Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny pod wzmacniacz?

29 Kwi 2008 21:16 3084 28
  • Poziom 10  
    Mam problem taki jak w temacie nie wiem jakie kolumny zakupić do wzmacniacza. Dane wzmacniacz to:
    Moc: 2x270 max.
    Moc RMS: 2x38W
    Signal-Noise-Ratio(S/N):85dB
    Impedancja 8 Omów.
    Chodzi mi o jak największą moc jaką pociągnie wzmacniacz w kolumnach.
    Zamierzam nagłośnić swój pokój, a czasami organizować imprezki domowe.

Myślałem o tym

http://www.allegro.pl/item356070253_mega_mocne_kolumny_400w_nowki_

Jak uważacie dobry pomysł? Jak nie to czekam na propozycje.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Według mnie pomysł delikatnie mówiąc beznadziejny…

Pewnie nie chodzi ci o
    Marquss napisał:
    Chodzi mi o jak największą moc jaką pociągnie wzmacniacz w kolumnach.
    tylko o jak największą głośność, czy tak?

Marquss napisał:
    Zamierzam nagłośnić swój pokój, a czasami organizować imprezki domowe.
    więc
    Przy takiej małej(i nie tylko) mocy wzmaka musisz mieć kolumny o jak największej sprawności…

Chyba najtańszym, ale i dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji będą altusy…
  • Poziom 16  
    Waga 10 kg :D to chyba są z plastiku osobiście nie polecam ;/ wiesz za 200 zł to audiofilskiego sprzętu nie kupisz im tez nie ma co od tego wymagać... jest to tylko moje zdanie
    To już rzecz gustu.
    Większa skuteczność czy przyjemniejszy dźwięk…

Ale jedno jest oczywiste lepiej Polskie „używki” niż pachnące ryżem „nówki”.
  • Poziom 16  
    joy_pl napisał:

Ale jedno jest oczywiste lepiej Polskie „używki” niż pachnące ryżem „nówki”.

Normlanie za to stwierdzenie to piwe3ko sie nalezy :D heh również potwierdzam te kolumienki spokojnie nagłośnią twój pokój

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Czyli mam rozumieć że wzmacniacz ma słabe paramety. Więc jakie kolumny będą najlepsze? Czy altus 300 sprosta sprawie?
    A jak to to jaki konkretny model? Pragnę mieć mocny bas a zarazem dość dużą głośność czy jest to możliwe na tym sprzęcie? Jaką muszą mieć efektywność kolumny? Czy moc 2x270W to mało?
  • Poziom 14  
    Marquss napisał:
    Moc RMS: 2x38W

Marquss napisał:
    Jaką muszą mieć efektywność kolumny? Czy moc 2x270W to mało?

za mało ??? do takiego wzmacniacza wystarczą 2x50W mocy RMS
    co to za wzmacniacz ??? - podaj nazwe i model
    Moc 2x270w to jest jakaś moc z kosmosu nic nie znacząca…
    Rms można uznać z przybliżoną „prawdziwą” moc i tego trzeba się trzymać…
    Mocowo wystarczą w zupełności altusy 75 większe nie mają najmniejszego sensu chyba, że masz zamiar wymieniać za jakiś cza wzmacniacz…
    Ale altusy maja to do siebie, że nie schodzą zbyt nisko…

No i jak wyżej, co to konkretnie za wzmak?
    No czyli te 40w na kanał jest realne.

