Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VX 74 produkcji Unitry - jeden kanał nie działa

Audiomaker 30 Kwi 2008 15:43 1551 12
  • #1 30 Kwi 2008 15:43
    Audiomaker
    Poziom 12  

Wygrzebałem na strychu prawie kompletny wzmacniacz stereo produkcji najprawdopodobniej Unitry lecz jest tylko oznaczenie podane w tytule VX 74 jest to budowa oparta na tranzystorach niestety oznaczenia są wytarte, jeden z kanałów jest sprawny drugi zniszczony, tak więc mam prośbę o pomoc do szanownych kolegów o dostarczenie linków lub informacji o tego typu sprzęcie. Z góry dziękuje. Lubię stare sprzęty więc to jest motywacja żeby go uruchomić

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 30 Kwi 2008 20:22
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  

Z takim symbolem prędzej spodziewałbym się wzmacniacza Technicsa niż Unitry. :wink: Google nic konkretnego nie wyrzuca....

Łatwiej będzie rozwiązać zagadkę jeśli wrzucisz fotki tego wzmacniacza (również środka) plus opis co ważniejszych podzespołów (symbole transformatora, tranzystorów - szczególnie końcowych umieszczonych na radiatorze itp.).

Jeśli to wzmacniacz Unitry to zdradzą go podzespoły polskiej produkcji. W takim wypadku pierwsze co rzuci się w oczy to kondensatory elektrolityczne z napisem Elwa.
    Pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 01 Maj 2008 10:17
    Audiomaker
    Poziom 12  

No i tak jest a co do końcówek są wytarte na jednym z tranzystorów widać 2N i reszta wyparowała. Ok postaram się wrzucić jakieś fotki jak najprędzej

0
  • #4 01 Maj 2008 10:53
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  

Audiomaker napisał:
    No i tak jest a co do końcówek są wytarte na jednym z tranzystorów widać 2N i reszta wyparowała.

Prawdopodobnie 2N6488-2N6491 :wink: . Przypuszczam że może chodzić o wersję eksportową Unitry. Rozumiem że mówimy o wzmacniaczu a nie o amplitunerze. Zobacz tutaj : http://unitra.eu.org/taxonomy/term/23/9 .
    Sprawdź przede wszystkim Diorę WS 418 i pochodne np. WS 432/WS 442/WS 4421.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Maj 2008 13:57
    Audiomaker
    Poziom 12  

Tak oczywiście jest to wzmacniacz tylko ciekawi mnie jeszcze jedno czy dało by się to wszystko uprościć tzn. wyeliminować większość połączeń poprowadzonych przewodami bo można się tutaj utopić

0
  • Pomocny post
    #6 01 Maj 2008 15:27
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  

Sprawdziłeś wzmacniacze które ci podałem ? W dalszym ciągu nie wiadomo o jakim modelu mówimy.

Jeśli masz na myśli Diorę WS 418 i późniejsze to jest jedna z prostszych konstrukcji na tranzystorach, z relatywnie niewielką liczbą połączeń doprowadzonych przewodami. Tu za bardzo nie ma co upraszczać....

Dobrze że to nie stary wzmacniacz lampowy oparty o chassis (zamiast na płytce drukowanej) - tam to dopiero jest sporo połączeń prowadzonych przewodami :wink: . Nie mówiąc o całkiem innej specyfice naprawy takiego wzmacniacza, w porównaniu do konstrukcji opartej o tranzystory lub układy scalone.

Audiomaker napisał:
    Lubię stare sprzęty więc to jest motywacja żeby go uruchomić

Rozumiem że chcesz przywrócić go do stanu oryginalnego na tyle (biorąc pod uwagę dostępność części) na ile się da. Z tym musisz się pogodzić że łatwo nie będzie. To jest właśnie urok starych rozwiązań technicznych. A ile radości gdy po wytężonej pracy, w końcu zaczyna działać. :wink:

