Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kopia wzmacniacza lampowego vs hybryda Marshall VS100

hdhmr 01 May 2008 10:26 5822 11
 • #1
  hdhmr
  Level 12  
  Witam!

  Od kilku miesięcy przymierzam się do zakupu piecyka, chciałem kupić hybryde Marshall'a VS100, ale zauważyłem że na allegro czasami przewijają sie jakieś 10,50,100 watowe kopie Marshall'i JCM800 z czystym kanałem Fendera. Co o nich sądzicie? Czy w połączeniu z jakąś paczką 1x12' lub 2x12' z jakimś Celestionem, lepiej zagra niż ta hybryda? Co byście wybrali? Jak jest z awaryjnością takich piecy?

  PS Gram muzykę z duża ilością gainu (Metallica, ACDC, Black Label Society, Iron Maiden) czasem trochę cięższe klimaty lub lżejsze.
  Budżet < 900zł

  Pozdrawiam!
 • #2
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  VS nie jest wzmacniaczem hybrydowym... lampa tam siedząca podnosi tylko cenę tego wzmacniacza o jakieś 300-500PLN i tylko po to tam siedzi.
 • #3
  hdhmr
  Level 12  
  Czyli po co ona tam jest?
 • #4
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Jak powtórze, że żeby podnieść cenę to załapiesz to czy zapytasz się jeszcze raz?
 • #5
  hdhmr
  Level 12  
  No dobra, trochę to dziwne... taka firma, a oszukuje ludzi. painlust, a Ty co sądzisz o takich kopiach? Bo za 500-800zł można już kupić gotowego 2-kanałowego head'a. Sam bym chętnie zrobił, ale brakuje mi doświadczenia, tym bardziej że to w końcu lampy...
 • #6
  painlust
  Guitar amplifiers specialist
  Teraz wszyscy oszukują. Jeśli chodzi o kopie wzmacniaczy to jest z tym róznie. Jak dobrze wykonana to się opłaca, jak kiepsko to się nie opłaca. Zależy kto robi wzmacniacz i jak się do tego przykłada.
 • #7
  sabringer
  Level 25  
  Lampa w VS100 jest stosowana do uzyskiwania "lampowego przesteru", i subiektywnego "zmiękczania" brzmienia. Z prawdziwym wzmacniaczem lampowym ma to baaardzo mało wspólnego:
  - dynamika - lampowa końcówka mocy ma znacznie większą, ponadto subiektywnie "gra głośniej". Wynika to z faktu, że 50W mocy jest mierzone dla w miarę czystego sygnału (zniekształcenia poniżej 5-10%). Tranzystorowe wzmacniacze po przesterowaniu "charczą", słychać czasami na amatorskich koncertach jak wokalista zaśpiewa głośniej to dźwięk staje się nieprzyjemny. Natomiast lampowy wzmacniacz po przesterowaniu sprawia, że dźwięk staje się przyjemniejszy dla ucha (dla gitarzystów odczucia te są kilkukrotnie silniejsze :))
  Po drugie - czułość. Na w pełni lampowym wzmacniaczu słychać wszystko, czuje się "moc pod strunami", i to specyficzne sprzężenie, pomagające w grze. Niestety, wszystkie "niedoróbki" wychodzą, ale cóż, trzeba podnosić umiejętności, a nie kupować sprzęt do ich maskowania...

  Wykonanie wzmacniacza od podstaw raczej odradzam - to całkiem sporo pracy, najbardziej z estetyczną obudową.
  Natomiast konstrukcje z allegro polecam sprawdzać przez osobiste pogranie. Od razu słychać czy brumi, jak brzmi i czy ci to odpowiada. Osobiście "w ciemno" mógłbym kupić taki z którejś z rodzimych manufaktur ("Kisiel", "Sidewinder"(tylko to potężna i droga bestia, raczej poza Twoim zasięgiem finansowym))

