Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek H silnik krokowy jaki MOSFET?

bonias85 02 Maj 2008 00:19 4200 5
  • #1 02 Maj 2008 00:19
    bonias85
    Poziom 12  

Witam,
    Mam silnik krokowy 5-cio fazowy, połączony w pentagon. Nie mogąc znaleźć gotowego sterownika zrobiłem go sam. Prowizorycznie zrobiłem to na tranzystorach bipolarnych, ale chciałbym to zrobić na mosfetach. Szybkość przełączeń tranzystorów będzie dość mała, więc aby uprościć układ chcę zminimalizować liczbę elementów (czyli driverów, tranzystorów bipolarnych itp.). Silnik musi być zasilany napięciem 5V, prąd na fazę ~2A.
    I tu mam kilka problemów.
    Driver to w zasadzie kilka połączonych mostków H. (Na rysunku tylko pierwsza grupa podłączona)

SYTUACJA1 Pierwszy problem to napięcie Ugs, które powinno mieć 7-8V (uC i silnik na 5V). Ratunkiem może być MOSFET „logiczny” (IRL530?, IRLR024? Inny?) , ale mimo to „górne” tranzystory będą miały za słabe Ugs ;/ Dodanie napięcia 12V też nie bardz o uratuje sytuacje (?).
    SYTUACJA2 Lepiej już chyba dać jako górne jakiś MOSFET „P” ale tych chyba nie ma „logicznych” (czyli otwarte przy napięcie -5V)…

Może ktoś coś mi poradzi, jak zrobić taki sterownik mocy, na mosfetach, najlepiej bezpośrednio sterowany przez uC (`51 lub AVR).

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 02 Maj 2008 01:09
    -RoMan-
    Poziom 42  

Zainteresuj się MOSFETami Si4410 i Si4435

0
  • #3 02 Maj 2008 09:10
    michal2666
    Poziom 20  

Nie wiem jakie jeszcze funkcje ma spełniać sterowanik tego silnika, ale takie sterowanie jak zaproponowałeś jest za bardzo skomplikowane i mało ekonomiczne. Zerknij na moją stronkę, gdzie opisałem proste sterowanie silniczka z µC: http://www.portalnaukowy.edu.pl/robot_jezdzik.htm chociaż z 5-cio fazowym może być problem.

0
  • #4 02 Maj 2008 09:26
    bonias85
    Poziom 12  

@michal2666 - No właśnie... Ty masz silnik unipolarny, z którym nie miałbym problemów. Tu natomiast mam 5-cio fazowy i prościej sterować się chyba nie da. Dużą zaletą jego jest ilość skoków/obrót (500) i to że już taki mam :). Program na 8051 juz zrobiłęm i działa to dobrze. Chcem zrobić prosty ploterek cnc - dlatego 500kroków/obrót mi się przyda. Mechanikę jedenj osi juz mam prawie gotową (z drukarki).

@-RoMan- Dzięki, widze, że i (-)5V wysteruję mosfet P. Dzis spróbuje zrobić schemat gotowego układu i dam do sprawdzenia :P

0
  • #5 16 Paź 2009 14:06
    danrok
    Poziom 13  

Odkopię trochę temat, mam ten sam problem. Rozwiązałeś to jakoś?

0
  • #6 06 Gru 2009 23:03
    bonias85
    Poziom 12  

Lepiej późno, niż wcale... Udało mi się zrobić sterownik, było to dawno, ale jakoś działało.

0