Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy budowaniu robota

kamil4452 04 Maj 2008 18:54 11371 51
  • Pomocny post
    jamtex
    Poziom 23  
    Faktycznie przesadziłem z cenami :), ale pisząc o wiertarce miałem na myśli akumulatorową wkrętarkę z 2 biegami - a to wydatek ok 80 zł.
    Przeglądam właśnie ofertę avt i za 55 zł można kupić "zestaw startowy", składający się z multimetru, lutownicy, odsysacza, obcinaczek, cyny i srebrzanki. Do tego wiertarka za 17 zł + kilka śrubokrętów i można mieć "startowe" wyposażenie pracowni za niecałe 90 zł :)
    I ten wydatek, jest chyba najlepszą lokatą kapitału - bo może przynieść niewspółmierne korzyści w postaci zdobytej wiedzy, a w przyszłości - kto wie ?
    Choć IMHO sprzęt typu hobby jest w naszym kraju tani, ale nadal za drogi w stosunku do zarobków.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Brosper
    Poziom 14  
    Muszę przyznać że każdy początkujący elektronik tzn dzieciak który chciałby zacząć zabawę w elektronika ma problem. Bo nie ma kasy, ja pamiętam jak chciałem to zacząć. tzn mam z 50 zł kupie coś i mam robota podobnego do tego co opisywali autorzy tematu. A tu się okazało że trzeba mieć sprzęt, potem realny pomysł a po trzecie kasę na elektronikę. Myślę że tak jak pisali wcześniej. Najpierw kupcie sprzęt i czytajcie o elektronice. A co do robota to polecam coś takiego. http://www.youtube.com/watch?v=rUSTXUis_ys&feature=related
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Brosper
    Poziom 14  
    No z nim to nie będzie problemu. Za 50 zł można go zrobić i ztuningować <--- chyba tak to się pisze :P
  • Pomocny post
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    No tak, ale tego nie można nazwać robotem, to jest po prostu mały silniczek podłączony do baterii -.-
  • Pomocny post
    Brosper
    Poziom 14  
    No a niby co mają zbudować dwaj 13 latkowie bez sprzętu i wiedzy elektronicznej ??
  • Pomocny post
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    No oni przymierzają się do budowy pokaźnego robota. Ale jeżeli już to owiele więcej im da wybudowanie Beam'a a potem jakiegoś line follower'a, niż podłączanie silnika do baterii, które niczego im nie da. Czego niby przez to się nauczą?
  • Pomocny post
    MaXo90
    Poziom 15  
    Nauczą się że ważna jest pomysłowość a nie kasa ;d
  • Pomocny post
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    jaka pomysłowość? Tego nie można nawet nazwać robotem! To jest silnik przymocowany do szczoteczki do zębów! Rozumiem gdybyśmy się spierali o to, że on jest sterowany przez człowieka a nie przez własny "mózg", ale to jest po prostu silnik podłączon do baterii i przypocowany do szczoteczki na zęby! nie ma nic wspólnego z robotyką, a tym bardziej z robotem, którego chcą zbudować...
    kamil4452
    Poziom 9  
    Sprzęt już skompletowany...
    Lutownica, wiertarko- wkrętarka, multimetr itd...
    Niedługo zamierzam wreszcie skończyć część jezdną (na zasadzie czołgu, tak jak doradziliście).
    Jak skończę, to zamieszczę filmik i foty, i powiecie co można zmienić itd...
  • Pomocny post
    lord_dagoth
    Poziom 25  
    oooo, sprzęt jest? no to gratuluję, już macie dobry start;)

No to czekamy z niecierpliwością na zdjęcia. A jakie silniki macie?
    kamil4452
    Poziom 9  
    Niedługo skończymy już podwozie i pilocik do sterowania (niestety na kabel)
    Trochę nam pomysłu brakuje na chwytak, proszę o jakiś prosty sposób na to, żeby się podnosił, opuszczał i zamykał... ;-)
    kamil4452
    Poziom 9  
    Słuchajcie, ten robot jest trudniejszy niż przypuszczałem, ale się nie poddałem ;-)
    Mam tylko pytanko, przy skręcaniu zastosuję metodę czołgu...
    Czy jeśli prawe koło będzie się kręciło w przód, a lewe w tył, to przestrzeń potrzebna do skręcania będzie krótsza (szybciej skręci)???
  • Pomocny post
    ks_fenix
    Poziom 23  
    Nie wiem o co dokładnie chodzi ci z tą przestrzenią. Jeśli gąsienice czy też koła będą się kręcić w przeciwne strony to teoretycznie robot powinien zawrócić w miejscu
    kamil4452
    Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za link poprzedniego użytkownika.
    Bardzo ciekawe i pouczające doświadczenia, na pewno mi się przyda.
    Z moim robotem coś ciężko idzie, ale może w końcu się uda...
    Mam już pomysł na pilocik do sterowania.
    Jak narysuję schemat (taki niezbyt profesjonalny, bo nie umiem tak dobrze rysować i nie znam tych wszystkich symboli), to zeskanuję i dam na forum.
    Flabber 1
    Poziom 1  
    Witam Kolegow robotyków mam prosty sposób na sterowanie robotem
    dzieki temu konstrukcja jest mala tania i niewymagająca używanie programowalnych ukladów .

