Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy budowaniu robota

02 Maj 2008 12:22 11404 51
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem...
    Planujemy z kolegą budowę prostego robota, mamy 13 lat.

Powinien mieć takie funkcje:
    1.Jeździ do przodu i skręca
    2.Ma zamontowany mikrofon do podsłuchu
    3.Ma dwie diody w miejscu oczu
    4.Ma 1 ramię Opuszczające się w dół i w górę, które chwyta małe przedmioty

Chciałbym, żeby robot był sterowany kablem, na pilot, w którym będzie bateria i przyciski włączające i wyłączające prąd.
    Proszę o pomoc w wykonaniu jakiegoś doświadczonego użytkownika, ja znam się słabo na elektronice, ale mam zapał i zależy mi na tym robocie.

[mod="McRancor"]Temat poprawiłem, "pomoc przy robocie" mało komu kojarzy się z elektroniką ;) [/mod]
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Kupujesz zwykły samochód RC i przerabiasz go na własne potrzeby...
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Na kabel to sprawa prosta.Do chwytaka to najlepiej urzyć serw ,ale musiałbyś wytrawić prostą płytke na ne555.Chcesz na gąsienicach czy na kołach?Do diód wystarczy rezystor.Co do mikrofonu to by było ciężej.

Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    ja znam się słabo na elektronice, ale mam zapał i zależy mi na tym robocie.

podobne tematy pojawiają się coraz częściej , na początek przeglądnij sobie forum zapoznaj się z aspektami budowy takiego robota zastanów się czy jest to na Twoje siły i umiejętności , zapał i dobre chęci to nie wszystko
    jeżeli już się zdecydujesz to naprawdę zacznij od poznania podstaw elektroniki bo bez tego wiele nie zdziałasz , plany masz ambitne jednak zacznij od rzeczy prostych zbudowanie porządnej platformy jezdnej również wymaga doświadczenia i od tego zacznij ( zacznijcie ) swoją przygodę z robotyką , przekonasz się , że z pozoru prosta konstrukcja mechaniczna wymaga odpowiedniego wkładu pracy i nie zawsze coś co ma się w planach jest tak prosto wprowadzić w rzeczywistość
    jak będziesz miał pewny układ jezdny , można myśleć o dalszej rozbudowie i sposobie sterowania , bo nawet proste sterowanie kablowe na przyciskach wymaga wiedzy z elektroniki
  • Poziom 9  
    Dzięki za te odpowiedzi, trochę pomogły...
    Mikrofon mam, a wzmacniacz tranzystorowy umiem zrobić (mam schemat)
    Tylko czy taki własnej roboty wystarczy? (kabel nie musi być zbyt długi (ok.3m.)
    Największy problem mam z chwytakiem, nie mam pojęcia jak zrobić :sad:
    Co do sposobu poruszania się, to jakieś koła dam, dość duże.
    Proszę jeszcze raz o pomoc, głównie z chwytakiem...
    Co do wiedzy z elektroniki, to znam podstawy (co to jest kondensator, tranzystor itd...)

MacFis napisał:
    Kupujesz zwykły samochód RC i przerabiasz go na własne potrzeby...

Odpada, chodzi mi właśnie o to, że zrobię robota sam, a nie z czegoś...
    A poza tym kasy mi szkoda na samochód...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    przeglądnij sobie tą stronę zobacz rozwiązania konstrukcyjne i jak wygląda część elektroniczna w takich projektach
    Cytat:
    Co do wiedzy z elektroniki, to znam podstawy (co to jest kondensator, tranzystor itd...)

to trochę za mało , zapytam czy dasz radę samodzielnie zbudować i uruchomić sterowanie silnikami ( mostek H , przekaźniki ) dalej manipulator na serwach wiesz jak się nimi steruje i zbudujesz sam taki układ ?
    proponuje zacznij od samej platformy jezdnej , a później o dalszych układach mikrofon jest w tym momencie najmniej ważny
  • Poziom 9  
    Nie umiem zrobić tego mostka i tych przekaźników.
    Co do kół, to już są podłączone do silnika przez zębatki i się kręcą.
    Teraz się tylko zastanawiam nad skręcaniem...

Prosiłbym o jakieś strony po polsku, bo z angielskim, a szczególnie słowami dotyczącymi techniki słabo u mnie....
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    bogdan_p napisał:
    "...proponuje zacznij od samej platformy jezdnej ,..."

To jest najlepsze rozwiązanie.