Jeśli jednak chcesz iść na skróty, przerabiać go np.wstawiając scalone końcówki mocy. To nie będzie to przywrócenie do życia starego wzmacniacza. Tylko nowe urządzenie w obudowie starego. W takim wypadku lepiej sprzedać stare urządzenie, dozbierać pieniądze i kupić inny. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 01 Maj 2008 19:20
    Audiomaker
    Poziom 12  

wszytko sprawdziłem i nic nie pasuje próbuje sam coś grzebać bez pomocy ale jak na ten czas wymieniam połączenia przewodowe oraz tworze schemat ideowy całego wzmacniacza zobaczymy co z tego wyjdzie. mam na dzieje że go uruchomię a moim głównym założeniem jest wymiana całego druku na nowy tylko tyle no i wymiana uszkodzonych elementów wraz z zamianą pinów (na których na stałe lutowane są przewody). Jednakże chciałbym wiedzieć co naprawiam jego dane techniczne itp. zresztą wiadomo o co chodzi. I tam widać że już ktoś grzebał w nim dlatego że niektóre elementy były wymieniane (rezystor i końcówki mocy)

0
  • #8 01 Maj 2008 19:50
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  

Audiomaker napisał:
    moim głównym założeniem jest wymiana całego druku na nowy
    Ścieżki są aż tak w złym stanie że trzeba wymieniać laminat ? Może do czasu wyjaśnienia z jaką konstrukcją mamy do czynienia warto rozważyć wstrzymanie prac. Zawsze istnieje szansa (choć niewielka) że to niepospolity model Unitry. Wtedy wyremontowanie takiej konstrukcji z maksymalną dbałością o zachowanie oryginału to byłoby coś...

01.05.2008 godz. 20:53
    Coś mi przyszło do głowy....
    Audiomaker napisał:
    wszytko sprawdziłem i nic nie pasuje

Sprawdziłeś tylko Diorę WS 418 i pochodne, czy przyjrzałeś się również innym wzmacniaczom Unitry z linka ? Wzmacniaczach których były tranzystory 2N6488-2N6491 stosowano również zamiennie BDP395-BDP396 i na odwrót. :wink:
    Może szukana konstrukcja to Diora WS 354/354A/3542 lub Fonica PW 7020, PW 9010/9013/9014. Jeśli to konstrukcja popularna to jedno zdjęcie front panela mogłoby rozwiązać sprawę....
    Pozdrawiam

0
  • #9 02 Maj 2008 17:52
    Audiomaker
    Poziom 12  

To mam nadzieje ze poczekasz trochę dzisiaj dorwę aparat a teraz mnie zagiąłeś bo tam właśnie są takie tranzystory typu BDP wzmocnienie mniejsze od 160 czyż tak

0
  • #10 03 Maj 2008 12:01
    Audiomaker
    Poziom 12  

Oto zdjęcie panelu przedniego o które prosiłeś mam nadzieje że to wyjaśni sprawę poszukiwań i dowiem sie co to właściwie jest za model

0
  • #11 03 Maj 2008 12:17
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

To nie jest oryginał. Ktoś może pracował w jakieś "Fonice" lub "Diorze" i sobie takie coś zrobił na pracę dyplomową itp.

0
  • #12 03 Maj 2008 13:16
    DrobnyCiulacz
    Poziom 17  

Faktycznie wygląda na samoróbkę lub pracę dyplomową. Być może tylko obudowa jest dorabiana a środek to któryś z fabrycznych wzmacniaczy Unitry. Tylko zdjęcia wnętrzności mogłyby ostatecznie rozstrzygnąć z czym mamy do czynienia.

Zdjęcia wklejamy tak : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Inaczej moderator może się "przyczepić" . :P
    Pozdrawiam.

0
  • #13 03 Maj 2008 15:27
    Audiomaker
    Poziom 12  

I chyba macie w tym trochę racji trafo było przewijane nie jest oryginalne to wiem na 100% tak samo zasilacz oryginalnie są tylko diody zenera i tranzystor BC 527 jak się nie byle druk robiony ręcznie przez daną osobę dlatego że prowadzenie ścieżek między elementami jest krzywe i widoczne są ślady po wytrawianiu (pozostały cieniutkie paseczki warstwy miedzi) ale na 100% bloki wzmacniacza są oryginalne usunę je z obudowy i łączeń zrobię kilka fotek i wkleję tu na forum wtedy się może kilka kwestii wyjaśnić

0