Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson 2580 Photo rozmyte zdjęcia ze skanera?

30 Kwi 2008 17:58 1952 2
  • Poziom 28  
    Posiadam skaner Epson 2580 Photo.

Rozdzielczość maksymalna tego urządzenia to podobno 2400dpi.

Tym skanerem nieraz skanowałem odbitki fotograficzne wytworzone na podstawie błony światłoczułej 35mm.
    Skanowałem zdjęcia robione dwoma różnymi aparatami i problem zawsze jest, jeden aparat to taki prostszy kompakt, o drugim nic nie wiem, ale prawdopodobnie też kompakt.
    Odbitki o wymiarach 10x15 cm.

Próbowałem zeskanować w rozdzielczości 1200 dpi, wszystkie zdjęcia wychodzą rozmazane.
    Przy 600dpi są jeszcze jakoś do przyjęcia.
    Przy 300dpi jest dobre.
    Chodzi o to, że z tego wynika, jakby skaner nie skanował prawidłowo w dużych rozdzielczościach i że skanowanie w rozdzielczości większej niż 600dpi nie dawało lepszej jakości.

Może to nie ma znaczenia w tej sprawie, ale fakt jest też taki, że skaner jest podłączony do komputera cały czas, ale z prądu jest wyłączony. Włączam go tylko, jak ja coś skanuję, a potem wyłączam (upewniając się, że wózek z lampą i elementami światłoczułymi jest w pozycji spoczynkowej, żeby nie wyłączyć w czasie jazdy wózka).

Domyślam się, że takie są możliwe przyczyny:
    - Uszkodzona optyka skanera, wymaga zapewne jakiejś regulacji
    - Odbitki nie są ostre, gołym okiem nie widać rozmycia, przyczyną niedokładnie wyregulowana ostrość sprzętu w zakładzie fotograficznym
    - Przy robieniu zdjęć aparaty nie radziły sobie z wyregulowaniem ostrości (autofocus)

Co może być najbardziej prawdopodobną przyczyną tak słabej jakości zdjęcia ze skanera?
    Słyszałem, że błona 35mm jest w stanie przechować bardziej detaliczne informacje.

Załączam fragment zdjęcia zeskanowanego z rozdzielczością 1200dpi.
    Nie wykonywano jakiejkolwiek obróbki i zmiany rozmiaru poza kadrowaniem.

• Poziom 39  
    Wygląda to tak jakby jednak zaczęło być widoczne ziarno filmu.
    Weź jakiś materiał w dużej rozdzielczości (np. książkę albo dobrą poligrafię) i zobacz jak wtedy będzie skanować. Nie ma co rozgrzebywać skanera jeśli problem jest w zdjęciu.
  • Poziom 28  
    Film to był Kodak o czułości 200ISO, a odbitka wykonana jako matowa. Coś bi się wydaje, że odbitki matowe mają bardzo drobny wzorek, trudnodostrzegalny gołym okiem.

Dodano po 34 [minuty]:

Zrobiłem dwie próbki z gazety PC World Computer w 1200dpi.

Z okładki:

Ze środka:

Wydaje mi się, że krawędzie tekstu ze środka są wyraźniejsze, a z okładki wydać pojedyncze kropki atramentu.

Zakład fotograficzny kasuje 45zł za zeskanowanie jednej rolki filmu (30-36 zdjęć, w zależności jak się udadzą) i otrzymuje się skany o wymiarach 3000x2000 pikseli, czyli tak, jakby odbitka była zeskanowana w rozdzielczości ok. 500dpi (lepiej zeskanować w 600dpi i skalować obraz już na komputerze).

Wiem, że są specjalne skanery do filmów 35mm. Domyślam się, że fotograf takim czymś usługowo skanuje filmy.

Jeżeli przyczyna jest w samym zdjęciu, to bardziej prawdopodobne jest, że już na filmie zdjęcie jest takie, jak wyszło ze skanera, czy przy robieniu odbitek jakość spada?

Innymi słowy: Jeżeli bym zaniósł film do zakładu to czy jakość skanów będzie podobna, czy o niebo lepsza? Chodzi mi o to, że nie warto mi inwestować w specjalny skaner (dopiero przy dużych ilościach moznaby o skanerze myśleć), zeskanowanie 4-5 rolek wychodzi drogo, a 150 odbitek zeskanuję sam w ciągu jednego dnia.