Napęd spróbuj zrobić z dwoma silnikami tak jak w czołgu.Tyle ,że zamiast gąsienic dasz koła.Wtedy będziesz mógł obrócić się w miejscu.Jak masz zębatki z lego technic i trochę elementów z lego technic to z tego spróbuj zrobić przekładnie.Przy budowaniu samodzielnej przekładni dowiesz sie kiedy jest więcej mocy a kiedy więcej prędkości.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie żebym was zniechęcał czy coś, ale mając 13 lat i naprawdę znikome pojęcie o elektronice to sami nie dacie rady. Zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę zacznijcie od czegoś prostego, czyli prześledźcie schemat edukacji młodych robotyków, jaki ostatnio wykształcił się na elektrodzie ;) Mam na myśli zbudowanie:

Waldek -> Elebot

Dopiero jak już opanujecie podstawy (chociażby co to jest mostek H i do czego służy), zabierzcie się do budowy trochę większego projektu.

sliwek999 napisał:

Jeżeli po przejrzeniu tej pracy zrozumieliście to co napisał autor, cofam wszystko to co do tej pory napisałem, i zachęcam was do podjęcia wyzwania zbudowania waszego robota;)
    Elektronika i mechanika to jedno, ale czy byli byście w stanie sami napisać odpowiednie programy sterujące tym do mikrokontrolerów, a następnie je na nie zgrać?

No więc standardowo... zanim zabierzecie się za zbudowanie swojej wymarzonej konstrukcji, zacznijcie od podstaw:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic788519.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic977771.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic725974.html

i przede wszystkim:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic466396.html
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Lord Dagoth - To co Oni chcą/mają zamiar zbudować to nie jest głęboka woda.To jest rzecz prosta pomijając wzmacniacz.To już Waldek jest trudniejszy od ich projektu;pA do ich projektu elektroniki to bardzo mało potrzeba:)Prędzej logicznego myślenia i koncepcji.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Matkas napisał:
    Lord Dagoth - To co Oni chcą/mają zamiar zbudować to nie jest głęboka woda.To jest rzecz prosta pomijając wzmacniacz.To już Waldek jest trudniejszy od ich projektu;pA do ich projektu elektroniki to bardzo mało potrzeba:)Prędzej logicznego myślenia i koncepcji.
    Pozdrawiam

Hmmm... no niestety nie zgodzę się z Tobą. Robot tego typu to temat na całą prace magisterską (jaką zresztą niedawno wykonał JStan). Przeglądałeś ja? Jak nie, to proponuje żebyś to zrobił, bo ich projekt jest bardzo podobny do tego który został przedstawiony w tej pracy.

Przecież oni nie wiedzą co to jest mostek H, a chcą zbudować chwytak, do którego pewnie trzeba będzie zbudować jakiś sterownik do serw. Pomijam aspekt związany z programowaniem tego.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Po co programowanie?!.. Myślę że chodzi im o podłączenie silników do zasilania przez włącznik, a do tego nie trzeba mieć dużej wiedzy o elektronice.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    MacFis napisał:
    Po co programowanie?!.. Myślę że chodzi im o podłączenie silników do zasilania przez włącznik, a do tego nie trzeba mieć dużej wiedzy o elektronice.

Oczywiście za pomocą 2 wyłączników można zrealizować proste sterowanie napędem: jazda do przodu, skręt, jazda do tyłu.
    I to zarówno w układzie gdy jeden silnik dopowiada za jazdę: przód-tył a drugi za skręt, jak i przy projekcie gdzie każda strona pojazdu jest napędzana przez własny silnik.
    Ale nie wyobrażam sobie zrobienia sterowania chwytakiem, tylko i wyłącznie na przełącznikach. Tzn. wyobrażam sobie - coś a'la sterowanie koparką typu Ostrówek :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    MacFis napisał:

No to ciekawe jak czymś takim będą skręcać albo jechać do tyłu? I jeszcze mi powiedz, jak będą za pomocą tego włącznika obsługiwać chwytak, który pewnie będzie na conajmniej 2-3 serwach?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Skręcac bedzie np. na zasadzie czołgu.Sterownik serw mozna zrobic na ne555 i co tutaj programować?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    widzę że dyskusja nabrała "rumieńców" tylko może zamiast udowadniania sobie racji zaczekamy na wypowiedź autora tematu
    Cytat:
    Co do kół, to już są podłączone do silnika przez zębatki i się kręcą.
    Teraz się tylko zastanawiam nad skręcaniem...

