Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena discone. Wskazówki do budowy? Wymiary?

02 Maj 2008 12:28 2709 4
  • Poziom 14  
    Witam. Poszukuję wskazówek do budowy budowy anteny DISCONE na pasmo 144-512 MHz. Mam możliwości techniczne do jej wykonania, ale nie mam danych o wymiarach poszczególnych elementów. Kalkulator na stronie www.qsl.net/ve3segb nie daje się uruchomić i dlatego proszę o pomoc. Może ktoś mi podpowie gdzie znajdę wskazówki do wykonania takiej anteny.
    Pozdrawiam i życzę miłego i slonecznego wekendu.
  • Moderator
    Cześć.

Po wpisaniu w wyszukiwarce elektrody zwrotu DISCONE otrzymujemy 59 wyników wyszukiwania.
    Czy wszystko przeczytałeś ?
    Nie znalazłeś żadnych odpowiedzi na swoje pytania ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Daje się uruchomić bez problemu.
  • Poziom 9  
    Tak głupio dopytam (a może i nie). Skoro zakres pracy discone wynosi ok. 3 razy to czy wykonując co drugą przeciwwagę i co drugi promiennik krótszy od pozostałych (jeden "komplet" np. 8 szt na VHF zaś drugi na UHF) jestem w stanie rozszerzyć zakres pracy antenki?
  • Poziom 28  
    Mniej więcej na tej samej zasadzie co zmieniając wymagania.
    Nawet jak cudem coś Ci się uda wyciągnąć poza pierwotne pasmo pracy, to dostaniesz w zamian nierównomierności w "starym" paśmie, a może nawet dziury.
    Dużo łatwiej obniżyć wymagania co do równomierności pasma przenoszenia o jakieś 20 dB albo więcej i już Twoja antena nabiera cudownych właściwości.
    A o ile roboty mniej. ;-)