Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woda w wymienniku stygnie

01 Maj 2008 23:50 3444 16
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam problem z wymiennikiem ciepłej wody użytkowej mianowicie: zbiornik jest połączony z piecem wielopaliwowym, pozostała instalacja centralnego ogrzewania zostaje odcięta zaworami, paląc w piecu uzyskuję oczywiście goracą wodę w całym zbiorniku nie grzejąc grzejników ale gdy piec wygaśnie to ta woda z wymiennika zaczyna grzać piec i wten sposób rano i tak mam zimną wodę w kranach. Doszedłam do wniosku iż potrzebny mi jest jakiś zawór, który rególował by temperaturę zasilającą wężownicę wynnienika , mianowicie gdy temperatura na piecu jest niższa niż temperatura wody w zasobniku zawór się zamyka i wten sposób zasobnik nie grzeje pieca. prosił bym o podanie namiarów na takie zawory (jakieś adresy internetowe sklepów itp.) , a może ktoś zna inny sposób AUTOMATYCZNEJ regulacji temperatury.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Możesz zrobić na zaworze albo na dodatkowej pompie o ile już jej nie ma.
    Opisz układ, jak jest ładowany zasobnik czy wspólną pompą C.O. czy osobną?
    Jako sterownik możesz wykorzystać EUROSTER 1100Z.
  • Poziom 2  
    podaje schemat mojego zasilania C.W.U. , ta dolna wężownica jest przewidziana dla ogrzewanie solarnego, podaje też potencjalne miejsca zamontowania zaworu który zamykałby obieg C.O. by woda z wymiennika nie grzała pieca, mogę ustawić przy jakich temperaturach będzie się wyłączał pompa C.O. ale mimo wszystko jest zawór zwrotny który zapewnia krążenie grawitacyjne i woda w wymienniku będzie stygła.

• Moderator na urlopie...
    Zastosowałbym zawór elektromagnetyczny Normalnie Otwarty w połączeniu z pompą i np.wyżej wymienionym regulatorem EUROSTER 1100Z
  • Spec od GSM
    Najtaniej automatykę sprowadzić tu do 'palacza'. Czyli recznie zamykasz na noc i rano otwierasz podczas rozpalania.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    patrząc się na ten schemat :ten zawór zwrotny to jest wersja kulowa? ale tak czy inaczej brakuje zaworu zwrotnego przy pompie i sprawa rozwiązana zawór otwarty w momencie pracy pompy zamknięty podczas postoju głównym odbiorem ciepła w układach stało-palnych i tak powinny być grzejniki zresztą jeśli piszesz pompa CO to gdzie są grzejniki?
  • Poziom 25  
    Na wyjściu z pieca daj zawór zwrotny. Kiedy pompa się włączy zawór się otworzy, kiedy wyłączy - zawór zamknie odcinając tym samym obieg grawitacyjny na który Twój rysunek wskazuje. Pamiętaj o prawidłowym zamontowaniu tego zaworu!

No, ale niestety, zawór zwrotny tu nie zadziała. On tylko ukierunkowuje przepływ.
    Tu trzeba zastosować zawór odcinający - elektromagnetyczny, sterowany termostatem.
  • Poziom 21  
    Najprościej zastosować sterowanie pompą od temperatury pieca układem EUROSTER 1100Z jak radzą poprzednicy , ale obowiązkowo z szeregowym zaworem zwrotnym za pompą ,aby odciąć połączenie z piecem nawet jak pompa się wyłączy . Nic nie piszesz o reszcie instalacji c.o. , która powinna mieć osobny układ z pompą i kulowym zaworem zabezpieczającym dla odbioru ciepła w sytuacji awarii wymuszonego przepływu . Tak naprawdę to sterowanie c.w.u. powinno być realizowane różnicowo od temperatur na piecu i na bojlerze i są dostepne do tego odpowiednie sterowniki .Pozostając przy sterowaniu ręcznym musisz po ostatnim paleniu zamykać zawór kulowy od pieca na wymiennik i obowiązkowo otworzyć lub pozostawiać otwarty zawór na sieć c.o. Dobrze pracujący układ automatyki bedzie trochę skomplikowany i jeśli nie masz w tym doświadczenia spróbuj rozwiązania najprostszego lub minimalnej automatyzacji .
  • Poziom 25  
    mirrzo napisał:
    No, ale niestety, zawór zwrotny tu nie zadziała. On tylko ukierunkowuje przepływ.
    Tu trzeba zastosować zawór odcinający - elektromagnetyczny, sterowany termostatem.

