Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchamianie MP3 playera przy zdjęciu pokrywy

Aureliuszz 05 Maj 2008 07:36 4973 52
  • #31 05 Maj 2008 07:36
    lord_blaha
    Poziom 33  

można podpiąć kontaktron do baterii a przycisk play zablokować np, klejem:) Masz już ten odtwarzacz? Zapisz sekwencje naciskania klawiszy powodującą odtworzenie piosenki (najlepiej kolejność, czas i przerwy).

• #32 05 Maj 2008 16:31
    Aureliuszz
    Poziom 9  

Niestety dopiero na niego oczekuję :/ - do końca tygodnie będzie.

Nie będzie problemu z podpięciem do niego szeregowo dwóch koszyków 10x R6 [połączenia szeregowe]. Tak dla pewności pytam ;)

• #33 05 Maj 2008 17:35
    lord_blaha
    Poziom 33  

szeregowo zabijesz pleyerka. On wymaga chyba 1,5V, a Ty chcesz mu podać 15V...

• #34 05 Maj 2008 17:50
    Aureliuszz
    Poziom 9  

No tak racja... połączenie szeregowe pomyliło mi się z równoległym.

Dobrze, że spytałem się bo efekt nie byłby zbyt ciekawy.

Z tego co widzę niema gotowych koszyków do łączenia R6 równolegle to samemu trzeba będzie coś na zrobić ;) Akurat to jest chyba najmniejszym problemem ;)

• #35 05 Maj 2008 20:21
    lord_blaha
    Poziom 33  

gotowe koszyczki nie będą trudne do przerobienia- wystarczy tylko porzecinać blaszki i odpowiednio polutowac ogniwa. Ale po co Ci taka bateria tych ogniw? Kup akumulatorek 2200mAh i pogra dość długo, kup dwa pogra jescze dłużej. No maksymalnie 4- ale to już kilkadziesią godzin muzyki bez przerwy. Jeżeli pokrywa ma byc zdejmowana okazjonalnie to nie widzę sensu łączenia takiej ilości baterii....

• #36 07 Maj 2008 15:40
    Aureliuszz
    Poziom 9  

Niestety raczej pokrywa nie będzie zdejmowana. Ładowanie tam akumulatorków nie ma sensu.

Odpalenie następuje po przyciśnięciu zaznaczonego przycisku. Automatycznie zostaje odtworzona pierwsza melodia...

Z tego co widzę to wystarczy jakoś zakleić/docisnąć owy przycisk i kontaktron podłączyć do baterii.

Niby wszystko proste jednak jest jedno "ale". Z tego co widzę za tryb losowy odtwarzania piosenek odpowiada dodatkowy przycisk.

Gdy power/play jest cały czas wciśnięty i naciskam ten przycisk player się wyłącza.

A więc po otworzeniu wieka [czy jak to się zwie] automatycznie powinien zostać naciśnięty klawisz play/power przez co najmniej 4,5 sekundy, a potem tylko szybko wciśnięty dodatkowy przycisk odpowiadający za kolejność losową.

Nie bawiłem się jeszcze tym MP3 [praktycznie pusta bateria pozwoliła tylko na sprawdzenie jak to działa] i może jeszcze dzisiaj napiszę dokładniej jak to wygląda - może domyślnie uruchomiony jest tryb losowy.

• #37 07 Maj 2008 18:11
    lord_blaha
    Poziom 33  

ile ma być tam nagranych tych melodii? Bo jeżeli jedna, to nie ma sensu zabawa z trybem losowym, a jeżeli kilka, to można sklepić w jedną mp3ke...

• #38 07 Maj 2008 20:41
    Aureliuszz
    Poziom 9  

Odtwarzacz automatycznie rozpoczyna odgrywanie następnej piosenki jeżeli poprzednia się skończyła, nie ma więc raczej potrzeby sklejania.

Standardowo jednak szereguje melodie wg. nazw od A do Z, a ja wolałbym gdyby wybierał je losowo [niepowtarzalna kolejność].

• #39 07 Maj 2008 22:21
    artis666
    Poziom 26  

Będzie ciężko, ze wzgłędu na to że: po dłuższym przytrzymaniu przycisku play (otwarcie pudełka i zwarcie styków kontraktonu) MP3 się uruchomi, lecz będzie czekać na zwolnienie przycisku i ponowne nacisniecie play. Dopiero wtedy zacznie odtwarzać muzyke. Jeżeli natomiast play będzie cały czas wcisnięte to odtwarzacz się włączy i zaraz potem się wyłączy. Czyli błędne koło. Czy to musi koniecznie być uruchamiane tą pokrywą? ja bym na Twoim miejscu po prostu wyprowadził ten przycisk na zewnątrz obudowy, wystarczyloby go tylko zamaskować. Pozdrawiam

• #40 07 Maj 2008 22:47
    Aureliuszz
    Poziom 9  

artis666 napisał:
    Będzie ciężko, ze wzgłędu na to że: po dłuższym przytrzymaniu przycisku play (otwarcie pudełka i zwarcie styków kontraktonu) MP3 się uruchomi, lecz będzie czekać na zwolnienie przycisku i ponowne nacisniecie play. Dopiero wtedy zacznie odtwarzać muzyke. Jeżeli natomiast play będzie cały czas wcisnięte to odtwarzacz się włączy i zaraz potem się wyłączy.

