Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usprawnić chłodzenie komputera.

08 Maj 2008 23:06 15791 59
    trance84
    Poziom 28  
    Ja ci się dziwie że tobie ta grafika jeszcze chodzi.

Gotować tak grafikę i wiedząc świadomie że nie ma tam wentylatora dalej użytkować tak komputer.

No cóż a potem sa posty "nie wstaje komp" czy "karta grafiki dziwnie sie zachowuje"

Zastosuj sie do wszystkich podanych wyżej rad zarówno moich jak i kolegi Holcera.

A będzie dobrze..
  • OptexOptex
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak. Na ukos - zawsze się tak mierzy, jeśli podany jest tylko rozstaw. Od środka otworu, do środka drugiego - nie mierz od krawędzi, do krawędzi, czy jakoś tak ;).
    Pozdrawiam
    Holcer
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    holcer
    Dlaczego nie masz miejsca na kontroler? Z tego co widzę masz tylko 1 napęd w koszykach, więc miejsca sporo. Możesz też za parę zł. samemu złożyć prosty regulator na LM'ie, który jeszcze mniej miejsca zajmie. Na 5V - z molex'a czerwony i czarny. Nie potrzeba aż tylu wentylatorów. Wystarczy jak odpowiednio ustawisz te, które masz. Do tego możesz dokupić jeden 80 na tył, albo 120, ale będziesz musiał wtedy powiększać otwór.
    Pozdrawiam
    Holcer
  • OptexOptex
    t.catch
    Poziom 16  
    Spokojnie, "trance84" - widać, ze chłopak się uczy, wie, ze coś nie tak i chce poprawić - więc już bardzo dobrze :D
    Moja rada co do wiatraka wciągającego powietrze do skrzynki - może nie tnij z przodu bo jakiś potwór z tego w końcu powstanie :/
    Ja bym wyciął w podłodze - potem wiatrak od środka, jakis grilek i obowiązkowo podwyższyć nóżki - tak żeby prześwit pod spodem był ze 2 cm (albo wyżej jeśli komp stoi na długowłosym dywanie). Po prostu żeby sie wiatrak nie dusił. No i w tym wariancie trzeba pilnować czystości w "polu rażenia" wentylatora, bo inaczej pociągnie wszystko do środka.
    Trzeba tylko mądrze wybrać miejsce w podłodze - jak pomyślisz, to i dyski dostaną luftu i duża część płyty.
    Teraz grafa - dobrze czułem - ty kamikaze jesteś, golass. Na takim radiatorku to nawet niektórym chipsetom byłoby za ciepło, a tu grafa...
    Wywal to dziadostwo i załóż coś np w stylu ATI Silencer - oczywiście chodzi o to żeby było z turbinką zamiast wiatraka (ciszej i mądrzej - poszukaj na allegro - zobaczysz jak to wygląda, bo ten ATI ma przezroczysta obudowę) a nie, że masz zakładać do GF chłodzenie z Radeona :). Konkretów nie podam, bo ostatnią grafę NVidii miałem ze 4 lata temu.
    A te resztki chłodzenia możesz wykorzystać tak jak ja kiedyś - przykleiłem stary radiator do obudowy dysku w miejscu które było najcieplejsze - oczywiście na OBUDOWĘ, nie od strony elektroniki. Tylko trzeba mieć na to miejsce w obudowie - chociaż na tym dolnym dysku byłoby chyba ok. Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura pracy dysku i powstawanie bad sectorów są ze sobą związane. no i klejenie trzebaby zrobić klejem termoprzewodzącym. A Twój dysk jest zdecydowanie za ciepły.
    No i popieram przedmówców - porządki z kablami. I to nie pospinać w 5 minut - to trzeba popatrzeć i przemyśleć, żeby sie nie okazało, że wszystko pięknie pochowiesz i "podrutujesz" a za chwilę trzeba będzie pruć, bo nie ma dostępu np do wiatraka, żeby go oczyścić. Albo z dyskiem chcesz iść do kumpla a gość tak opleciony jak baba w gorsecie (oczywiście dysk, a nie kumpel - zresztą ja bym nie chodził do kumpli którzy noszą gorsety :!:
    A, i jeszcze jedno - jak wiatraki maja być ciche, to kręcą sie wolno. A to jest możliwe tylko wtedy, gdy są zadbane. A wiatrak który się zatrzymuje, pobiera prąd zwarcia, czyli bardzo wysoki - potrafi to spalić zasilanie z płyty lub przegrzać zasilacz, jeśli prąd idzie z niego. Pół biedy, jak ma zabezpieczenie - wtedy tylko sie wyłączy.
    holcer
    Co do grafiki, to Accelero X1 polecam. Na 6800 pasowało, więc na tą też powinno. Sam miałem i chwalę sobie :). Tanie bardzo i b. wydajne :D. Co do wentylatora "w podłodze". Nie ma sensu takie montowanie. Po pierwsze strasznie dużo syfu będzie zaciągał - trzeba by zastosować filtry, a tutaj akurat nie jest to opłacalna inwestycja. Z resztą i tak front już podziurawiony na sitko ;). Inna sprawa to to, że dyski nie grzeją się - jak wiele osób błędnie uważa - najbardziej na dole i górze. Najgorętsze są po bokach. Tak są zbudowane, aby przytwierdzone do obudowy boki oddawały trochę ciepła. Dlatego też nadal pozostałbym przy koncepcji wentylatora na froncie.
    Pozdrawiam
    Holcer
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    holcer
    Nie wstawiaj linków do Allegro - regulamin zabrania, bo potem link prowadzi do pustej strony. Jeśli Twoja karta do 6600, to powinno do niego pasować ARCTIC COOLING ACCELERO S2, Pentagram Freezone XC-70 Al, Pentagram XC-70 Cu+ - to tak mw. w cenie do 50zł.Poszukaj na Allegro, bo tego tam pełno.
    Pozdrawiam
    Holcer
    mk20
    Poziom 26  
    Zamontuj najpierw wentylator wyciągowy na tyle budy tuż pod zasilaczem.
    Xylometazolin!
    Witam!

