Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uruchomić dwa dzwonki przy bramie ?

nawigator5 01 Maj 2008 20:23 3053 13
  • #1 01 Maj 2008 20:23
    nawigator5
    Poziom 11  

Witam

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że szukałem rozwiązania w archiwum ale niczego odpowiedniego lub podobnego nie znalazłem.

Mój "problem" dotyczy instalacji dzwonkowej a polega na tym, że:

mam przy bramie wejściowej do domu dwa przyciski dzwonkowe ...do dwóch niezależnych dzwonków ...znajdujących się w domu. Całe to podłączenie o długości ok. 20 m "ktoś kiedyś" zrealizował przy użyciu ...trzech oddzielnych aluminiowych !!!! drutów "fi" 1,5 mm2 (czyli 3 x 1,5 mm2) ...skręconych na tzw plecionkę (...).

Od wiosny ub. roku jeden obwód przestał działać - prawdopodobnie na skutek przecięcia kabla łopatą - podczas prac w ogródku (ale nie wiem).

I teraz zadanie właściwe:
    Muszę uruchomić ten drugi dzwonek ale mam tylko dwa przewody-druty... I jak to skutecznie uruchomić ?

Wymiana całego kabla na nowy ...teoretycznie jest możliwa, ale musiałbym kuć betony w chodniku, układać na nowo kostki chodnikowe, a poza tym ...te aluminiowe kable idą w środku (w rdzeniu) klinkierowego słupka nośnego w bramie !!!! Czyli najlepiej nie ruszać !!!!

Myślałem sobie, żeby jeden dzwonek przerobić aby działał na prąd stały a drugi dzwonek na prąd przemienny. Wówczas możnaby zrobić coś w rodzaju filtra separującego te obwody i teoretycznie powinno działać. Ale właśnie nie mogę znaleźć schematu ideowego dla takiego rozwiązania.
    Te dzwonki przy napięciu pracy 9 -12V pobierałyby ok. 10 W każdy, więc elementy takiego "filtra-separatora" musiałyby uwzględniać takie obciążenia.....

No nie wiem - to są moje teoretyczne rozważania - może ktoś z Was forumowiczów miałby pomysł na jakieś lepsze rozwiązanie ?

0 13
  • #2 01 Maj 2008 20:27
    KaW
    Poziom 34  

Zastosowac diody i przekażniki -trochę prób i wyjdzie .

0
  • #3 01 Maj 2008 20:41
    nawigator5
    Poziom 11  

Rozważę każdy pomysł-propozycję. Ale ...w miarę możliwości prosiłbym o jakiś schemacik.

I jeszcze jedna rzecz: w puszce na słpku bramowym, tam gdzie są zamontowane te dwa przyciski ...miejsca jest "zero" ...ledwo się mieszczą te aluminiaki. (Ew. mogę tylko delikatnie pogłębić otwór ale nie do przesady). A jak wymontuje jeszcze z ...dwa razy ten przycisk-włącznik, to prawdopodobnie kable się poułamują i będzie po zawodach !!!!

Co to był za idiotyzm z tymi aluminiowymi przewodami....

0
  • #4 01 Maj 2008 21:07
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie lepiej przekopać ogródek i naprawić uszkodzenie, z opisu wynika że przewód nie jest głęboko a co za tym idzie można wykryć miejsce uszkodzenia

0
  • #5 01 Maj 2008 21:30
    Samuraj
    Poziom 35  

Ostatecznie wymienić tylko fragment kabla a ten w słupku klinkierowym zostawić w spokoju sztukując pozostała cześć poza słupkiem.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Maj 2008 22:05
    oj
    Poziom 42  

Propozycja do dyskusji (schemat poglądowy):

0
  • #7 03 Maj 2008 09:43
    KaW
    Poziom 34  

Pewnie o to chodzi-elegancko i mini.Pozdr.
    Dodam ,ze to jest wersja LUX.Trochę przedobrzona ---...

0
  • #9 03 Maj 2008 14:04
    oj
    Poziom 42  

Przekaźniki będą klapały kotwicą 25Hz (chyba, że tak może pozostać, autor nie napisał co to za typ dzwonków; prawdopodobnie na AC 50Hz), w przypadku transoptorów łatwiej to opanować; np. wyzwalając timera na podwójnym NE555 (NE556) lub tylko wygładzając składową na RC, itp.

Schemat poglądowy (wersja MiniLUX):

0
  • #10 05 Maj 2008 08:00
    nawigator5
    Poziom 11  

Dzięki za kolejną wersję schematu.

Wszystko prezentuje się bardzo ciekawie - te diody powinny zmieścić się w puszcze przy słupku bez problemu. Na siłę mogę je jakoś wcisnąć do środka przycisku.

Na szczęście te dzwonki są zasilane przez transformatorek dzwonkowy "3-5-8V" tzn. każdy dzwonek miał swój transformatorek.

Całośc funkcjonowała na jednym przewodzie wspólnym, ...czyli działają na prąd przemienny. Ale rzeczywiście ...jakby kotwica przekaźnika miała "klapać" to wrzucę na wyjściu transformatorka jakiś mały mostek prostowniczy.

0
  • #12 08 Maj 2008 15:34
    Tomkii
    Poziom 12  

nawigator5 napisał:
    Dzięki za kolejną wersję schematu.

Wszystko prezentuje się bardzo ciekawie - te diody powinny zmieścić się w puszcze przy słupku bez problemu. Na siłę mogę je jakoś wcisnąć do środka przycisku.

Na szczęście te dzwonki są zasilane przez transformatorek dzwonkowy "3-5-8V" tzn. każdy dzwonek miał swój transformatorek.

Więc zamiast przekaźników podłącz te dzwonki bezpośrednio. U mnie taki układ działa dobrze już jakieś 3 lata :)
    Akurat dzwonkom to nieszczególnie przeszkadza że są zasilane prądem pulsującym zamiast przemiennego.

0
  • #13 17 Maj 2008 21:10
    alphard11
    Poziom 9  

Ja proponuje chyba najłatwiejsze rozwiązanie kupić dzwonek bezprzewodowy bez zbędnego kopania w ogródku.Odległość nie jest taka duża a dzwonki bezprzewodowe mają 80m albo i więcej a cena to ok.25zł

0
  • #14 05 Cze 2008 17:29
    jorgkrab
    Poziom 20  

Sądzę, że kolega alphard jest najbliżej ekonomicznego rozwiązania problemu. Przeanalizowalem wszystkie wypowiedzi i też są OK. Pozdrawiam.

0