co tu jest do myślenia , najprościej zastosować układ z kołem swobodnym ( zobacz Elebot ) lub układ z sztywną osią o czym była już mowa , nie polecam układu z skrętnymi osiami bo nie jest to tak proste do wykonania i sterowania , jak już uda się wam ten problem rozwiązać to proponuje obciążyć tak wykonaną platformę jezdną i sprawdzić jak się będzie poruszać czy przypadkiem silniki i przekładnia nie okaże się zbyt mała
    link który Ci podałem nie wymaga znajomości języka angielskiego , przecież wszystkie szczegóły konstrukcyjne masz ładnie pokazane na rysunkach
    jak już będziecie mieli sprawdzony układ jezdny można pomyśleć o sterowaniu silnikami nie koniecznie musi być to mostek H , bo można to samo zrobić na przekaźnikach i prostej logice na diodach , ale mimo wszystko na pewnym etapie bez wiedzy z elektroniki nie ruszycie dalej
    na koniec pytanie jakie środki finansowe macie zamiar zainwestować w waszego robota ?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Matkas napisał:
    Skręcac bedzie np. na zasadzie czołgu.Sterownik serw mozna zrobic na ne555 i co tutaj programować?
    Pozdrawiam

kamil4452 napisał:

Ale racja, poczekajmy na wypowiedzi autorów tematu.
  • Poziom 9  
    Cieszę się, że tyle osób odpowiedziało na mój temat.
    Co do dyskusji na temat programowania chwytaka, to nie będę go programował, bo nie mam o tym pojęcia... ;-)

Ten robot ma być prosty, chwytak zamierzam zrobić za pomocą jakiegoś silniczka, który będzie się włączał i wciągał ramię na górę, a gdy się wyłączy, ramię będzie opadać...

Cytat:
    jakie środki finansowe macie zamiar zainwestować w waszego robota ?

Nie mogę zbyt dużo zainwestować, prawdę mówiąc do 50 zł...

Proszę jeszcze tylko o dokładniejsze wytłumaczenie mi zasady czołgu, bo trochę słabo zrozumiałem...

Dodano po 5 [minuty]:

MacFis napisał:

On ma rację, o coś takiego mi chodzi....
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Mam nadzieje ,że wiesz jak wygląda czołg:DPosiada on 2 gąsienice.Jeśli powiedzmy lewa przestanie jechac a prawa bedzie caly czas sie poruszac to czolg zacznie skręcać w lewą stronę:)Jeśli 2 gąsienice będe sie poruszac to czolg bedzie jechac do przodu i jesli jedna z nich zmniejszy obroty to czolg zacznie rowniez skrecac.Zamiast gasienic mozna użyc kół.Wszelkie koparki itp mają taki układ jezdny.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki, to dobry pomysł, na pewno skorzystam...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Nie mogę zbyt dużo zainwestować, prawdę mówiąc do 50 zł...

za taką kwotę może uda Ci się zrobić samą platformę jezdną , zapomnij o nawet najprostszym chwytaku , nie wiem jakie masz silniki i przekładnie ale sprawdź to co pisałem wcześniej bo szkoda dalszej pracy jeżeli platforma nie ruszy , jedna uwaga w rozwiązaniu z sztywną osią przednią potrzeba trochę siły aby wykonać skręt ( pokonanie siły tarcia ) dlatego lepiej zastosować układ z kołem swobodnym
    wracając do kosztów to skromnie licząc potrzebne będą 4 przekaźnik z parą styków NO/NC pomijam koszty innych elementów zobacz sobie ile kosztują przekaźniki , przy małych silnikach okaże się że taniej będzie zastosować scalony mostek H i tu rzecz o której była mowa wcześniej wiedza z elektroniki !
    koledzy mają rację że można sterować serwami stosując układ na NE555 tylko czy dasz radę go zbudować i uruchomić , manipulator min. to 3 serwa nawet na Allegro to koszt ok 20zł za sztukę do tego dla każdego serwa sterownik , przy Twoim budżecie proponuje dokładnie przemyśleć swoje plany , jest to Twoja ( Wasza ) pierwsza konstrukcja dlatego naprawdę zacznijcie od czegoś prostszego typu BEAM , bo szybko możecie zniechęcić się do dalszej pracy a nawet najprostsze konstrukcje mogą przynieś wiele satysfakcji
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Co do ceny samochodzików RC - nie zbudujesz taniej pojazdu sterowanego, niż kupisz. Przy obecnych cenach tego typu zabawek rzędu 30zł/szt. ciężko będzie zbudować coś o choćby porównywalnych parametrach.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    A wy macie razem te 13 lat czy każdy oddzielnie.
    Nie no tak na serio to ja mam teraz 16 zaczynam przygodę z robotami. Od kiedy pamiętam chciałem zbudować robota ale nie miałem wiedzy i kasy na skonstruowanie tego. Myślę że na razie powinniście przejrzeć forum poczytać o elektronice i postarać się zrobić prostego B.E.A.Ma "Waldka światłoluba. A dopiero później reszta. No i oczywiście sprzęt. Macie lutownice?? Pozdrawiam.