Pozwolę skorzystać z tego tematu...

Mam w obudowie 3 dodatkowe wentylatory Acutake:

1x 80mm na tyle obudowy, u góry pod zasilaczem wyciagający.

1x 80mm na boku obudowy u góry na przeciwko procesora wyciągający

1x 120mm na boku obudowy na dole wdmuchujacy powietrze do budy

Dodaję schematyczny rysunek:

I zastanawiam się, czy tego wentyla 80mm z boku obudowy, który wyciaga powietrze nie dać na front aby wtłaczał... Tylko tam jest mało miejsca na dopływ powietrza i na dodatek z dołu...

Dodaję foty ze środka budy.

P.S. Pewnie zapytacie po co mi tyle wentyli?
    A dlatego, że zintegrowany GF6100 na płycie (Gigabyte GA-M55plus-S3G) strasznie się grzeje, można się oparzyć...
    Aha, nie ma na foto grafy bo chwilowo korzystam z integry...

trance84
    Poziom 28  
    Jeżeli ci się zmiesći to daj 120 na przód aby wciągała powietrze.
    Jak masz jeszcze jedną 120 daj na tył aby wyciągała a obecną 80 daj zamiast 120 niech wduchuje powietrze do budy z boku.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    holcer
    sebasebaseba - odkurz komputer (za równo karty, płytę jak i wentylatory. Może też przydałoby się je nasmarować. Cooler na CPU dmucha na radiator, czy wydmuchuje z niego powietrze? Jeśli dmucha, to tym 80 zakłócasz mu pracę i odbierasz powietrze - smażysz proca. Najlepiej ustaw go tak, aby wspomagał pracę tego wentylatora. Wywaliłbym (wyciął) tą kratkę sprzed HDD i zamontował tam tą 120'kę na 5V.We froncie wytnij jakiś otwór, aby 120'ka nie zaczęła Ci robić podciśnienia. Najlepiej daj fotkę, to doradzimy gdzie ;). Ten kabel od zasilania wentylatora musi iść tak przez całą obudowę? Puść do górą, albo za płytą do PSU i tam podłącz pod MOLEX.
    sebasebaseba napisał:
    ...A dlatego, że zintegrowany GF6100 na płycie (Gigabyte GA-M55plus-S3G) strasznie się grzeje, można się oparzyć...
    Aha, nie ma na foto grafy bo chwilowo korzystam z integry...

