Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy laser i od 5-tego utworu CD trzeszczy

Ostseebad Nest 30 Apr 2008 23:47 3880 14
 • #1
  Ostseebad Nest
  Level 10  
  to jest po prostu jakaś masakra z tym radiem!! ...to mój życiowy test cierpliwości.
  ...walka polega na tym, że nie czytał CD. Po ciężkich bojach znalazłem i zakupiłem głowicę lasera KSS-320C (oryginalnie było B ale rzekomo niema to istotnego znaczenia)
  Nowy laser został wczoraj włożony ..i nie działał bo trzeba było pozbyć się lutowanej zworki. Zworka zniknęła ......radocha! działa!

  Radość trwała krótko bo okazuje się, że na każdym typie płyt od ok 5 utworu i następne utwory trzeszczą/szumią ...a końcowych utworów to już w ogóle nie chce czytać/znaleźć.

  Chodzi o BMW Business CD.
  Baaardzo mi na nim zależy bo idealnie pasuje do dizajnu deski rozdzielczej E36 ...stąd mój potężny upór i determinacja.

  Bardzo Was proszę o pomoc
 • Helpful post
  #2
  Telo
  Service technician RTV
  Gdzie kupowałeś laser może jest uszkodzony?albo faktycznie klasa lasera wzmocnienie rozumiem ze niczym nie było krecone?
 • #3
  Ostseebad Nest
  Level 10  
  laser kupiłem w Cybor-Techu
  ...ale jestem ciekaw czy może mieć wpływ na działanie lasera te taśmy przy nim ....one fabrycznie nie posiadały takich 'zagięć' tych 'wyrobionych' eksploatacją ...może one kolidują w jakiś sposób ograniczając działanie lasera??
  ...pamiętam także że poprzedni laser miał lekki luz na prowadnicy po której "jeździł" ....natomiast w nowym brak tego luzu, ale porusza się bez problemów czyli lekko

  ...mogą te akcje mieć wpływ?
 • #4
  djlj24
  Car audio specialist
  Laser kupiony w tej firmie może być bublem - byłby to nie pierwszy przypadek.
 • #6
  DJ Max
  Level 30  
  Taśma też może mieć wpływ na działanie lasera, naprawiałem jakiś czas temu taki CD, w którym taśma i 2 wiązki przewodów były do wymiany...

  Najlepiej sprawdź po kolei każdą ścieżkę testerem zwarć.
 • #7
  woodpecker
  Level 14  
  Regulacja serwo. Nie podałeś dokładnego modelu radia ani typu mechaniki. Możliwe że konieczne będzie wejście w tryb serwisowy radyjka, żeby poustawiać właściwe poziomy sygnałów dla nowego lasera.
 • #8
  Telo
  Service technician RTV
  Ciekawe rzeczy pisze kolega wyżej ja bym podstawił inny laser z innej firmy.
 • #9
  woodpecker
  Level 14  
  @Telo. Zauważ że kolega pisze że CD ma problem znaleźć ścieżki mniej więcej powyżej połowy płyty. Gdyby laser miał probem z odczytem, szwankowałby odczyt na całej płytce. Przemyślałem temat na spokojnie, naprawiając CD Beogram 50 - podobna usterka, ustępująca jak się pchnęło płytę CD palcem. Okazało się że zatarty był silnik napędu płyty. Odrobina WD40 w łożyska i śmiga już czwartą godzinę. Diagnoza Seba była prawidłowa :)
 • #10
  djlj24
  Car audio specialist
  Takie działanie może być spowodowane wieloma czynnikami. Pierwsze to faktycznie problem z silnikiem ale zwykle dotyczy to czytania pierwszych utworów, drugi to złe ustawienie płyty - bicia, zbyt wysoko lub zbyt nisko - przez co focus nie wyrabia przy większej różnicy a taka jest dalej od środka płyty a efekt jest podobny do opisanego. Są to usterki mechaniczne. Zbyt mała emisja lasera lub niedokładność skupienia wiązki też może powodować taki efekt a to już zależy od jakości samego czytnika. Tanie lasery mają czasem kiepskie taśmy, które puszczają przy odpowiednim naprężeniu.
  WD40 nie jest zbyt dobrym środkiem. Jak to nafta - lubi odparować a brud potem pozostaje. Jest to sposób na szybkie naprawienie ale bardzo krótki efekt daje. Szczególnie jak sprzęt postoi kilka dni i jest zimno a tak często jest w samochodzie. Są lepsze preparaty do tego celu.
 • #11
  Ostseebad Nest
  Level 10  
  uf! ...z góry dziękuję wam za odpowiedzi

  Odgrzewam temat ponieważ wymieniłem w Cybor-Techu kolejny raz laser i znowu jest to samo! ...czyli nie czyta od 5-tego utworu jak wyżej pisałem.
  Nie mam już siły szukać silniczka napędu CD do tego 'zacnego' radia ...ogólnie nie mam już siły

  1) Powiedzcie gdzie mam psiknąć w ten silniczek CD tym WD-40 czy tam innym wciskiem do smarowania
  2) Oraz gdzie jest ta regulacja tego serwo mechanizmu?

  Załączam foty tego psycho radia:
  Radio
  mechanizm lasera

  *zaznaczam, że nie jestem elektronikiem i nie wiem jak korzystać z mierników i tym podobnych kuglarskich narzędzi ;)
 • #12
  Telo
  Service technician RTV
  Powiem tak nie wiem czy sobie poradzisz ale przed zamontowaniem nowego lasera należy wszystkie elementy prowadzenia lasera wyczyścić ze starego smaru dla pewności zregenerować silniki ale nie wd tylko kontakt 60 i zasilacz regulowany ze zmainą biegunowości potem zamontować nowy laser odpowiednimi preparatami nasmarować prowadzenie lasera ta srubę i nie tylko.Po uruchomieniu jeżeli faktycznie tylko czyta pierwsze utwory to znajdz układ który steruje laserem tzw.driver lub ten co steruje silnikami tez driver i sprawdz reką czy układ nie jest za gorący można go dla pewności zmroźić i sprawdzić czy bedzie działał i czytał dalsze utwory,bo trudno tak na odległośc stwierdzić co dokładnie masz zrobic aby radyjko działało poprawnie.
 • #13
  Ostseebad Nest
  Level 10  
  ...jakieś drivery ...hmm ..widać je na foto mechanizmu, które załączyłem w poprzednim poście?
 • #14
  kami111
  Level 17  
  Zerknij do schematu tego radyjka na pewno znajdziesz, koledzy dobrze podpowiadają wina może leżeć właśnie w driverach silnika lub laseru, ale ja osobiści estawim na silnik lub jego driver.
 • #15
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Witam

  Tzw. spindle motor , czyli ten co kręci płytą masz na wierzchu ,na zdjęciu mechanizmu . Czerwony i niebieski przewód idzie do niego. I z wierzchu widać panewki. Z tylnej strony (tak jak na zdjęciu) podejście łatwe. Z drugiej pod talerzykiem płyty. Lepszym wyjściem jest kapnięcie kropelką oliwy do maszyn niż WD40.

  Pozdrawiam
  Arturavs