Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak uruchomić dwa dzwonki przy bramie ?

nawigator5 01 May 2008 20:23 3506 13
 • #1
  nawigator5
  Level 11  
  Witam

  Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że szukałem rozwiązania w archiwum ale niczego odpowiedniego lub podobnego nie znalazłem.

  Mój "problem" dotyczy instalacji dzwonkowej a polega na tym, że:

  mam przy bramie wejściowej do domu dwa przyciski dzwonkowe ...do dwóch niezależnych dzwonków ...znajdujących się w domu. Całe to podłączenie o długości ok. 20 m "ktoś kiedyś" zrealizował przy użyciu ...trzech oddzielnych aluminiowych !!!! drutów "fi" 1,5 mm2 (czyli 3 x 1,5 mm2) ...skręconych na tzw plecionkę (...).  Od wiosny ub. roku jeden obwód przestał działać - prawdopodobnie na skutek przecięcia kabla łopatą - podczas prac w ogródku (ale nie wiem).

  I teraz zadanie właściwe:
  Muszę uruchomić ten drugi dzwonek ale mam tylko dwa przewody-druty... I jak to skutecznie uruchomić ?

  Wymiana całego kabla na nowy ...teoretycznie jest możliwa, ale musiałbym kuć betony w chodniku, układać na nowo kostki chodnikowe, a poza tym ...te aluminiowe kable idą w środku (w rdzeniu) klinkierowego słupka nośnego w bramie !!!! Czyli najlepiej nie ruszać !!!!

  Myślałem sobie, żeby jeden dzwonek przerobić aby działał na prąd stały a drugi dzwonek na prąd przemienny. Wówczas możnaby zrobić coś w rodzaju filtra separującego te obwody i teoretycznie powinno działać. Ale właśnie nie mogę znaleźć schematu ideowego dla takiego rozwiązania.
  Te dzwonki przy napięciu pracy 9 -12V pobierałyby ok. 10 W każdy, więc elementy takiego "filtra-separatora" musiałyby uwzględniać takie obciążenia.....

  No nie wiem - to są moje teoretyczne rozważania - może ktoś z Was forumowiczów miałby pomysł na jakieś lepsze rozwiązanie ?
 • #3
  nawigator5
  Level 11  
  Rozważę każdy pomysł-propozycję. Ale ...w miarę możliwości prosiłbym o jakiś schemacik.

  I jeszcze jedna rzecz: w puszce na słpku bramowym, tam gdzie są zamontowane te dwa przyciski ...miejsca jest "zero" ...ledwo się mieszczą te aluminiaki. (Ew. mogę tylko delikatnie pogłębić otwór ale nie do przesady). A jak wymontuje jeszcze z ...dwa razy ten przycisk-włącznik, to prawdopodobnie kable się poułamują i będzie po zawodach !!!!

  Co to był za idiotyzm z tymi aluminiowymi przewodami....
 • #4
  goldwinger
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie lepiej przekopać ogródek i naprawić uszkodzenie, z opisu wynika że przewód nie jest głęboko a co za tym idzie można wykryć miejsce uszkodzenia
 • Helpful post
  #6
  oj
  Level 42  
  Propozycja do dyskusji (schemat poglądowy):
  Jak uruchomić dwa dzwonki przy bramie ?
 • #9
  oj
  Level 42  
  Przekaźniki będą klapały kotwicą 25Hz (chyba, że tak może pozostać, autor nie napisał co to za typ dzwonków; prawdopodobnie na AC 50Hz), w przypadku transoptorów łatwiej to opanować; np. wyzwalając timera na podwójnym NE555 (NE556) lub tylko wygładzając składową na RC, itp.


  Schemat poglądowy (wersja MiniLUX):
  Jak uruchomić dwa dzwonki przy bramie ?
 • #10
  nawigator5
  Level 11  
  Dzięki za kolejną wersję schematu.

  Wszystko prezentuje się bardzo ciekawie - te diody powinny zmieścić się w puszcze przy słupku bez problemu. Na siłę mogę je jakoś wcisnąć do środka przycisku.

  Na szczęście te dzwonki są zasilane przez transformatorek dzwonkowy "3-5-8V" tzn. każdy dzwonek miał swój transformatorek.

  Całośc funkcjonowała na jednym przewodzie wspólnym, ...czyli działają na prąd przemienny. Ale rzeczywiście ...jakby kotwica przekaźnika miała "klapać" to wrzucę na wyjściu transformatorka jakiś mały mostek prostowniczy.
 • #12
  Tomkii
  Level 15  
  nawigator5 wrote:
  Dzięki za kolejną wersję schematu.

  Wszystko prezentuje się bardzo ciekawie - te diody powinny zmieścić się w puszcze przy słupku bez problemu. Na siłę mogę je jakoś wcisnąć do środka przycisku.

  Na szczęście te dzwonki są zasilane przez transformatorek dzwonkowy "3-5-8V" tzn. każdy dzwonek miał swój transformatorek.


  Więc zamiast przekaźników podłącz te dzwonki bezpośrednio. U mnie taki układ działa dobrze już jakieś 3 lata :)
  Akurat dzwonkom to nieszczególnie przeszkadza że są zasilane prądem pulsującym zamiast przemiennego.
 • #13
  alphard11
  Level 10  
  Ja proponuje chyba najłatwiejsze rozwiązanie kupić dzwonek bezprzewodowy bez zbędnego kopania w ogródku.Odległość nie jest taka duża a dzwonki bezprzewodowe mają 80m albo i więcej a cena to ok.25zł
 • #14
  jorgkrab
  Level 20  
  Sądzę, że kolega alphard jest najbliżej ekonomicznego rozwiązania problemu. Przeanalizowalem wszystkie wypowiedzi i też są OK. Pozdrawiam.