2 razy to samo i to pod rząd :D. Jesteś pewien, że to grafika Ci się grzeje, a nie na przykład mostek północny (ten srebrny radiatorek pod radiatorem CPU)?

golass - widzę, że zabrałeś się porządnie za te porządki ;). Zamów też jakieś chłodzenie na tą grafikę wreszcie, bo jajka można na niej smażyć. Te które wyżej podałem, używane na allegro schodzą po 10zł czasami w bdb stanie. Schemat jest mój i działa ;). Mogę nawet zdjęcia wrzucić z wykonania lub filmik pokazujący działanie. Jak byś z nim jakiejś pomocy potrzebował, to pisz na PW, ale jest dość banalny. Diody jakich ja używałem, to 2-u kolorowe 5mm czerw.-ziel.
    Wartości elementów to:

R1 = 260/240 Ω,
    R2 = 1 kΩ,
    R3 = 300 Ω,
    P1= 1 kΩ
    A na LM'a przyczep kawałek aluminium, bo może się grzać, szczególnie przy większej ilości wentylatorów...

Zaślepki włóż, bo "psujesz" sobie obieg powietrza. Jedną możesz przerobić właśnie na panel. Pokaż jak po "sprzątaniu" wyszedł Ci front. Co do kabli - te wszystkie kabelki z front panelu i tasiemki spokojnie za płytą możesz puścić (Taśmę IDE też)! 24pin w węża lu ost. owiń całą, równo taśmą izolacyjną od początku do końca i na to opaski zaciskowe (Castorama 50szt/2zł). Tak samo potraktuj kable od molex'a. Taśmę FDD możesz złożyć 4 razy (harmonijka) i owinąć peszlem/izolatką. Mógłbyś też zamówić "blachy" na RAM. Ładnie by się prezentowały :P.
    Pozdrawiam
    Holcer
    Xylometazolin!
    holcer napisał:
    sebasebaseba - odkurz komputer (za równo karty, płytę jak i wentylatory. Może też przydałoby się je nasmarować. Cooler na CPU dmucha na radiator, czy wydmuchuje z niego powietrze? Jeśli dmucha, to tym 80 zakłócasz mu pracę i odbierasz powietrze - smażysz proca. Najlepiej ustaw go tak, aby wspomagał pracę tego wentylatora. Wywaliłbym (wyciął) tą kratkę sprzed HDD i zamontował tam tą 120'kę na 5V.We froncie wytnij jakiś otwór, aby 120'ka nie zaczęła Ci robić podciśnienia. Najlepiej daj fotkę, to doradzimy gdzie ;). Ten kabel od zasilania wentylatora musi iść tak przez całą obudowę? Puść do górą, albo za płytą do PSU i tam podłącz pod MOLEX.

Jak widać wentylatory są czyste ;) Były odkurzane ;p A karty trzeba czyścić bo to jest bardzo cienka i przyległa warstwa kurzu ;)
    Wentyl na CPU dmucha na radiator.
    Kabelek jest krótki i musi iść przez budę, ale chyba nie zakłóca obiegu powietrza...:)
    A co do wentyla na froncie...
    Obudowa od frontu wygląda tak:

