Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek H silnik krokowy jaki MOSFET?

02 Maj 2008 00:19 4266 5
 • Poziom 12  
  Witam,
  Mam silnik krokowy 5-cio fazowy, połączony w pentagon. Nie mogąc znaleźć gotowego sterownika zrobiłem go sam. Prowizorycznie zrobiłem to na tranzystorach bipolarnych, ale chciałbym to zrobić na mosfetach. Szybkość przełączeń tranzystorów będzie dość mała, więc aby uprościć układ chcę zminimalizować liczbę elementów (czyli driverów, tranzystorów bipolarnych itp.). Silnik musi być zasilany napięciem 5V, prąd na fazę ~2A.
  I tu mam kilka problemów.
  Driver to w zasadzie kilka połączonych mostków H. (Na rysunku tylko pierwsza grupa podłączona)

  SYTUACJA1 Pierwszy problem to napięcie Ugs, które powinno mieć 7-8V (uC i silnik na 5V). Ratunkiem może być MOSFET „logiczny” (IRL530?, IRLR024? Inny?) , ale mimo to „górne” tranzystory będą miały za słabe Ugs ;/ Dodanie napięcia 12V też nie bardz o uratuje sytuacje (?).
  SYTUACJA2 Lepiej już chyba dać jako górne jakiś MOSFET „P” ale tych chyba nie ma „logicznych” (czyli otwarte przy napięcie -5V)…

  Może ktoś coś mi poradzi, jak zrobić taki sterownik mocy, na mosfetach, najlepiej bezpośrednio sterowany przez uC (`51 lub AVR).

  Pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 42  
  Zainteresuj się MOSFETami Si4410 i Si4435
 • Poziom 20  
  Nie wiem jakie jeszcze funkcje ma spełniać sterowanik tego silnika, ale takie sterowanie jak zaproponowałeś jest za bardzo skomplikowane i mało ekonomiczne. Zerknij na moją stronkę, gdzie opisałem proste sterowanie silniczka z µC: http://www.portalnaukowy.edu.pl/robot_jezdzik.htm chociaż z 5-cio fazowym może być problem.
 • Poziom 12  
  @michal2666 - No właśnie... Ty masz silnik unipolarny, z którym nie miałbym problemów. Tu natomiast mam 5-cio fazowy i prościej sterować się chyba nie da. Dużą zaletą jego jest ilość skoków/obrót (500) i to że już taki mam :). Program na 8051 juz zrobiłęm i działa to dobrze. Chcem zrobić prosty ploterek cnc - dlatego 500kroków/obrót mi się przyda. Mechanikę jedenj osi juz mam prawie gotową (z drukarki).

  @-RoMan- Dzięki, widze, że i (-)5V wysteruję mosfet P. Dzis spróbuje zrobić schemat gotowego układu i dam do sprawdzenia :P
 • Poziom 13  
  Odkopię trochę temat, mam ten sam problem. Rozwiązałeś to jakoś?
 • Poziom 12  
  Lepiej późno, niż wcale... Udało mi się zrobić sterownik, było to dawno, ale jakoś działało.