Duża moc kolumn ci nic nie da!!!
    Liczy sie efektywność w dB...
  • Poziom 10  
    Sorki za złe parametry.
    Teraz wiem to na pewno. Pełna Nazwa "NIGHTLINE 540 SI" a prawdzwie dane to:

Top-Features:

• 2 x 210 W RMS (2 x 600 W PMPO an 4 Ohm)
    • silbernes Gehäuse mit flashiger blauer Beleuchtung
    • geringe Einbautiefe mit 19"/2HE

Eigenschaften:

• Cinch-Eingang
    • 2 x Schraubterminal-Ausgang
    • Signal/Rausch-Verhältnis (S/N): 85 dB
    • Impedanz: 8 Ohm
    • Betrieb: AC 230 V ~ 50 Hz

Abmessungen:

• 480 x 90 x 240 mm
    • Gewicht: 4.0 kg

I teraz jak to będzie z tymi kolumnami?
  • Poziom 16  
    No to całkowicie zmienia postać rzeczy :D:D:D 40 W a ok 200 to troszke różnica... Ja proponuje na głośne granie TONSIL ZEUS ale są za duże do tej końcówki ale hałasu narobią i to na pewno nie mało
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanie.
    Stosując kolumny o mocy mniejszej niż moc wzmacniacza, możliwe jest aby je spalić? Chodzi mi o ustawienie potencjometrów głośności nie na maksa lecz około 1/2, 3/4?
    np. wzmacniacz ma te 210W RMS a kolumny np. 150W RMS (impedancja 8 omów)?
    Wzmacniacz, który waży 4kg na pewno niema 420W.
    Sądząc po cenie nie ma więcej niż 2x60-80W…
    W dalszym ciągu nie zmienia faktu, że lepiej kupić używane kolumny.
    Ciężko podać cos konkretnego, bo to zależy od konkretnej oferty.
    Ja mogę ci podać tylko takie wskazówki żebyś wybrał cos firmowego i o dużej skuteczności (oczywiście mam na myśli kolumny używane, bo za tą cenę nie kupisz nic nowego)

A no i do tej (niskiej)„klasy” wzmaków nie radzę podłączać mniej niż 8ohm…
  • Poziom 16  
    joy_pl napisał:

A no i do tej (niskiej)„klasy” wzmaków nie radzę podłączać mniej niż 8ohm…

w sumie masz racje :D robi wteedy za grzejnik:P co do uzywanych kolumn to oczywiście zgadzam sie w pełni a jeżeli on waży 4kg to faktycznie na pewno nie ma 210 na kanał i to w rms... jak zwykle moc zawyżona 2krotnie
  • Poziom 14  
    Zobacz ile Watów to pobiera z sieci bo jakos nie chce mi sie wierzyć w tą jego potężną moc :D
  • Poziom 16  
    to jets jak amplitunek KODA :D pobiera 750 Watt a na wysciu 7x150 RMS :D
  • Poziom 10  
    To teraz sam już nie wiem ile faktycznie ma mocy.
    W necie są informacje że ma 210W w RMS. Ale udało mi się znaleźć instrukcję a tam jest napisane:

Gewicht: 4.0kg
    MaBe (H*B*T): 480*90*240mm
    Betrieb: AC 230V ~ 50 Hz
    Leistung: 2 x 270 W max.
    RMS-Leistung: 2 x 38W
    Signal/Rausch-Verhaltnis (S/N): 85dB
    Impedanz: 8 Ohm

Czyli wnioskuję po instrukcji że ma tylko 38W RMS na kanał!
    Dość mało, czytałem że przy małej mocy wzmacniacza potrzeba jak największej sprawności kolumn. Czyli w moim przypadku potrzebuję 89dB i więcej. Jeśli się mylę to poprawcie.

Myślałem o jakiś Altusach typu 140, 75, 110 efektywność by się zgadzała.