Właśnie nie...

Naciskam przycisk power/play [jeden przycisk pełni dwie funkcje], automatycznie startuje player i odtwarza piosenkę i nie wyłącza się. Do wyłączenia playera wymagane jest puszczenie przyciska i jego ponowne dłuższe naciśnięcie.

Właśnie sprawdziłem i jest jeden problem... to jednak nie uda się. Odtwarza sę tylko jedna piosenka, a potem odtwarzacz zatrzymuje się [za "stop" odpowiada ten sam klawisz co za "power/play"].

Także w przypadku podłączenia kontaktrona do baterii i zablokowania przycisku "power/play" po podniesieniu pokrywy zawsze byśmy usłyszeli tylko jedną piosenkę.

artis666 napisał:
    Czy to musi koniecznie być uruchamiane tą pokrywą? ja bym na Twoim miejscu po prostu wyprowadził ten przycisk na zewnątrz obudowy, wystarczyloby go tylko zamaskować. Pozdrawiam

Niestety to musi być uruchamiane ową pokrywą... dodatkowy przycisk nie jest najlepszym pomysłem - wszystko musi być zautomatyzowane.

Podsumowując: Potrzebne jest "coś" co po zdjęci pokrywy - przepływ prądu przez kontaktron wykona zwarcie na przycisku "power/play" przez ok. 4,5 sekundy. Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie działają te przyciski ale lord_blaha coś tam pisał o "podczepianiu kabelków" :idea:

• #41 09 Maj 2008 00:19
    lord_blaha
    Poziom 33  

No to proponuje -żeby nie było za skomplikowane- poczytaj o układzie do opóźnionego załączania kolumn na przekaźnikach. Przebuduj tylko trochę układ tak, żeby przekaźniki po ustalonym czasie odłączały przycisk. A co do piosenek- sugeruje sklejenie kilku mp3ek w jedną...

• #42 09 Maj 2008 15:51
    Aureliuszz
    Poziom 9  

Ok, pomyślimy nad tym ;)

Najwyżej sklei się wszystko w jedną całość i zablokuje cały przycisk - jeżeli cały materiał będzie trwał jakieś 80 min. to i tak mało prawdopodobne, że zostanie otworzony cały przy otwarciu pokrywy.

Może podasz jakiegoś linka do takich układów do opóźniania?

Jest jeszcze jeden problem z nagłośnieniem. Po podłączeniu głośników jest zbyt cicho... praktycznie tak samo głośno jak przy głośniczkach zastosowanych w słuchawkach :/

Jeżeli jest w okolicy drobny szum [u mnie dwa komputery na biurku] to nawet nie będzie można wyraźnie słów zrozumieć [należy doliczyć także to, że całość będzie zamontowana w owym pudełku a dźwięk będzie dochodzić przez otwory dlatego zostanie dość silnie stłumiony :/].

Myślałem nad czymś takim:

Działa to z zasilaniem 6 V [cztery paluszki] i kosztuje jakieś grosze...

-----------------------------------------

Ehhh... Właśnie podłączyłem do MP3 takie całkiem niezłe słuchawki... Okazało się, że dają całkiem nieźle.

Mam inne słuchawki Olympusa i one posiadają jakiś inny standard złącza mini jack... na kompie działają dobrze ale z MP3 już fiksują.

Podłączam głośnik do MP3 [już normalny, działający mini jack] ale na średniej głośności jest ok a jak zwiększam zaczyna przerywać odtwarzanie muzyki i tylko takie trzaski słyszę :/

Co prawda połączenie mini jack - głośnik jest wykonywane na szybkiego ale n. przy podłączeniu do PC gra ok.

Nie mam pojęcia czemu nie mogę pogłośnić z MP3.

• #43 10 Maj 2008 21:46
    Dj_sisior
    Poziom 10  

Aureliuszz napisał:

Myślałem nad czymś takim:

Działa to z zasilaniem 6 V [cztery paluszki] i kosztuje jakieś grosze...

