Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilcz z regulacja napięcia

Krzychu_185 02 Maj 2008 15:06 840 6
  • #1 02 Maj 2008 15:06
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Witam
    Chciałbym sie dopytać jaką dać wartość rezystora, który łączy wyjście lm317 z bazą tranzystora. Wystaczy jak dam 1k, czy inna wartość musi być ??

0 6
  • #2 02 Maj 2008 15:11
    vertim
    Poziom 23  

Wystarczy , że napięcie spadnie do minimum 0,6V

0
  • #3 02 Maj 2008 15:18
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Wiem wiem kolego ze musi być 0,6V ale nie wiem czy dać rezystor tak jak teraz czy może dać dzielnik napięcia, i jeśli tak jak jest teraz to jaka dać wartość rezystora :)

0
  • #4 02 Maj 2008 15:23
    vertim
    Poziom 23  

może być i jedno i drugie tylko w dzielniku spadnie ci dodatkowo natężenie

0
  • #5 02 Maj 2008 16:55
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Nie wiem, co zamierzasz uzyskać przy takim podłączeniu tranzystora.

Jeśli zadaniem tranzystora ma być zwiększenie wydajności prądowej LM 317, to należy podłączyć inaczej

BD ma trochę małe wzmocnienie i lepiej zastosować układ Darlingtona.
    Zajrzyj do noty aplikacyjnej
    http://www.datasheet4u.com/html/L/M/3/LM317-TI_TexasInstruments.pdf.html

figura 14.

Pzdr.

[Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY, ...".]

0
  • #6 02 Maj 2008 17:11
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Też myślałem nad takim rozwiązaniem, ale doszłem do wniosku ze minimalne napięcie na lm jest bodajże 1,4V a w tym co ja narysowałem wyżej jak by dobrze rezystor dobrać to udało by się uzyskać mniejsze napięcia. Darlingtona daję na pewno tylko nie dorysowałem . W tym rysunku co przerobiłeś przeniosłeś rezystor, ale jaką dać jego wartość, w tym moim też jaka powinna być wartość żeby spełniło moje wymagania od tego układu??

0
  • #7 02 Maj 2008 19:09
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Twój układ nie pełni roli stabilizatora. Przyczyną tego jest brak informacji o błędzie napięcia wyjściowego (różnicy pomiędzy wartością zadaną i rzeczywistą wyjściową).

W zmienionym układzie dobierasz rezystor tak, aby przy założonym prądzie wejściowym stabilizatora LM (np. 1A) następowało otwarcie tranzystora. Nastąpi to przy spadku napięcia około 0,6V (R będzie równe 0,6Ω ). Do obniżenia napięcia wyjściowego LM poniżej 1,25V stosuje się obniżenie potencjału potencjometru względem masy (zamiast do masy, łączy się go do punktu o potencjale - 1,25V). Ten sposób też jest opisany w poprzednio wskazanej nocie. Figura 2.

Pzdr.

0