i za bardzo nie ma gdzie wyciąć otworu... Z resztą jak by to wyglądało ..:)
    Powietrze bierze od spodu przez szparę wielkości hmm... szerokość ok 10cm i dł 2cm.
    holcer
    Uwielbiam te przemyślane obudowy Tracer'a, czy Modecom'a :P. Już nawet mój stary Mustang ma otwory na wentylator ;). No trudno widać, że dużo w tej kwestii nie zdziałasz. Może np. wywal z przodu zaślepki i wstaw tam wentylator 120 za kratką na przykład, albo wyciętą do wymiaru plexi z otworem pod wentylator? Za to dysk, tylko musisz dokupić dystanse/ramkę, aby go do 5,25 włożyć :). Wywal z tyłu nie używane zaślepki na śledzie. Co do kabelka - nie zatrzymuje, ale rani mój zmysł estetyczny ;). Skąd Ci się ten rozgałęziacz wentylatora wziął pod tym dyskiem :? ? Nie masz gdzieś w pobliżu napędów wolnego molex'a aby go przepiąć i puścić górą?
    Pozdrawiam
    Holcer
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Xylometazolin!
    holcer napisał:
    Uwielbiam te przemyślane obudowy Tracer'a, czy Modecom'a :P. Już nawet mój stary Mustang ma otwory na wentylator ;). No trudno widać, że dużo w tej kwestii nie zdziałasz. Może np. wywal z przodu zaślepki i wstaw tam wentylator 120 za kratką na przykład, albo wyciętą do wymiaru plexi z otworem pod wentylator? Za to dysk, tylko musisz dokupić dystanse/ramkę, aby go do 5,25 włożyć :). Wywal z tyłu nie używane zaślepki na śledzie. Co do kabelka - nie zatrzymuje, ale rani mój zmysł estetyczny ;). Skąd Ci się ten rozgałęziacz wentylatora wziął pod tym dyskiem :? ? Nie masz gdzieś w pobliżu napędów wolnego molex'a aby go przepiąć i puścić górą?
    Pozdrawiam
    Holcer

Mam miejsce w 5,25 na dysk ;) Ale wtedy wszystkie kable by szły przez środek a tak...

Co do rozgałęźnika... Jest pod dyskiem bo... tak ;) Sam nie wiem ;p Nie chciałem aby mi wisiał gdzieś u góry ;)
    holcer
    No to daj dysk do 5,25 i przed niego wentylator 120 na 5V. Jeśli chodzi o kabelki, to fajnie by było, gdybyś więcej zdjęć wstawił, w tym jak to wszystko wygląda na górze. Sorry za kreślenie po zdjęciach, ale myślałem o czymś takim (te szare prostokąciki to zaciski. Kabelki z panelu frontowego - ten bajzel za siatką wentylatora ;) - też można by poupinać):

Pozdrawiam
    Holcer
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    holcer
    Ze strony angela.pl :

Code:
    Dane techniczne: 

Wymiary: 120 x 92 x 27mm
    Radiator: miedź
    Masa: 282 g
    Łożyskowanie: podwójne kulkowe
    Zasilanie: 12V, 3-pin
    Obroty:
    tryb silent: 1700 obr./min
    tryb normal: 3000 obr./min
    Natężenie hałasu:
    tryb silent - 18 dB
    tryb normal - 25 dB
    Inne: dołączony kontroler obrotów wentylatora, radiatory RAM (BGA) i rozgałęźnik zasilania; wiatrak z czerwonym podświetleniem
    Kompatybilność:

ATI Radeon 9000/9000 PRO
    ATI Radeon 9200/9200 PRO
    ATI Radeon 9500/9500
    ATI Radeon 9600/9600 SE/9600PRO/9600XT
    ATI Radeon 9700/9700 PRO/9800 PRO/9800XT
    ATI Radeon X300/600/800
    ATI Radeon X1300 Series
    ATI Radeon X1600 Series
    ATI Radeon X1800 Series

GeForce 4 MX 420/400/460
    GeForce 4 MX 440 SE/440 8X
    GeForce FX 5200/5500/5600/5700
    GeForce 4Ti 4200/4200 8X
    GeForce 4Ti 4400/4600/4800
    GeForce FX 5600 UL TRA/5700 UL TRA
    GeForce FX 5900/5900 XT
    GeForce FX 5950 UL TRA
    [b]GeForce 6600/6600GT [/b]
    GeForce 6800/6800GT
    GeForce 7800/7800GT

Sądzę, że będzie kompatybilny. Zapytaj Google'a o rozstaw, ale wg. opisów jest "uniwersalny", więc taki jak każdej z tych kart. Niestety czasem jeśli producent zastosuje własną PCB, to może być problem z rozmieszczeniem elementów - zawadzające kądzioły, etc., ale skoro masz tam ten srebrny radiator na płasko, to nie powinno być problemów. Może po prostu sprzedawcy zapytaj, jeśli nie jesteś pewny o rozstaw :).
    Pozdrawiam
    Holcer
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    holcer
    golass napisał:
    mam pytanie tak na boku.....jaką kwotą należy dysponować aby poskładać dość dobry odpowiadający nowym technologia....na początek powiem że mam ok 3 tyś....

