Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu w przetwornicy - problem

29 Kwi 2008 19:24 2314 12
  • Poziom 15  
    Witam, montuje przetwornicę do zasilania lampy metalohalogenowej (pracuje w trybie prądowym) i mam pewien problem. Potrzebuje ustawić prąd odcięcia, ale przy pomiarze miernikami (cyfrówka i analog) otrzymuje kosmiczne wartości. Jak to można najprościej zmierzyć? Lampa ma pracować przy prądzie 1A (wartość skuteczna) ja ją zasilam źródłem stałym kluczowanym przetwornicą na UC3845. Pomóżcie proszę.
  • Poziom 42  
    Bez schematu?
  • Poziom 15  
    Schemat tutaj nie ma większego znaczenia. Chodziło mi ogólnie o pomiar prądów impulsowych przy pomocy popularnych "metexów" bez TrueRMS.
  • Poziom 28  
    Do pomiarów w takich warunkach użyj miernika True RMS, oscyloskopu z przekładnikiem w obwodzie zasilanym. Znając kształt przebiegu wyjściowego można zmierzyć amplitudę na rezystorze szeregowym +dioda + kondensator (detektor szczytowy) i przeliczyć na wartość skuteczną.
  • Poziom 42  
    -> grendel123

Schemat ma znaczenie, bo można uściślić, który prąd chcesz mierzyć.

Jeśli chodzi o prąd impulsowy płynący przez klucz - tylko oscyloskopem spadek napięcia na rezystorze czujnika prądu w obwodzie źródła MOSFETa.
    Jak zobaczysz, co tam się dzieje - zrozumiesz, dlaczego żadem miernik sobie z tym nie daje rady.
  • Poziom 15  
    -RoMan- napisał:

Schemat ma znaczenie, bo można uściślić, który prąd chcesz mierzyć.

Chce mierzyć prąd obciążenia. W przypadku tej przetwornicy prąd płynący przez klucz jest jednocześnie prądem obciążenia, dlatego napisałem że schemat znaczenia większego nie ma (nie ma transformatora impulsowego ani żadnych większych indukcyjności w obciążeniu - zwykłe kluczowanie napięcia stałego). W lampie pali się łuk, więc chyba w prądzie klucza/obciążenia nie powinno być zbyt wiele "śmieci". Zakładając, że rezystor szeregowy może mieć wartość 0R1 jak dobrać układ całkujący? Częstotliwość kluczowania to 40kHz.
  • Poziom 43  
    Witam,
    grendel123 napisał:
    [ ... ]
    Chce mierzyć prąd obciążenia. W przypadku tej przetwornicy prąd płynący przez klucz jest jednocześnie prądem obciążenia, dlatego napisałem że schemat znaczenia większego nie ma (nie ma transformatora impulsowego ani żadnych większych indukcyjności w obciążeniu - zwykłe kluczowanie napięcia stałego). W lampie pali się łuk, więc chyba w prądzie klucza/obciążenia nie powinno być zbyt wiele "śmieci". Zakładając, że rezystor szeregowy może mieć wartość 0R1 jak dobrać układ całkujący? Częstotliwość kluczowania to 40kHz.
    Cosik mi tu mocno, patrząc od strony Metrologii Elektrycznej, nie pasi...:?: ...poprzednio byłeś napisałeś:
    grendel123 napisał:
    [ ... ] Lampa ma pracować przy prądzie 1A (wartość skuteczna) ja ją zasilam źródłem stałym kluczowanym przetwornicą na UC3845.
    Skoro chcesz mierzyć wartość skuteczną prądu płynącego impulsami (prostokątnymi najprawdopodobniej) to nie możesz stosować układu całkującego w pierwszym członie przetwornika pomiarowego... :idea:
    Przecież po scałkowaniu otrzymasz sygnał proporcjonalny do wartości średniej prądu, a nie do wartości skutecznej :idea: :!:
    Potrzebujesz przetwornika True RMS :!:
    Przecież, jeśli przyjąć współczynnik wypełnienia c jednokierunkowego impulsu prostokątnego prądu (idealizacja, ponieważ zawsze będą skończone stromości narastania i opadania impulsu) - o stałej wartości amplitudy (co nie zawsze będzie możliwe do spełnienia) - jako iloraz czasu trwania a impulsu, do czasu trwania okresu powtarzania b impulsu:
    c = a/b,
    to wartość średnia będzie proporcjonalna do c,
    a wartość skuteczna będzie proporcjonalna do √c.
    Musiałbyś zastosować układ pierwiastkujący wartość współczynika c => {0 < c ≤ 1}, oraz spełnić wymógł stałości amplitudy (patrz wyżej).