  Marshall JCM800 jest jednak stosunkowo czysto brzmiącym wzmacniaczem. Po "dopaleniu" go przesterem z kostki podłogowej daje radę (grają na nich np. Zakk Wylde i Kerry King, kiedyś na pewno Metallica)
 • #8
  Pi-Vo
  Level 37  
  Kiedyś, w latach 90' była moda na takie hybrydy. Po schematach widać co ta lampa robi. Niektóre modele VS grają po wyjęciu tej lampy! Dzieje się tak dlatego, że tam lampa ma rezystor w sprzężeniu zwrotnym, który po wyjęciu lampy daje jej bypass. W rzeczywistości lampa tylko buforuje sygnał (czyli nic nie robi) przesteru półprzewodnikowego.
  Takich wzmacniaczy było więcej, np. H&K Attax 100, jakieś modele Laney'a, inne modele Marshalla oraz kilku innych firm. Nawet bardzo dobrze brzmiący preamp Marshall JMP1 podobnie był zrobiony.
  Takie konstrukcje czasami dobrze zagrają ale z lampami niewiele mają wspólnego. Ja bym VS nie kopiował, bo po co?
  Namiastka będzie zawsze namiastką.
 • #9
  Madrass
  Level 12  
  Witam serdecznie, przepraszam za odkop. Kiedyś we wzmacniaczu VS8080 padło mi napięcie anodowe lampy i wzmacniacz przestał grać. Po naprawie transformatora podwyższającego napięcie piec z powrotem zaczął działać jak trzeba, dlatego dziwi mnie to co koledzy wyżej napisali. Chciałbym się więc dowiedzieć jak to w końcu jest z tą lampą w tej serii pieców. Czy ona faktycznie nic nie robi? Będę wdzięczny jeśli ktoś rozjaśni mi temat. Pozdrawiam serdecznie. :)
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Гитарный усилитель MARSHALL VS100 собран по двух-канальной схеме. Первый канал-канал чистого звука собран на полупроводниковых элементах(транзисторы,микросхемы) и обеспечивает усиление сигнала без искажений. Второй канал-канал перегрузки собран на лампе ECC83 может работать в двух режимах перегрузки,обеспечивая разнообразие гитарных эффектов.Работая при высоком анодном напряжении лампа простыми способами позволяет усилить сигнал до необходимой амплитуды,обеспечивающей режим перегрузки.Кроме того,когда был разработан этот усилитель,считалось,что только лампы могли обеспечить специфичность звучания гитары. Позднее конструкторами фирмы был разработан канал перегрузки на полупроводниках.

  Wzmacniacz gitarowy MARSHALL VS100 zbudowany został w układzie dwukanałowym. Kanał pierwszy to kanał czystego dźwięku zbudowany na elementach półprzewodnikowych (tranzystory, mikroukłady) i zapewnia wzmocnienie sygnału bez zniekształceń. kanał drugi to kanał przesterowania zbudowany na lampie ECC83, który może pracować w dwóch trybach przesterowania, dając w rezultacie różne efekty gitarowe. Lampa, pracując przy wysokim napięciu anodowym, pozwala w prosty sposób wzmocnić sygnał do pożądanej amplitudy, zabezpieczając tryb przesterowania. Oprócz tego, gdy ten wzmacniacz został opracowany przyjmowało się że tylko lampy mogą zapewnić specyfikę dźwięku gitary.. |W czasie późniejszym konstruktorzy firmy opracowali półprzewodnikowy kanał przesterowania.
 • #11
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Madrass wrote:
  Kiedyś we wzmacniaczu VS8080 padło mi napięcie anodowe lampy i wzmacniacz przestał grać. Po naprawie transformatora podwyższającego napięcie piec z powrotem zaczął działać jak trzeba, dlatego dziwi mnie to co koledzy wyżej napisali.


  Ale co cię konkretnie dziwi? Że wzmacniacz przestał grać po utracie Va? Zwróciłeś uwagę na użyte sformułowanie "niektóre modele"?