P.S.

Jak macie tylko 50zł to te 50 zł zazwyczaj przeznacza sie na przesyłki części. Albo chociaż na 2 najtańsze serwa po 20zł za sztukę.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    O właśnie, dobrze że została poruszona kwestia sprzętu. Jakim sprzętem dysponujecie? Macie chociaż najprostszy multimetr? Potraficie go obsługiwać? (Zmierzyć napięcie, prąd, w razie czego rezystancję). Wiertarkę? Lutownicę? Macie jakieś doświadczenie w wytrawianiu płytek? W ogóle w czytaniu schematów i projektowaniu płytek ze schematów?

Jeżeli na większość zadanych pytań odpowiedzieliście przecząco, to polecam najpierw skompletowanie sprzętu oraz nauke podstaw, jak projektowanie najprostszych obwodów.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    lord_dagoth napisał:
    O właśnie, dobrze że została poruszona kwestia sprzętu. Jakim sprzętem dysponujecie? Macie chociaż najprostszy multimetr? Potraficie go obsługiwać? (Zmierzyć napięcie, prąd, w razie czego rezystancję). Wiertarkę? Lutownicę? Macie jakieś doświadczenie w wytrawianiu płytek? W ogóle w czytaniu schematów i projektowaniu płytek ze schematów?

Dokładnie tak - również proponuję zacząć od skompletowania sprzętu:
    - lutownica cena ok 20,00 zł,
    - mała wiertarka cena ok 60-80 zł,
    - multimetr - ok 30 zł
    - komplet śrubokrętów+szczypce, obcinacz - wydatek ok 40 zł

Ale samochodziki można "zdobyć" w zdecydowanie prostszy sposób:
    proponuję wycieczkę do hipermarketów i przeglądniecię stoisk z zabawkami. Ostatnio kupiłem 2 samochodziki zdalnie sterowane w cenie 16 zł za 2 sztuki !!!. Cena została obniżona, ponieważ samochodziki miały uszkodzenia mechaniczne (rozbite karoserie, w jednym było urwane koło).
    Oczywiście taki towar nie stanowi już prawie żadnej wartości handlowej dla sprzedawcy, ale dla początkującego robotyka czy modelarza, jest właściwie bezcenny.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    jamtex napisał:
    - lutownica cena ok 20,00 zł,
    - mała wiertarka cena ok 60-80 zł,
    - multimetr - ok 30 zł
    - komplet śrubokrętów+szczypce, obcinacz - wydatek ok 40 zł

Oooooj, ostro przesadzone ceny ;) Na początek to nie musi być super markowy sprzęt, podam ceny z czego ja korzystam:
    -Lutownica (na allegro takie tanie wraz z odsysaczem z 14 zł, chociaż ja mam starego Wellerka ze spadku)
    -Mała wiertarka (ze strony avt, koszt ok. 20-25zł, za tyle ja swoją kupiłem)
    -Multimetr (na początek wystarczy taki z hipermarketu za 14 zł, ja z takiego korzystam i na początek jest dobry)
    -Komplet śrubokrętów itd to wydatek rzędu 15-20 zł za wszystko, w hipermarketach typu Real czy Auchan

Wiadomo, sprzęt nie pierwsza klasa, ale na sam początek może być ;) Z czasem można pokusić się o wymianę na lepszy, w zależności od potrzeb.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Co do wiertarki to Jamtex chyba mial na mysli wiertarko-wkrętarke.Sądząc po wypowiedziach autora tematu to raczej lutownice ma i potrafi ją obslugiwac:)

Pozdrawiam

Edit:

Nie chcialem robic nowego tematu i pisac nowego postu wiec tutaj napisze.Posiadam Bariere optoelektroniczną w podczerwieni ze starego kitu NordElektronik.Mam plytke nadawczą i odbiorczą.Czy z tych elementów można zrobić czujnik odległości/przeszkody?
    Link do mojej bariery - Link
    Pozdrawiam[/url]
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Co do budowy tego robota. To jeśli autor postu zmniejszyłby troszkę wymagania to mógłby zbudować robota takiego jak kolega Coyote
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic312550.html
    Koszt niewielki zakładając że autor ma klocki lego. A do zrozumienia jak działa mostek H wiele nie trzeba, wystarczy odrobina czasu. Natomiast mikrokontrolera tam montować od razu się nie musi.