Hmm. No wiesz... myślę, że na początek... wypadało by byś powiedział CO "dość dobry odpowiadający nowym technologia" :lol:.
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    t.catch
    Poziom 16  
    Noo, na nasze warunki 3000 na samą skrzynkę to może być sprzęt całkiem do rzeczy. Jeśli nie masz zamiaru cudować np z 2 grafami i najnowszym prockiem z 4 rdzeniami , masz kogoś kto uczciwie doradzi (choćby holcer :))
    to za ta kasę można złożyć naprawdę przyzwoity sprzęt. Ja tylko doradzam - spokój i rozwaga. I zacznij już jak rozsądny gość - najpierw buda, dobry zasilacz, potem mądra płyta główna - bo to w kompie zostaje najdłużej. Tym bardziej, że jeszcze sporo doświadczeń zbierzesz przy obecnym sprzęcie :)
    Jak chcesz, to pytaj, chociaż konfiguracji pewnie podsuną ci tyle, ile nas tu będzie :)
    Wiec ja sobie odpuszczę i zostawię sobie tylko tematy z zakresu "ergonomii i chłodnictwa" :D
    Zapewne przy okazji wybuchnie po raz n-ty dyskusja co lepiej - intel czy amd. Tak że - zalecam spokój. A co do budek - były kiedyś bardzo fajne na allegro - nazywało sie to "aerocool coolview". Mam słabość do takich, które mają dużo zatok 5,25 ' z przodu - wtedy można sobie naprawdę pokombinować z rozmieszczeniem wszystkiego. Bo 4 takie zatoki w standardowych skrzynkach to grubo za mało. Wystarczy mieć dwa napędy, do tego czytnik, panel - i do widzenia. A jak ktoś ma jeszcze ochotę na regulację wiatraków i do tego ma np dźwiękówkę z panelem przednim a planuje jeszcze jakiś duży i fajny wyświetlacz - to i 6 zatok wcale nie jest za dużo.
    holcer
    Panowie! Nie róbmy OffTopic'u. To jest temat o modernizacji chłodzenia i tym niech pozostanie. Jeśli kolega golass chce takowy komputer złożyć - proponuję stworzyć nowy temat w przeznaczonym do tego dziale... Co do C2Q - odradzam osobiście do komputerów domowych - jego cena w takim zastosowaniu nie przekłada się w żaden sposób na przydatność... Te procesory w tej chwili chyba jedynie przydają się do rendering'u grafiki trójwymiarowej. Lepiej zainwestować w więcej pamięci, lepszy zasilacz i mocną płytę główną. Procesor C2D z "tych nowszych" - lepsze O/C, mniej wydzielanego ciepła. EOT. Chipset: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chipset . Napisz lepiej jak tam sprawy chłodzenia, wycinania, czy porządków w budzie :).
    Pozdrawiam
    Holcer
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Xylometazolin!
    golass napisał:
    sorki że post po poście ale mam pytanie.... czym najlepiej usunąć stara pastę termoprzewodzącą z radiatora i procesora??

Nawilżasz jakąś szmatkę lub chusteczkę higieniczną spirytusem i wycierasz ;) U mnie ZAWSZE to pomaga...
    holcer
    golass napisał:
    sorki że post po poście ale mam pytanie.... czym najlepiej usunąć stara pastę termoprzewodzącą z radiatora i procesora??

Ostatni post w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic996845.html - instrukcja jak mw. dobrze zdejmować starą i zakładać nową pastę.
    Pozdrawiam
    Holcer