No tak Kolego, tyle że prawidłowo zamontowany zawór zwrotny ma właściwości zaworu odcinającego. Tu żadne elektromagnetyczne zawory są niepotrzebne. U siebie mam podobną instalację i jedyna elektryczna aparatura to 2 pompki obiegowe. Resztę robią 4 zawory zwrotne i zapewniam Cię że działa to bezproblemowo i dokładnie tak jak chciałem.

NIc bardziej mylnego, ponieważ nawet przy niewielkim przepływie zawór zwrotny puszcza wodę. Wystarczy ruch grawitacyjny.
    Również i pompa nie jest zaporą dla przepływu wody.
    W obu przypadkach choć stłumione to jednak płynie
  • Poziom 25  
    mirrzo napisał:
    ...zawór zwrotny puszcza wodę. Wystarczy ruch grawitacyjny.

Ależ oczywiście że masz rację, ale dzieje się to jedynie wówczas kiedy faktycznie obieg grawitacyjny idzie w kierunku z pieca do wymiennika i jest to jak najbardziej porządane zjawisko, tutaj wodę przepycha popmka. W przypadku autora tematu po wyłączeniu pompki obieg grawitacyjny działa, ale w przeciwną stronę, czyli z wymiennika do pieca. Dlatego ważne jest aby zawór ten zamontować zaraz na wyjściu z pieca w pozycji pionowej. Zaworek ten odetnie drogę powrotu dla wody z wymiennika.

Z tym zaworem zwrotnym to małe nieporozumienie. Z tego co napisał autor postu, zasobnik współpracuje z kotłem stałopalnym,gdzie uzyskanie temperatury zbliżonej do wrzenia nie graniczy z cudem, lecz jest baaaaaaaaaardzo prawdopodobne. Zatem zawór zwrotny nie sprawdzi się w tym wydaniu, ponieważ parametry jego pracy to temp. ok 65 stopni - stała i chwilowa do 85 stopni, no chyba, że jest to zawór parowy , ale te występują chyba tylko w wersji "poziomej"
    Nasuwa się zatem pytanie: co będzie sie działo z zaworem po zagotowaniu wody?
    Kogo zatem będzie stać wywalić każdorazowo kilkanaście złotych na zakup nowego , że nie wspomnę o jego wymianie - robocizna, spuszczenie i napełnienie wody itp
  • Poziom 25  
    http://www.sankom.pl/dk/dokumentacja,zawor-zwrotny-kolnierzowy,1.htm?symbol=ZWR-402+10 z pierwszego linku google. Sprawdź temp pracy i chwilową na tym niby "parowym" modelu 202 wg Ciebie mirrzo.
    Zawory są różne, ale chyba nie masz takiej instalacji. Bez żadnych zaworów nieszających itp cudów i paleniu jedynie dla podgrzania wody każdy zawór wytrzyma bo jeśli już woda będzie się chciała zagotować to temperatura ta będzie chwilową. U mnie piec 11kW i zasobnik 140L nigdy nie przekraczał 70st, no ale u mnie dba o to automat włączając "duży obieg" jak to jest konieczne i przez rok czasu chyba tylko raz się to przytrafiło.
  • Poziom 33  
    Nie popadajmy w paranoję z tym gotowaniem wody, panowie.
    Setki, tysiące kotłów ma w ten sposób rozwiązane sterowanie CWU i nic się nie dzieje.
    Oczywiście możliwe jest zagotowanie wody, ale należy znaleść przyczynę gotowania i ją usunąć, nieprawdasz?