Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekran LCD laptopa miga - migocze - migota

greglow 30 Kwi 2008 18:07 19519 12
  • #1 30 Kwi 2008 18:07
    greglow
    Poziom 16  

Witam
    Nie jestem pewien czy nadałem prawidłowo temat, ale problemu inaczej opisać się nie da;)
    Problem polega na tym że w XP po krótkiej chwili pracy z IE ekran zaczyna się włączać/wyłączać.
    Wyłącza się tylko samo podświetlenie.
    Migota z różną częstotliwością.
    Obraz się zawiesza, okna nakładaja się na siebie ale mysz działa normalnie.
    Na tym samym laptopie mam ubuntu i nic takiego się nie dzieje. Pomyślałem więc o zmianie sterowników grafiki (Nvidia go7600). Przeszedłem od oryginalnego do jakiegoś 169.??.?? z laptopvideo2go. Ciągle to samo. Ale znalazłem pewien szczegół: migotanie ma miejsce gdy karta jest ustawiona w trybie "oszczędnym" lub jakimś pośrednim.
    Gdy podczas migotania w trakcie przebłysków uruchomię jakiś film w rozdzielczości HD migotanie znika natytchmiast!

Nie podkręcałem karty i obowiązują ustawienia fabryczne.
    Da się jakoś wybierać tryb działania kary ręcznie i ustawić dla każdego trybu odpowiednie ustawienia taktowania?
    Używałem rivatuner i nvtune i nie da się zmieniać częstotliwości: po wykonaniu testu i pomyślnym ich wyniku i tak pozostają stare wartości.

0 12
  • #2 30 Kwi 2008 20:14
    tronic1
    Spec od komputerów

Jeżeli nie używasz IE to obraz jest normalny ? Masz zainstalowaną inną przeglądarkę ? W menadżerze zadań nie masz podejrzanych procesów ?

0
  • #3 30 Kwi 2008 20:25
    greglow
    Poziom 16  

System jest czysty i dzieje się tak od początku.
    Przy działaniu bez neta (grzebanie w systemie) problem też się pojawia ale po dłuższej chwili.
    W IE problem pojawia się najszybciej gdy zaczynam przesuwać zawartość okna (czyli chyba najbardziej obciążająca grafikę opcja).

Sprawia to wrażenie jakby grafika nie wydalała, ale mimo to nie chce się przestawić na wyższe częstotliwości taktowania...

0
  • #4 30 Kwi 2008 21:35
    tronic1
    Spec od komputerów

Dziwne to, film też obciąża grafikę a obraz dobry. Nie masz problemu z temperaturą w laptopie ? Odkurzałeś w środku ? Podaj jaki laptop.

0
  • #5 01 Maj 2008 20:15
    greglow
    Poziom 16  

No właśnie. specjalnie napisałem że to film HD (tzn. zużywa więcej mocy). laptop do HP dv8333ea.

0
  • #6 14 Maj 2008 15:26
    greglow
    Poziom 16  

Znalazłem ciekawe opisy w internecie. Na forum ubuntu twierdzą że jest to wina sterów grafiki. Metodą jest wyłączenie funkcji powermizer czyli automatycznego taktowania GPU w zależności od zapotrzebowania.
    W xp próbowałem tego samego ale nie pomaga...

0
  • #7 14 Maj 2008 15:34
    tronic1
    Spec od komputerów

A jaką masz kartę ? Intela czy nVidii ? Próbowałeś inne sterowniki ? Riva Tuner "widzi" kartę ?

0
  • #8 15 Maj 2008 19:35
    greglow
    Poziom 16  

Jak w 1 poście nv go7600. nvtune i RT widzą kartę (, ale nie da się zmienić taktowania - po zmianie ustawiań i tak przeywracają się oryginalne ustawienia).
    Oryginalny sterownik HP też robi problemy być może coś nie tak z samą kartą...

0
  • #9 15 Maj 2008 20:29
    tronic1
    Spec od komputerów

Karta ma dwa tryby pracy 3D - low performance = 200/200 MHz i high performance =450/380 MHz. Nie możesz wymusić w RT trybu high ?

-1
  • #10 15 Maj 2008 20:53
    cinek2107
    Poziom 18  

Hm może wydać się to głupie ale może masz coś z matrycą?? Ja mam tak w moim IPC, że muszę ustawić ją pod dobrym kątem bo inaczej to nie ma podświetlenia. Myślę że u mnie coś nie łączy. Ale zobaczy u siebie w taki sposób, że podłączając monitor do lapka:)

0
  • #11 27 Maj 2008 10:17
    greglow
    Poziom 16  

matryca jest ok bo w ubuntu działa bez problemu. w RT ani Nvtune nie mogę wymusić nic... jedynie działa mi pod linuxem...

0
  • #12 03 Lut 2011 14:48
    greglow
    Poziom 16  

Po długim wręcz czasie czy nawet latach nadszedł moment by zamknąć posta (może jeszcze poczekam chwile na jakiś odzew) i to z wyjaśnieniem.

W moim przypadku winą za miganie monitora / czy zawieszanie ekranu odpowiedzialny jest... PowerMizer firmy nVidia.
    Działa on na zasadzie stopniowego zwiększania częstotliwości procesora i pamięci karty wraz ze wzrostem zapotrzebowania. W przypadku karty nVidia go 7600 w HP dv8333ea PowerMizer posiada 4 stopnie. Ostatni stopień wykorzystuje maksymalne możliwości karty:

procesor 450 MHz
    pamięć 380 MHz

I tu właśnie jest problem. Owa wartość 380 MHz w przypadku pamięci jest za wysoka i powoduje artefakty oraz miganie ekranu. Po zmniejszeniu do 350 MHz wszystko jest ok. 3Dmark06 daje 2080 pkt. Przy przekręceniu na np 360MHz 3DMark osiąga dużo gorsze wyniki. Nie wiem skąd się wzięło to 380 MHz i tego nie potrafię zmienić ale...

Rozwiązanie problemu:
    RivaTuner posiada opcje regulacji procesora i pamięci dla trzech stopni obciążenia.
    W odniesieniu do go 7600 są to stopnie 1, 2 i 3 (niestety dla stopnia 4 brak). Ale gdy wiem że będą potrzebne zasoby ustawiam dla stopnia 1, 2 i 3 te same wartości 450 i 350 MHz. Nawet gdy zapotrzebowanie na zasoby jest duże PowerMizer nie uruchamia stopnia 4 i system dzięki temu pracuje stabilnie.

Jeśli ktoś wie jak zmienić na stałe taktowanie pamięci dla 4 stopnia to chętnie również posiadłbym tę wiedzę.

0
  • #13 16 Wrz 2015 19:11
    scott37
    Poziom 8  

Przy wyłączonym laptopie oraz przy włączaniu i wyłączaniu miga cała matryca - poza tym laptop pracuje bez uwag, co może być, co sprawdzić ?

0