Wszystko opiera się o sposub komunikowania się robota z komputerem
    możliwości są ogromne tego pomysłu.

Robot , a raczej jego układy wykonawcze są sterowane cały czas Komputerem za pomocą wyjścia Karty Dźwiękowej w łatwy sposób można wykonać dzwięki o odpowiedniej częstotliwości które sterują robotem programem AUDACITY, można mieć ogrom funkcji w robocie wukożystójąc jeden kanał danych Każda funkcja w robocie jest to odpowiedni dekoder o prostej konstrukcji prościej się nieda.

Układ dekodujący dzwięk o odpowiedniej częstotliwości działa na zasadzie Sumatora: lub jak kto woli bramki logicznej ,dwa wejścia jedno wyjcie,
    na obu wejściach musi być taka sama częstotliwość aby na wyjściu było napięcie sterujące jakąś funkcją.

Do jednego z wejść na stałę podłańczamy generator drugie wejście zaś bedzie odbierało sygnał dzwiękowy Rysunek pokazuje jak:

url=https://obrazki.elektroda.pl/87_1215875497.jpg]Pomoc przy budowaniu robota[/url]

Ponadto ten prosty układ sterowania można łączyć ze sobą równolegle i wykożystać maksimum częstotliwości do 20Khz , to kwestja dobrego stabilnego generatora najlepiej sterowanego napieciem

sterować można komputerem tworzc prosty program uruchamiający sample dzwiękowe odpowiadające (przyporządkowane)funkcjom robota
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Pomysł bardzo ciekawy, ale popraw ortografię i składnię bo normalnie wstyd czytać!
    bogdan_p
    Poziom 39  
    sama idea jest dobra ale sposób dekodowania sygnały z bramką nie jest dobry zwróć uwagę , że nawet przy różnicy częstotliwości sygnału z karty i generatora wzorcowego i tak co pewien czas nastąpi synchronizacja obu przebiegów co za tym idzie bramka da sygnał rozkazu
    sensownym rozwiązaniem są filtry pasmowe LC lub RC i takie rozwiązania stosuje się w prostym dekodowaniu , bardzo dobrze w tej roli sprawuje się dekoder tonu NE567 http://pdf.elenota.pl/pdf/Philips/ne_se567.pdf nie wiele elementów zewnętrznych , dość stabilna praca i co najważniejsze prosta regulacja i dobór elementów dla danej częstotliwości , innym rozwiązaniem to zastosowanie mikrokontrolera z pomiarem częstotliwości sygnału , programowo ustalenie danego rozkazu dla określonej częstotliwości
    plusem Twojego pomysłu jest fakt dość łatwego generowania sygnału o żądanej częstotliwości , jednak sprzętowo układ dość rozbudowany oraz zależny od jakości sygnały i toru dekodującego , dlatego rozwiązania z typowym łączem komunikacyjnym są o wiele pewniejsze i prostsze w wykonaniu , jest faktem że bez uC się nie obejdzie ale to już takie czasy jednak jak dokładnie przemyślisz Swój pomysł to też bez uC będzie trudno , ponieważ bez względu na sposób dekodowania rozkazów będziesz miał stan L / H i co dalej .......
    Skona27
    Poziom 2  
    Jeśli jesteś początkujący radze ci odpuścić z tą rączką, ale mam podobny projekt takiego (znalezionego w necie) robota i go tutaj wrzuce.
    A co to samochodu r/c to całą elektronike wyjmujesz z niego, znajdujesz odpowiednie kabelki na tylni napęd, ucinasz i podłączasz do tego silnika w tym projekcie.