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Przede wszystkim w obwodzie znajduje się jakaś indukcyjność. Bez schematu nie wiemy, w jakim układzie to pracuje - jeśli to step-down ze wspólnym plusem, to prąd klucza wcale nie jest równy prądowi obciążenia (brakuje prądu płynącego przez diodę kluczującą w czasie toff) - w takim przypadku trzeba mierzyć prąd płynący przez dławik.
  • Poziom 43  
    -RoMan- napisał:
    Przede wszystkim w obwodzie znajduje się jakaś indukcyjność. Bez schematu nie wiemy, w jakim układzie to pracuje - jeśli to step-down ze wspólnym plusem, to prąd klucza wcale nie jest równy prądowi obciążenia (brakuje prądu płynącego przez diodę kluczującą w czasie toff) - w takim przypadku trzeba mierzyć prąd płynący przez dławik.
    Chyba jest to "czysty przerywacz PWM" obwodu o obciążeniu rezystancyjnym (żarówka) bez indukcyjności... :idea: ... i pewnie nie ma tam diody zwrotnej dla indukcyjności rozproszenia :!:
  • Poziom 42  
    Ale tu mowa o lampie metalohalogenkowej a nie o żarówce...
  • Poziom 43  
    -RoMan- napisał:
    Ale tu mowa o lampie metalohalogenkowej a nie o żarówce...
    Taaa... ale tę daje się "wkręcić" w oprawkę żarówkową tak, jak zwykłą żarówkę... ZOBACZ... :cry:
    więc jaka, od strony zasilania, pomiędzy nimi różnica :?:
  • Poziom 42  
    :O To, że mają gwint nie oznacza, że można je wkręcać zamiast zwykłych żarówek. To jest palnik a nie żarnik.
  • Poziom 15  
    -RoMan- ma rację - to nie żarnik i nie można wkręcać ich w normalne oprawy. Potrzebują ogranicznika prądu, albo w formie dławika (dla prądu przemiennego) albo w formie PWM (dla prądu stałego). Nie mam dokładnego schematu tego urządzenia. Przeznaczone było dla lampy o 3 razy większej mocy (w przybliżeniu 3 razy większy prąd). Przeliczyłem dzielnik napięcia za przekładnikiem prądowym i lampa świeci, ale chce mieć pewność że pracuje przy znamionowym prądzie - stąd potrzeba pomiaru. Idea układu pierwiastkującego jest dobra, napisałem o całkowaniu ponieważ w układzie przekładnika prądowego jest właśnie układ całkujący. Niestety nie mogę się posiłkować tym przekładnikiem bo kompletnie nie mam pojęcia jaką ma przekładnie.

Chodzi mi o najprostszy z możliwych układów, który włączę w szereg z obciążeniem i uzyskam pomiar prądu bez miernika True RMS. Posiadam metexy i mierniki wychyłowe. Pomiar spadku napięcia na rezystorze szeregowym najbardziej mi odpowiada, tylko kwestia ustalenia wartości skutecznej. Skoro prąd w obwodzie powinien wynosić 1A jak policzyć ten układ pierwiastkujący dla jak najmniejszej wartości rezystancji szeregowej?