Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VX 74 produkcji Unitry - jeden kanał nie działa

30 Kwi 2008 15:43 1626 12
  • Poziom 12  
    Wygrzebałem na strychu prawie kompletny wzmacniacz stereo produkcji najprawdopodobniej Unitry lecz jest tylko oznaczenie podane w tytule VX 74 jest to budowa oparta na tranzystorach niestety oznaczenia są wytarte, jeden z kanałów jest sprawny drugi zniszczony, tak więc mam prośbę o pomoc do szanownych kolegów o dostarczenie linków lub informacji o tego typu sprzęcie. Z góry dziękuje. Lubię stare sprzęty więc to jest motywacja żeby go uruchomić
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    Z takim symbolem prędzej spodziewałbym się wzmacniacza Technicsa niż Unitry. :wink: Google nic konkretnego nie wyrzuca....

Łatwiej będzie rozwiązać zagadkę jeśli wrzucisz fotki tego wzmacniacza (również środka) plus opis co ważniejszych podzespołów (symbole transformatora, tranzystorów - szczególnie końcowych umieszczonych na radiatorze itp.).

Jeśli to wzmacniacz Unitry to zdradzą go podzespoły polskiej produkcji. W takim wypadku pierwsze co rzuci się w oczy to kondensatory elektrolityczne z napisem Elwa.
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    No i tak jest a co do końcówek są wytarte na jednym z tranzystorów widać 2N i reszta wyparowała. Ok postaram się wrzucić jakieś fotki jak najprędzej
  • Poziom 17  
    Audiomaker napisał:
    No i tak jest a co do końcówek są wytarte na jednym z tranzystorów widać 2N i reszta wyparowała.

Prawdopodobnie 2N6488-2N6491 :wink: . Przypuszczam że może chodzić o wersję eksportową Unitry. Rozumiem że mówimy o wzmacniaczu a nie o amplitunerze. Zobacz tutaj : http://unitra.eu.org/taxonomy/term/23/9 .
    Sprawdź przede wszystkim Diorę WS 418 i pochodne np. WS 432/WS 442/WS 4421.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Tak oczywiście jest to wzmacniacz tylko ciekawi mnie jeszcze jedno czy dało by się to wszystko uprościć tzn. wyeliminować większość połączeń poprowadzonych przewodami bo można się tutaj utopić
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Sprawdziłeś wzmacniacze które ci podałem ? W dalszym ciągu nie wiadomo o jakim modelu mówimy.

Jeśli masz na myśli Diorę WS 418 i późniejsze to jest jedna z prostszych konstrukcji na tranzystorach, z relatywnie niewielką liczbą połączeń doprowadzonych przewodami. Tu za bardzo nie ma co upraszczać....

Dobrze że to nie stary wzmacniacz lampowy oparty o chassis (zamiast na płytce drukowanej) - tam to dopiero jest sporo połączeń prowadzonych przewodami :wink: . Nie mówiąc o całkiem innej specyfice naprawy takiego wzmacniacza, w porównaniu do konstrukcji opartej o tranzystory lub układy scalone.
    Audiomaker napisał:
    Lubię stare sprzęty więc to jest motywacja żeby go uruchomić

Rozumiem że chcesz przywrócić go do stanu oryginalnego na tyle (biorąc pod uwagę dostępność części) na ile się da. Z tym musisz się pogodzić że łatwo nie będzie. To jest właśnie urok starych rozwiązań technicznych. A ile radości gdy po wytężonej pracy, w końcu zaczyna działać. :wink:

Jeśli jednak chcesz iść na skróty, przerabiać go np.wstawiając scalone końcówki mocy. To nie będzie to przywrócenie do życia starego wzmacniacza. Tylko nowe urządzenie w obudowie starego. W takim wypadku lepiej sprzedać stare urządzenie, dozbierać pieniądze i kupić inny. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    wszytko sprawdziłem i nic nie pasuje próbuje sam coś grzebać bez pomocy ale jak na ten czas wymieniam połączenia przewodowe oraz tworze schemat ideowy całego wzmacniacza zobaczymy co z tego wyjdzie. mam na dzieje że go uruchomię a moim głównym założeniem jest wymiana całego druku na nowy tylko tyle no i wymiana uszkodzonych elementów wraz z zamianą pinów (na których na stałe lutowane są przewody). Jednakże chciałbym wiedzieć co naprawiam jego dane techniczne itp. zresztą wiadomo o co chodzi. I tam widać że już ktoś grzebał w nim dlatego że niektóre elementy były wymieniane (rezystor i końcówki mocy)
  • Poziom 17  
    Audiomaker napisał:
    moim głównym założeniem jest wymiana całego druku na nowy
    Ścieżki są aż tak w złym stanie że trzeba wymieniać laminat ? Może do czasu wyjaśnienia z jaką konstrukcją mamy do czynienia warto rozważyć wstrzymanie prac. Zawsze istnieje szansa (choć niewielka) że to niepospolity model Unitry. Wtedy wyremontowanie takiej konstrukcji z maksymalną dbałością o zachowanie oryginału to byłoby coś...

01.05.2008 godz. 20:53
    Coś mi przyszło do głowy....
    Audiomaker napisał:
    wszytko sprawdziłem i nic nie pasuje

Sprawdziłeś tylko Diorę WS 418 i pochodne, czy przyjrzałeś się również innym wzmacniaczom Unitry z linka ? Wzmacniaczach których były tranzystory 2N6488-2N6491 stosowano również zamiennie BDP395-BDP396 i na odwrót. :wink:
    Może szukana konstrukcja to Diora WS 354/354A/3542 lub Fonica PW 7020, PW 9010/9013/9014. Jeśli to konstrukcja popularna to jedno zdjęcie front panela mogłoby rozwiązać sprawę....
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    To mam nadzieje ze poczekasz trochę dzisiaj dorwę aparat a teraz mnie zagiąłeś bo tam właśnie są takie tranzystory typu BDP wzmocnienie mniejsze od 160 czyż tak
  • Poziom 12  
    Oto zdjęcie panelu przedniego o które prosiłeś mam nadzieje że to wyjaśni sprawę poszukiwań i dowiem sie co to właściwie jest za model
  • Spec od sprzętu Unitra
    To nie jest oryginał. Ktoś może pracował w jakieś "Fonice" lub "Diorze" i sobie takie coś zrobił na pracę dyplomową itp.
  • Poziom 17  
    Faktycznie wygląda na samoróbkę lub pracę dyplomową. Być może tylko obudowa jest dorabiana a środek to któryś z fabrycznych wzmacniaczy Unitry. Tylko zdjęcia wnętrzności mogłyby ostatecznie rozstrzygnąć z czym mamy do czynienia.

Zdjęcia wklejamy tak : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Inaczej moderator może się "przyczepić" . :P
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    I chyba macie w tym trochę racji trafo było przewijane nie jest oryginalne to wiem na 100% tak samo zasilacz oryginalnie są tylko diody zenera i tranzystor BC 527 jak się nie byle druk robiony ręcznie przez daną osobę dlatego że prowadzenie ścieżek między elementami jest krzywe i widoczne są ślady po wytrawianiu (pozostały cieniutkie paseczki warstwy miedzi) ale na 100% bloki wzmacniacza są oryginalne usunę je z obudowy i łączeń zrobię kilka fotek i wkleję tu na forum wtedy się może kilka kwestii wyjaśnić