Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz odwracający, badanie rezystancji wejściowej

sh_ 02 Maj 2008 08:42 2985 2
 • #1 02 Maj 2008 08:42
  sh_
  Poziom 9  

  Witam, mam pytanko jak w temacie jak zbadać rezystancję wejściową (DOŚWIADCZALNIE) takiego wzmacniacza. Wiem, że teoretycznie powinna ona byc rowna rezystorowi R1 w moim schemacie, rys 411 ale jak ją zbadać? Serdecznie Pozdrawiam i Dziekuje za pomoc ;)


  Oprócz tego miałbym jeszcze pytanie na temat wzmacniacza nieodwracającego, a mianowicie, Zgodnie ze wzorem na jego wzmocnienie tj , k_u = 1 + R2/R1 wzmocnienie równe 1 uzyskujemy dla zerowej rezystancji R2 lub nieskonczenie wielkiej rezystancji R1,

  w pierwszym przypadku po prostu usunalem rezystancje R2 i zwarlem przewody, a w drugim usunalem R1 i zrobilem przerwe, w obu przypadkach na oscyloskopie uzyskalem wzmocnienie 1, Czy oba sposoby są dobre>? co można więcej na ten temat napisac? Serdecznie Pozdrawiam ;)

  zdjecie 422d, 422d2

  0 2
 • #2 02 Maj 2008 11:49
  Quarz
  Poziom 43  

  Zacznijmy od tego, iż Twoje układy pomiarowe w symulatorze są niewiele warte.
  Źródło napięcia musi być sinusoidalnie zmienne a nie stałoprądowe, by na "oscyloskopie" było widać coś sensownego.
  Poza tym, same układy - za wyjątkiem trzeciego - nie są poprawne.

  Praktyczny pomiar wartości rezystancji wejściowej RWE wzmacniacza małej częstotliwości odbywa się poprzez pomiar wartości wzmocnienia (w zekresie częstotliwości średnich, gdzie ta wartość wzmocnienia nie jest zależna od pojemności sprzęgających i odsprzęgających) - obserwowania wartości napięcia wyjściowego UWY wzmacniacza sterowanego ze źródła napięcia E (o stałej wartości i małej rezystancji wewnętrznej w porównaniu z poszukiwaną) z szeregowo włączoną rezystancją RS.
  Ta szeregowa rezystancja RS tworzy z rezystancją wejściową RWE dzielnik napięcia... :idea:
  Wystarczy więc dokonać pomiaru napięcia UWY(RS = 0) oraz UWY(RS > 0), tak dobranego poprzez zwiększanie od zera RS , by było ono połową wartości pierwszej, a wtedy:
  RWE = RS.

  0
 • #3 02 Maj 2008 18:50
  sh_
  Poziom 9  

  Układy sa składane według instrukcji , w której mam napisane aby na wejście podłączyć źródło prądu stałego, tak jak pisałem nie jestem elektronikiem, nie chcę wgłębiać się za bardzo, ostatnio okazało się, że układ, który dostaliśmy do badania był źle zaprojektowany, mimo to nikt z grupy nie interesuje sie tym na tyle aby to zauwazyc ... a sam prowadzacy nie bardzo wszedl ze mna w dialog na ten temat :(.

  Dlaczego dwa pierwsze układy są niepoprawne? Uzyskuję wtedy wzmocnienie napięciowe równe 1. Co w nich jest źle ? Dziekuje za pomoc.

  Pozdrawiam

  P.S Odnośnie badania rezystancji wejściowej bardzo dziękuje za ładny opis :)

  0