Pomóżcie bo ja już sam zbaraniałem :|
    89db to nie jest dużo powiedział bym że to jest średnio-mało ale altusy raczej powinny styknąć, dużo to jest 98<.
  • Poziom 15  
    ja polecam do tej końcówki altusy 200 albo altusy 300
    mam zamiar kupić tą końcówke ona wazy tylko 4 kg ?? jak gra ??
  • Poziom 10  
    Tak waży 4 kg, ale gra jak dla mnie znakomicie, praktycznie brak szumów i zniekształceń (przynajmniej ja nie słyszę). Gra dobrze, spaliłem na niej już 3 głośniki :D
  • Poziom 15  
    ahh ok to dzięki teraz to już całkiem się napaliłem na nią
    a jeśli chodzi o chłodzenie to ma ona jakiś wentylator lub cos podobnego ? bo nieche jej szybjko stracić ;d bo chce nią napędzić Subwoofer 15" beymy 400watt jak myślisz da rade ?? xD
  • Poziom 30  
    Marquss napisał:
    Gra dobrze, spaliłem na niej już 3 głośniki :D
    Jak spaliłeś trzy głośniki to raczej gra źle . Waga 4 kg. świadczy że w środku jest małe trafo , a małe trafo to wzmacniacz jest mało wydajny prądowo . Takie wzmacniacze przy dużym odkręceniu volume zaczynają się przesterowywać i generować na wyjściu prostokątne zniekształcenia zabójcze dla głośników . I często głośniki się palą nie dla tego że były za słabe tylko że wzmacniacz jest słaby i mało wydajny prądowo .
  • Poziom 1  
    A jest możliwość zmostkować ten wzmacniacz?
  • Poziom 10  
    Nie zgodzę się z kolegą który twierdzi że to wina wzmacniacz i głośniki spalone. Otóż głośniki były dużo słabsze od wzmacniacz bo miały tylko 10W (impedancja 4ohm). Spaliłem je przez niewiedzę. Nie znałem wcześniej jego parametrów :|.

Jeśli chodzi o chłodzenie to niema wentylatora lecz bardzo duży radiator
    przymocowany do obudowy, trafo także nie jest małe jak tam ktoś mu zarzuca :D

Dodano po 13 [minuty]:

Jeżeli ma grać w domu to polecam ten wzmacniacz. Jest wykonany na tranzystorach, a nie na drogich i zawodnych scalakach z serii STR-xxxx.
  • Poziom 15  
    hmm ale ja chyba i tak kupie palermo PA300 czy jakoś tak on ma niby wx 150watt ale waży 7,5 kg wiec myślę ze 7,5 kg zagra lepiej niż 4 kg ;D pozdrawiam
  • Poziom 14  
    djpawelo2008 napisał:
    hmm ale ja chyba i tak kupie palermo PA300 czy jakoś tak on ma niby wx 150watt ale waży 7,5 kg wiec myślę ze 7,5 kg zagra lepiej niż 4 kg ;D pozdrawiam

chodzi Ci pewnie o 2x150W, ale tak poza tym to generalnie wzmacniacz średniej klasy (chodzi mi o wzmacniacz dla przeciętnego kowalskiego, a nie jakiś haj-end) to przy mocy 2x150W ważyłby pewnie z 15 kg, a nie 7,5 kg (chyba, że nie masz na myśli mocy RMS). Na Twoim miejscu rozejrzałbym się za jakąś używaną firmową końcówką. Tak dla porównania powiem Ci, że sam transformator sieciowy przy moim starym Dynacordzie, który ma jedynie 1x200W RMS - waży 11 kg, a gdzie reszta ??? .....
  • Poziom 15  
    urzedas napisał:
    djpawelo2008 napisał:

chodzi Ci pewnie o 2x150W, ale tak poza tym to generalnie wzmacniacz średniej klasy (chodzi mi o wzmacniacz dla przeciętnego kowalskiego, a nie jakiś haj-end) to przy mocy 2x150W ważyłby pewnie z 15 kg, a nie 7,5 kg (chyba, że nie masz na myśli mocy RMS). Na Twoim miejscu rozejrzałbym się za jakąś używaną firmową końcówką. Tak dla porównania powiem Ci, że sam transformator sieciowy przy moim starym Dynacordzie, który ma jedynie 1x200W RMS - waży 11 kg, a gdzie reszta ??? .....

no napewno rms to ma niewiecej niz 2x 80watt ale i tak myśle ze lepiej bedzie gral niz ten co wazy 4 kg