Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa UM80 - co w zamian?

30 Kwi 2008 21:10 1316 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Jaką lampę mogę zastosować zamiast lampy Philips UM80 do radioodbiornika Philips? Jest to wskaźnik wysterowania (zielone oko).
  • Admin Grupy Retro
    Niestety, lampy do odbiorników uniwersalnych są o tyle wredne, że mają dość nietypowe żarzenie. Nie zastąpisz jej EM80 ani 6E1P, musisz zdobyć UM80.
  • Poziom 31  
    Nie będzie to takie proste, ta lampa nie ma ścisłego odpowiednika. Teoretycznie, po przeróbce obwodu żarzenia i zamianie podłączeń w podstawce lampy, mógłbyś zastosować popularną lampę EM84, ma minimalnie inną charakterystykę (zakres zmian napięcia siatkowego) ale to nieznacznie jedynie wpłynie na obszar świecenia paska ekranu lampy. Żarzenie lampy EM84 to 6,3V, około 270mA, natomiast ta oryginalna UM80, ma prąd żarzenia 100mA i napięcie około 19V. Ponieważ obwód żarzenia tej oryginalnej lampy pracuje w szeregu z pozostałymi lampami w tym odbiorniku to po zastąpieniu jej przez EM84 musisz odłączyć żarzenie tej lampy i w to miejsce wstawić rezystor około 200Ω 5W. Zarzenie nowej lampy EM84 musisz podłaczyć do oddzielnego źródła napięcia 6,3V, prawdodobnie będziesz musiał wstawić jakis mały trafo do tego odbiornika dający na wyjściu 6,3V~, 300mA. Pamiętaj, zeby ten trafo był ekranowany.
  • Admin Grupy Retro
    Pomijając, że EM84 wygląda kompletnie inaczej niż UM80/EM80, to plan całkiem niezły. Upolować więc możesz EM80 i podstawić zgodnie z metodą Krisa. Nie dokonuj żadnych mechanicznych zmian w odbiorniku - może kiedyś trafi się UM80, a wtedy ślady przeróbek usuniesz ciachnięciem lutownicy. :)
  • Poziom 31  
    Upolować EM80 i to dobrze jeszcze świecącą będzie raczej tak samo trudno jak UM80, chociaż czasami mozna mieć szczęście. To są dość archaiczne lampy. Zapomniałem jeszcze dodać, że jest ewentualnie nieco nowsza EM81, ale mniej popularna niż EM84, jednak po odpowiednich przeróbkach możnaby ja zastosować i przynajmniej tak samo wygląda. Słusznie oczywiście zauważył Stołek, że EM84 zupełnie inaczej wygląda (pasek świecący, zamiast oczka) o czym zapomniałem na początku wspomnieć.
    Moim zdaniem jeśli koniecznie chcesz mieć wskaźnik dostrojenia to pozostaje przeróbka na tanią i łatwo dostępną EM84 lub polowanie na oryginał.
    Tylko fakt, ze szkoda przerabiać oryginalne radio
  • Admin Grupy Retro
    Zostawić jak jest i szukać po ludziach, forach, Allegrach, Ebayach... Innej rady nie ma :|
  • Specjalista-oldradio
    kris8888 napisał:
    Upolować EM80 i to dobrze jeszcze świecącą będzie raczej tak samo trudno jak UM80, chociaż czasami mozna mieć szczęście. To są dość archaiczne lampy.

A tam. EM80 jest mnóstwo, szuflami można zbierać, z reguły świecą dość przyzwoicie, one trwałe były. UM80 są rzadsze, zwłaszcza w Polsce, gdzie nie były stosowane, ale za granicą tez łatwe do kupienia, za mniejszą cenę niż koszt przesyłki do Polski.

Archaiczne to są EM1 cze C/EM2, a nie do zdobycia np.EM3 czy PM5 (widział ktoś kiedyś? Nawet na zdjęciu?)