Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR Toschiba V-109CZ - buczenie przy "REC"

30 Kwi 2008 18:39 2129 10
 • Poziom 27  
  Na początku naprawy trzeba było wymienić pasek od kasety, koła zamachowego oraz od "zębatki" rodzaju pracy. Następnie przeczyścić przełącznik rodzaju pracy, wyczyścić tor przesuwu taśmy. Poszukanie w zasilaczu zimnych lutów ew.wymiana kondensatorów w zasilaczu oraz ogólnie sprawdzenie zimnych lutów na: ekran i płyta główna.

  Po zrobieniu tych czynności kaseta wchodzi OK i kręci - wszystko Ok reaguje na funkcje i przewija.

  Na przewijaniu na podglądzie jest ok. natomiast przewijanie nie na "pley-u" - pojawia się głos na FONI tak jakbym przewijał kasetę w walkmanie na "podsłuchu"
  Na AV ta usterka jest, a przez modulator i głowicę nie ma

  Następne przy nagrywaniu jakiegoś programu ( obraz OK dźwięk OK) nagle ni stąd ni stamtąd pojawia się BUUUUU ( takie coś jakby mikrofon dać przy głośniku i jest sprzężenie ) i po chwili ustępuje i normalny jest głos i po 30sek. znów - i tak nagrywa również.

  (coś może z jakimś przełącznikiem elektronicznym jest nie tak? kiedyś w TV miałem coś takiego podobne z eurozłączem - wymieniłem scalak z serii jakiś HCF... i pomogło a tu mam na płytce (AUDIOunit) jakiś BA7765AS 32 nóżkowy.

  Proszę o podpowiedź bo nie posiadam schematu pozdrawiam

  Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

  Chciałem dodać, że to buczenie przy nagrywaniu ( to "pierdzenie" ) jest bez względu czy mamy podpięte przez AV telewizor ( tylko "chicze") czy przez modulator - przełączam w tym czasie jak się pojawia na program / AV w TV i słychać tu i tu. Jak pomacam palcem po tej płytce to czasem zniknie ale żeby to wywołać to się nie da i to można czasem czekać 30min. a czasem 5min.
  Gdzie tego szukać, jest sens podmiany tego układu?

  Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

  Już wymieniłem kondensatory na tej płytce - dużo ich nie było, nie mam na razie takiego układu więc nie mogę go podmienić.
  Macie jakieś pomysły - bo mi powoli się kończą :( co robić dalej.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Tu jest schemat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=358666#358666
  Usterki poszukiwałbym w obrębie BA7765AS. Proszę sprawdzić jak zachowuje się sygnał Audio MUTE. Podczas przewijania powinien blokować sygnał audio. Uszkodzenie samego układu scalonego jest mało prawdopodobne ponieważ usterka nie ma charakteru stabilnego ale nie można tego wykluczyć.
 • Poziom 27  
  Wczoraj dodałem radiator do zasilacza ( na STK) bo się mocno grzał myślałem że to pomoże że się coś nagrzewa ale nie pomogło :( wszystkie elektrolity wymieniłem w zasilaczu - już myślałem wczoraj że trafiłem w usterkę - bo wszystkie miały o połowę mniej nagrałem 2 kasety czyli 4 godziny i nie pojawiło się to BUUUU - potem poszedłem spać i MTV został załączony. Rano (STK) super gorący - nie wiem może tu mam u źródła szukać może coś go tak obciąża że się grzeje aż tak, i dzisiaj pojawiło sie to BUUU :( no ręce opadają.

  Chciałem się upewnić czy dobrą diagnozę wystawiłem - ten oto scalak - BA7765 - do wymiany?

  Ponieważ to buczenie to jest nic innego jak zakłócenie pochodzące z nie przełączenia czegoś lub nie złączenia lub 2 sygnałów z sobą złączonych czy coś - tak tylko przypuszczam.

  Bo zachowuje się to tak: że gdy wkładam kasetę to gdy nawija taśmę na rolki to słychać jak trze taśma o głowicę audio i wtedy słychać głos jakbym przewijał na podsłuchu.
  W momencie przewijania szybkiego bez podglądu obrazu też jest głos ale na podglądzie obrazu tego głosu nie słychać. Natomiast znikł mi głos na AV i że w momencie nagrywania on by chciał przełączyć ale nie umie i pojawia się BUUUUU. Zaryzykować wymianę tego BA?

