Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic DMC-FX12 - obiektyw nie chowa się

01 May 2008 10:25 4392 4
  • Level 9  
    Wiem ze te aparaty zostały wycofane ze sprzedaży... domyślam się że przyczyna była awaryjnośĆ... ale... chciałbym go jeszcze używaĆ :P
    objawy:
    po właczeniu obiektyw wysuwa sie ale strasznie sie mota by sie ustawic i po chwili wyskakuje napis " Please turn off the camera and then turn on again." a potem juz sie nie chowa wogole :(
    myślę ale moge sie mylić że obiektyw poprostu przeskoczył na zebatkach i nie moze sie ustawić prawidłowo. Jest moze jakis sposob by go ustawic tak jak powinien czy moze juz caly obiektyw do wymiany ?
    Ma ktos namiary na sklep z czesciami. na Allegro niestety nie znalalzem... :(
    Prosze o jakies rady.

Podstawowa rada: piszemy poprawnie na forum. Proszę poprawić post za pomocą przycisku "zmień" po prawej stronie postu. Przeniosłem też post do właściwego działu. [dzimi]
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 32  
    W obiektywie jest tylko jedna zębatka, ta na pierwszym wewnętrznym pierścieniu, raczej nie ma możliwości żeby coś tam przeskoczyło chyba że zostały wyłamane zęby, to samo dotyczy przekładni obiektywu. Tak czy inaczej coś blokuje ustawienie się obiektywu w pozycji startowej po włączeniu i dlatego elektronika głupieje. Co to jest niestety można zlokalizować dopiero po rozebraniu aparatu i obiektywu, w 9 przypadkach na 10 okazuje się że trzeba mieć coś na wymianę.
  • Level 9  
    Ok rozkręciłem go na części pierwsze :P obiektyw po wielu próbach udalo mi się ustawić w takiej pozycji aby sie zamykał prawidłowo... ale teraz jak go włączę niestety nadal wyskakuje ten błąd. jeden błąd został wyeliminowany ale nadal zostaje kwestia tej ostrości. wygląda to tak: aparat się włącza wysuwa obiektyw do końca poczym wraca kawałek i zostaje... na wyświetlaczu pokazuje się bląd i na tym koniec.

Później postaram sie zamieścić film aby to zobrazować bardziej.

Ponownie proszę o poprawienie postu.[dzimi]
  • Level 32  
    Jeśli jesteś pewien że żadnego z pierścieni obiektywu nic nie blokuje i zoom chodzi w pełnym zakresie, to błąd może być w module AF który z reguły jest mocowany na tylnej pokrywie obiektywu ( lub czasem pod przednią soczewką). Trzeba sprawdzić silniczek krokowy który tam jest czy bez problemu porusza soczewką. Następna sprawa, sprawdzić moduł przysłona-migawka najlepiej przyłożyć odpowiednie napięcie do końcówek flexa i sprawdzić czy listki przysłony i migawki zamykają się i otwierają bez problemu. Jeśli aparat ma układ autodiagnostyki, to każde taki uszkodzenie blokuje jego normalną pracę.
  • Level 9  
    Raczej nic nie blokuje zebatek tego jestem pewien. obiektyw sam wysuwa się bez problemu. musze obejżeć ten mechanizm i silniczki dokładnie. silniczek poruszający soczewka chyba działa bo widać jak się przesuwa. ( ale nie jestem pewien.) włączajac aparat nie rusza sie... jeżeli chodzi o zoom to nie mogę użyć bo aparat wyłącza się zanim złapie ostrość...

oto dwa filmiki działania aparatu... moze cos pomogą podpowiedzieć.

Linki zewnętrzne:

http://www.youtube.com/v/LneBs7ardUk

oraz 2

http://www.youtube.com/v/3-B7H37fjHM