Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diagnoza dysku przez Hyper Terminal

kkwarciak 29 Kwi 2008 20:26 3493 10
  • #1 29 Kwi 2008 20:26
    kkwarciak
    Poziom 9  

Witam,

mam układ zbudowany wg schematu opisanego w poniższym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic872300.html
    Wygląda na to, że układ jest ok, bo po zwarciu TX i RX otrzymuję w Hyper Terminal znaczki, które wpisuję na klawiaturze. Problem w tym, że podłączyłem dysk, podaję zasilanie, ale nie dostaję żadnego logu. Nie pojawia mi się nic, nie mam nawet żadne krzaczki. Pewnie coś przeoczyłem. Byłbym wdzięczny za wytknięcie mi błędu :)

0 10
  • #2 29 Kwi 2008 20:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Kwi 2008 20:41
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Zacznijmy od tego , że nie wszystkie dyski współpracują z terminalem . Dodatkowo musi to być właściwe podpięcie terminala z dyskiem , oraz konfiguracja samego programu odczytującego - właściwy transfer .

Pozdrawiam .

0
  • #4 29 Kwi 2008 20:54
    kkwarciak
    Poziom 9  

Nie chciałem w jednym wątku poruszać dwóch problemów. Wydaje mi się, że moja nieudolność z diagnozą to jedno, a problem z dyskiem to co innego. Skoro jednak kolega pyta to uzupełniam.
    Dysk: Seagate ST3320620A
    Firmware: 3.AAF
    Po podaniu zasilania dysk pracuje cicho, talerze wirują, nie ma żadnego stukania.

Co do pomysłu na sprawdzenie układu to autorem nie jestem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=952415

Sposób podłączenia jest zgodny z opisem w FAQ. Podobnie parametry Hyper Terminal'a (9600/8/nieparzyste/1). Pozostaje jeszcze sterowanie przepływem , które pozostawiłem domyślne (Sprzęt)

0
  • #5 29 Kwi 2008 21:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 29 Kwi 2008 21:10
    kkwarciak
    Poziom 9  

Faktycznie zapomniałem wspomnieć, że BIOS dysku nie widzi...

Dodano po 5 [minuty]:

Czy dysk musi być podpięty pod tasiemkę IDE?

0
  • Pomocny post
    #7 29 Kwi 2008 21:26
    tzok
    Moderator Samochody
  • #8 29 Kwi 2008 21:37
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Na temat terminala i jego budowy czy obsługi , było już napisane na forum bardzo dużo . Wystarczy wyszukać odpowiednie tematy i przeczytać .

Pozdrawiam .

0
  • #9 30 Kwi 2008 21:34
    kkwarciak
    Poziom 9  

No więc doczytałem :) Problemy były dwa. Miałem źle ustawioną parzystość (prawidłowa wartość to "brak"). Druga sprawa była mniej oczywista, bo samo podanie napięcia logu nie daje. Trzeba dać odpowiednie polecenie. Na szczęście znalazłem listę dla Samsunga
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=827303

Logu startu nie udało mi się uzyskać. Dysk nie odpowiada na odpowiednią komendę (sprawdziłem na innym Samsungu i dostałem odpowiedź). Za to udało mi się uzyskać poniższy tekst po resecie softu:

GALAXY - 1_Disk S-6D 09-22-06_15:48
    Spin Motor Locked
    Index found - Spin Held -
    Spin Motor Locked
    Index found - Spin Held -ERR Read Boot Adapts

Ponadto przed resetem co jakiś czas pojawiał się komunikat "Buzz"

Czy z takim przypadkiem da się coś jeszcze zrobić?

0
  • #10 30 Kwi 2008 22:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 06 Maj 2008 22:03
    kkwarciak
    Poziom 9  

kpitan napisał:

Dane są do odzyskania, ale dysk będzie się po tym nadawał na śmietnik.

Co to znaczy, że dysk będzie się nadawał na śmietnik? Jak wygląda procedura odzysku w takim przypadku? Pytam, bo dysk jest jeszcze na gwarancji... Jeżeli odzyskanie danych wymaga "rozprucia" dysku, to będę się musiał poważnie zastanowić. Fajnie by było odzyskać to, co jest w środku, ale jak podliczę sobie koszt dysku plus cenę jaką pewnie będę musiał zapłacić fachowemu "chirurgowi" :), to nie wiem czy mi się to opłaci...

0