  VCR Toschiba V-109CZ - buczenie przy "REC"

  Dodano po 44 [minuty]:

  Wiadomość z ostatniej chwili:

  - aktualnie nie mam głosu na wyjściu AV przez modulator jest - dziwne
  - ale w momencie nagrywania to zaczyna obraz już nagrywać inny ale słychać w miejscu nagrywanym że jest dźwięk z poprzedniego nagrania i co ciekawe od momentu głowicy kasującej już kasuje nie ma tego dźwięku ( czyli kasująca działa ) i w miejscu skasowanego dźwięku głowica zamiast nagrywać odtwarza to co kasująca skasowała i jest to BUUUU.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Na wymianę BA... zawsze jest czas. Trzeba upewnić się aby nie było niespodzianek.
  W pierwszej kolejności należy sprawdzić napiecie zasilające p.29 oraz regulowane p.31.
  Wcześniej wspominałem o sygnałe A.MUTE (p.18 ). W trybie REC ma być stan logiczny [L].
  Są jeszcze dwa sygnały przełączające:
  - p.10 - PB/EE CTRL - (H-PB, L-REC)
  - p.25 - REC/EE CTRL - (L-PB, H-REC)
  Jeżeli te sygnały są prawidłowe to podejrzenia pada na BA... ale trzeba to sprawdzić.
  Podczas ładowanie taśmy, przewijania i przewijania z podglądem fonia nie może być słyszalna, czyli na p.18 powinien być stan logiczny [H].
 • Poziom 27  
  No i kolega mnie naprowadził na usterkę z tymi stanami logicznymi.
  - "CO 2 GŁOWY TO NIE JEDNA" ! Bez schematu nie dałbym tego rady naprawić - dziękuję.

  - p.10 - PB/EE CTRL - (H-PB, L-REC) tu było 4,2V co nie dało mi spokoju bo się cały czas to utrzymywało bez względu na rodzaj pracy - teraz mi przełącza i jest (H-PB 5V , L-REC 0V)

  - p.25 - REC/EE CTRL - (L-PB 0V, H-REC 8V) - ten był dobry i przełączał.

  A (BA...) wygląda na dobry.

  Ten p.10 nie dał mi spokoju więc się wróciłem po ścieżkach do procka IC601 i w okolicach był Q815 i ten miał nóżki przeżarte z powodu wylania kondensatora 330uF/10 V - on z resztą miał 208uF. Od razu do wymiany i okolice te do zmierzenia ( elektrolity i zimne luty) bo już nawet obraz znikł, ale jak poruszałem tymi okolicami to się pojawiał i to BUUU znikało.

  Tylko nie daje mi jeszcze spokoju to, że mocno grzeje mi się radiator na STK - napięcia są takie ja na schemacie i nawet dodałem radiator do niego większy, "elki" wszystkie miały o połowę mniej - wymieniłem i nadal się grzeje tak jakbym miał coś jeszcze :( tak czuje.

  Mam gorącą prośbę o podanie mi napięć na wtyczce która idzie z zasilacza do płytki przy procesorze IC601 - wtyczka - W602 - bo nie wyraźne jest na schemacie trzeba się domyślać.

  MUTE (p.18 ) - jest tak jak piszesz tylko przy przewijaniu na podglądzie mam 5V , a na szybkim jest 0V. nie wiem czy tak mam mieć.

  Obecnie testuję i na razie odpukać ! :)
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Niżej napięcia na złączu W602:

  VCR Toschiba V-109CZ - buczenie przy "REC"

  W tym modelu radiator mocno grzeje się i niewiele można temu zaradzić a z końcową oceną poczekajmy na wynik testu.
 • Poziom 27  
  Czy zgadzają się te napięcia co dorysowałem do obrazka ?

  VCR Toschiba V-109CZ - buczenie przy "REC"

  Po testuję go cały dzień i napiszę co i jak - by był początek i koniec posta.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  DamianRTV napisał:
  Czy zgadzają się te napięcia co dorysowałem do obrazka ?

  Za wyjątkiem F1-F2 (żarzenie), to napięcie mierzy się pomiędzy pinami 3 i 4, powinno wynosić ok. 4V AC. Mierzone w stosunku do masy wykazuje wartość polaryzacji katody wyświetlacza.
  Niżej napięcia na STK7253:

  VCR Toschiba V-109CZ - buczenie przy "REC"
 • Poziom 27  
  Bardzo dziękuję w nakierowaniu mnie na te stany logiczne dzięki temu łatwiej mi było znaleźć usterkę oraz za schemat bym sobie go ściągnął

  - MTV działa - wszystkie napięcia są prawidłowe tylko to jedno 20V jak na rysunku :

  VCR Toschiba V-109CZ - buczenie przy "REC"
  - kondensatory wymieniłem - został tylko ten na 4000uF -nie spotkałem się z taką wartością ( ma 4200uF ) - dać może 4700uF - będzie świeży :)

  ( chyba coś jeszcze jeszcze jest nie tak bo może za duży prąd coś pobiera i dlatego się tak mocno grzeje - boję się że się spali - chyba że one tak mają i sie tym nie przejmować ? )
  -żarzenie jest takie jak piszesz 3,8V AC - w granicach tolerancji - lub mirnik.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Wartość tego napięcia nie jest krytyczna, nie należy się tym przejmować. Jeżeli pozostałe napięcia na STK... są w miarę zgodne to nie ma potrzeby szukania powodu grzania się regulatora.
  Kondensator zbiorczy można zwiększyć do 4700µ.
 • Poziom 27  
  Więc na podstawie tego posta można jakieś wnioski "wyjąć"
  Temat uważam za zakończony sukcesem i działaniem MTV ( dzięki naprowadzeniu kolegi ).
  Post nadaje się dla potomnych :) - bo jest od deski do deski napisany.

  Dziękuję za uwagę wszystkim - pozdrawiam - Damiano.