2002 13:04
    zyraf
    Poziom 26  

czo myslicie o wzmaku na TDA7294 (dzies w jakims temacie byl) jakby dac do niego jakis mikser z reg. basu i sopranu w kazdym kanale, to by moze gralo niezle. jak sie podlancza w ogole w.o. do wzmakow np w jakims edw (czyba w 6/2001) w genialnych schem. byl fasjny do basow-
    regulacja +-12dB i jak go p[odlaczalem to musial byc z innego zrodla.
    czy ktos ma schemat jakiegos mixa np 6 we : 2 stereo , 40 mono reg balans, czest.jw. itp. bo cos takiego bym podlaczyl.
    ostatnio robilismy dyskoteke w szkole na szk. wzmaku 2 x 100W co go nigdy nie wlaczali na max . z kolumnami 200W 8 ohm. jak my mu dalismy na full to szly niezle basy ze szyby lataly no 1cm. (o przekatnej 50cm) i chcial bym terz miec cos co by te kolumny dalo tyle ile m0go. ale ten wzm. zrobie za jakis czas...

0
  • #12 29 Maj 2003 21:31
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Oto szeroko przeze mnie reklamowany w wieeeeelu postach www.sound.au.com/project12.htm (Moderka- sorry :-)) układ 1 który już od kilku miesięcy niezawodnie działa w moim radiowęźle (zmiany: tranzystory KD502 zamiast TIP3055 czy 2N3055, a zasilanie pojedyncze 40V). Ale na maksie nie wyciąga zbyt dużo kopa, więc zrobię sobie kit Jabola J35 z KD502 zamiast 2N3055, zasilanie odpowiednie mam, trza by tylko nawinąć odpowiednie trafo na wychod by miał 30V na linii. A do zastosowań audio to się bez trafa obejdzie.

EDIT: Oldboy, znowu nie zwróciłem uwagi na datę ostatniego postu i proszę o przebaczenie. Mea culpa!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo