Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 28PT4101 Lewy głośnik

Dragon022 01 Maj 2008 19:46 1008 7
  • #1 01 Maj 2008 19:46
    Dragon022
    Poziom 14  

Witam.
    Mam TV Philips 28PT4101 AB był on z jednym głośnikiem (kupiłem używany),teraz dokupiłem drugi ale nie mam pojęcia jak to podłączyć. Problem jest taki ze nie wiem czy ten Tv jest Stereo czy tylko Mono.

Jest gniazdo do połączenia drugiego głośnika (trzy stykowe)ale dwa styki są wolne(puste, nie podłączone , nie używane) tylko jeden jest aktywny.

Pierwsze gniazdo też 3 stykowe ma 2 aktywne styki i tam jest podłączony pierwszy głośnik Prawy. Moje pytanie: Jak podłączyć Lewy głośnik????

Na schemacie pisze ze pierwsze gniazdo to HP RIGHT MONO PHONIC
    Drugie to HP LEFT BI PHONIC

Co to jest to BI PHONIC wie to ktoś?

Z tego co ja wiem jest to coś z dźwiękiem przestrzennym ale co to oznacza w TV nie wiem.:D

0 7
  • #2 01 Maj 2008 20:27
    Mirek Z.
    Moderator

Chassis AA5 AB jest typowo monofoniczne, w praktyce z inną wersją się nie spotkałem (chociaż może istnieje).
    W takim przypadku podłączanie równoległe drugiego głośnika nie jest wskazane - usterka wzmacniacza mocy fonii jest bardzo prawdopodobna.

0
  • #3 01 Maj 2008 23:43
    Dragon022
    Poziom 14  

Mirek Z. powiedz mi czy ten model fabrycznie ma 1 głośnik?

Czy mogę podłączyć drugi głośnik to tego pierwszego, tak zeby moc szła na dwa głośniki?

0
  • #4 02 Maj 2008 00:14
    Bogdan58
    Poziom 32  

Pozwolę sobie na wtrącenie do tematu. Tak, jak pisze Mirek Z, w tym TV jest fabrycznie tylko jeden głośnik. Jest jednak bezpieczny sposób podłączenia drugiego głośnika. Załącz drugi głośnik szeregowo z tym firmowym. Zapewni to większy komfort odsłuchu, mimo minimalnie cichszego brzmienia.

Pozdrowienia.

0
  • #5 02 Maj 2008 00:37
    Dragon022
    Poziom 14  

Dziękuję wszystkim. Uważam temat za skończony.

0
  • #6 02 Maj 2008 00:41
    mirex
    Poziom 43  

Dragon022 napisał:

Co to jest to BI PHONIC wie to ktoś?

Z tego co ja wiem jest to coś z dźwiękiem przestrzennym ale co to oznacza w TV nie wiem.:D

Ciepło - to jednak tylko złudzenie w tym TV.
    Oryginalnie może być przystosowany do pracy z dwoma głośnikami - niskotonowym /woofer/ i średnio/wysoko tonowym /tweeter/.
    Musi jednak na płycie być kondensator na schemacie oznaczony jako 2196
    i złącza muszą pasować.
    Inaczej - jeśli gniazdo słuchawkowe jest zamontowane takie jak do stereo to płyta pracuje z dwoma głośnikami 16Ω.

Jeśli płyta jest typowo jednogłośnikowa to możesz pokombinować z szeregowym połączeniem dwóch głośników 8-12Ω. Musisz dać jednak dwa takie same. Czy będą z tego jakieś efekty akustyczne to nie wiem.
    Typowo pracuje z głośnikiem 25Ω więc połączenie równoległe dwóch raczej odpada bo skąd weźmiesz szerokopasmowe głośniki 40-50Ω?

0
  • #7 02 Maj 2008 04:04
    Mirek Z.
    Moderator

Jeżeli w TV jest głośnik 25Ω i autor tematu nabył identyczny, to chyba jednak można się pokusić o połączenie równoległe tych głośników (wypadkowa impedancja 12,5).
    1. Układ TDA7056A jest przewidziany typowo do głośników 16Ω (Pwy ok. 3W), można jednak podłączyć 8Ω (Pwy ok. 5W).
    2. W Philipsie z pewnością ani napięcie zasilania, ani wartość sygnału wejściowego nie pozwolą na osiągnięcie mocy wyjściowej nawet zbliżonej do max. A radiatorek jakiś chyba (nie pamiętam, fonii jeszcze w takim nie naprawiałem) tam jest?
    Zwiększony pobór prądu z zasilacza może dać (nie musi) widoczne skutki na ekranie TV przy dużej głośności, co można łatwo sprawdzić.

0
  • #8 22 Lis 2008 21:40
    Dragon022
    Poziom 14  

Dziękuje i zamykam temat.

0