Sam takich używam i polecam grają super, a cena nie przekracza 20zł

• #44 11 Maj 2008 00:38
    januss73
    Poziom 31  

Tak na szybkiego, przy założeniu, że na play trzeba podać chwilowo masę.

Jeśli na play trzeba podać zasilanie to trochę inaczej.

Pojemności dobrana na oko, może trzeba będzie pozmianiać

• #45 14 Maj 2008 15:34
    Aureliuszz
    Poziom 9  

Właśnie zaopatrzyłem się w powyższe głośniki.

Najprawdopodobniej zdecyduję się jednak na zablokowanie przycisku power/play i podpięcie konaktrona do zasilania.

Problem polega na tym, że raczej niezbędne jest odcinanie i podawanie zasilania na odtwarzacz i głośniki jednocześnie - głośniki teoretycznie mogą być włączone cały czas ale wtedy pobierają energię :/

Podsumowując:

Pokrywa zamknięta: kontaktron rozwiera przewody, a zasilanie od odtwarzacza i głośników zostaje odcięte.

Pokrywa otwarta: kontaktron zwiera przewody i dochodzi do zasilania odtwarzacza zasilaniem 1,5 V oraz głośników zasilaniem 6 V.

• #46 14 Maj 2008 18:04
    zbyrek
    Poziom 23  

Najprościej będzie dodać drugi kontaktron.

• #47 14 Maj 2008 20:02
    januss73
    Poziom 31  

Cześć
    Cztery paluszki to 4,8v.
    Jak już zamontujesz kontaktron, choć nie wiem dla czego nie wyłącznik krańcowy, możesz zrobić wyprowadzenie z baterii na 1,2v tylko do odtwarzacza. Wówczas kontaktron wyłączy ci i głośniki i odtwarzacz. Jedna wada, ten jeden paluszek w baterii będzie się szybciej rozładowywał.

• #48 15 Maj 2008 14:03
    lord_blaha
    Poziom 33  

Krańcówka ma ta wadę, że w przypadku nie domknięcia pokrywy może nie odłączyć zasilania.

• #49 15 Maj 2008 18:11
    Aureliuszz
    Poziom 9  

zbyrek2 napisał:
    Najprościej będzie dodać drugi kontaktron.

Myślałem o zamontowaniu tylko jednego... Zbytnio nie chcę dwóch.

januss73 napisał:
    Cześć
    Cztery paluszki to 4,8v.

Cztery paluszki to 6 V - 4x 1,5 V.

Jakieś konkretne rozwiązanie problemu przy użyciu jednego kontaktrona by się jednak przydało.

• #50 15 Maj 2008 19:50
    lord_blaha
    Poziom 33  

Aureliuszz napisał:

januss73 napisał:

Cztery paluszki to 4,8v.

Cztery paluszki to 6 V - 4x 1,5 V.

Koledze pewnie chodziło o akumulatorki, one rzeczywiście mają 1,2V. A może ukłąd na fotorezystorze przy głosnikach? Jest światło- grają- nie ma (zamknięta pokrywa)- milkną.

• #51 15 Maj 2008 20:20
    Aureliuszz
    Poziom 9  

A co jeżeli pokrywa zostanie otwarta przy stosunkowo słabym oświetleniu? Wolę nie komplikować sprawy...

Ewentualnie zamontuje się drugi kontaktron ale wolałbym znaleźć rozwiązanie przy zastosowaniu jednego.

• #52 17 Lip 2008 16:56
    Aureliuszz
    Poziom 9  

lord_blaha napisał:
    Otwierasz pleyerka i lokalizujesz przycisk play. Do tych kabelków po prostu podlutowujesz kontaktron- kup taki, żeby normalnie styki była zamknięte i otwierały się dopiero pod działaniem magnesu- czyli kupujesz kontaktron NC (normally closed). Teraz musisz zobaczyć, czy przy zwarciu kabelków player się włącza i puszcza pierwszą piosenkę.

Mam dwa kontaktrony NC ale cały problem polega na tym, że Player odpala się dopiero w momencie gdy magnes znajduje się przy kontaktronie... Cały zonk polega na tym, że powinno być odwrotnie :/

W specyfikacji mam wyraźnie:

Cytat:
    Wyjście - NC, normalnie zamknięte,

Czyli w końcu potrzebuję tutaj NO? Bo już się pogubiłem...

• #53 17 Lip 2008 19:38
    artis666
    Poziom 26  

Koledzy wyżej zapomnieli, że player potrzebuje zwarcia tych 2 styków w włączniku na krótką chwilę. Po zwarciu i przytrzymaniu ich player faktycznie się włączy, ale albo nie będzie reagnował na żadne inne przyciski albo zaraz się wyłączy. Spróbuj z NO, ale nie bardzo wierzę że to zadziała.