Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki oscyloskop - do około 1500zł?

dardzik 02 Maj 2008 15:24 24271 58
  • #1 02 Maj 2008 15:24
    dardzik
    Poziom 9  

Zastanawiam się nad kupnem oscyloskopu. Jak uważacie, jaki będzie najlepszy w cenie do około 1500 zł? Sam nie wiem czy lepiej kupić cyfrowy czy analogowy. Co myślicie?
    Zaproponujcie coś ciekawego.
    Sam znalazłem kilka:
    OWON PDS5022S
    UNI-T UT2025C
    WITTIG ELECTRONICS W2022
    GOOD WILL GOS-620FG Oscyloskop + generator
    GDS-1022
    Możecie napisać co myślicie o nich.

0 29
  • #2 02 Maj 2008 15:44
    forumelektronika
    Poziom 15  

Przedewszystkim zależy gdzie chcesz nim mierzyć, jeśli chodzi o samochody to cyfrowy będzie lepszy chociaż musiał by być droższy, bo tańszy więcej potrafi ma lepszy wykres jednak wszystko trzeba liczyć na lampie.
    Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny to analogowy ładnie pokazuje co zechcesz i rzadko zdarza się by tak dokładnie przeliczać, bo jak już wysokość impulsu czy częstotliwość się nie zgadzają to jest tak duża różnica że to widać.
    W aucie te oscylogramy muszą być dokładne, na dodatek musisz zaopatrzyć się w interfejs samochodowy, który 10 krotnie przekracza cenę twojego oscyloskopu.
    Więc napisz gdzie przeważnie będzie miał zastosowanie czy auto, czy przemysłówka i serwis rtv.

0
  • #3 02 Maj 2008 15:52
    dardzik
    Poziom 9  

Zastosowanie to głównie wszystko co jest związane z techniką mikroprocesorową. Czasami się zdarzy że robię coś związane z audio, ale to naprawdę rzadko.

0
  • #4 02 Maj 2008 16:59
    forumelektronika
    Poziom 15  

Ja bym wybrał cyfrowy jeśli chodzi o mikroprocesory to z pewnością będzie lepszy.
    Możesz przynajmniej zapamiętać przebieg czy przesunąć przebieg w celu porównania z innym czy nałożyć je na siebie.

0
  • #5 02 Maj 2008 19:16
    dardzik
    Poziom 9  

Najmilej widziane byłyby opinie na temat danego modelu. Jeżeli ktoś z was posiada model w tym zakresie cenowym to niech napisze co go skłoniło na kupno.
    Może ktoś z was się spotkał z jakimś modelem i coś mu się nie podobało. Tego typu opinie też będą mile widziane.

0
  • #6 05 Maj 2008 17:04
    dardzik
    Poziom 9  

Który jest wg was lepszy?
    OWON PDS5022S
    UNI-T UT2025C
    Uzasadnijcie wasz wybór.

Jeżeli chodzi o Owon to nie za ładnie wygląda wyświetlacz. Z UNI - T nie spotkałem się jeszcze.

Jakie są wasze opinie?

0
  • #7 10 Maj 2008 10:52
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego - policz sobie:
    - chcesz oglądać sygnał np. 15Mhz ( pasmo oscyloskopu 25 Mhz) - przy próbkowaniu 100Ms/s czy nawet 250Ms/s, ile faktycznych sampli będziesz miał przy takim przebiegu?

Jakie daje to odwzorowanie rzeczywiste takiego sygnału?
    Do tego dochodzi rozdzielczość samego ekranu.

Jeśli oscyloskop cyfrowy TO TYLKO DOBREJ MARKI.
    Tektronix np. TDS210 już kilkanaście lat temu miał próbkowanie 1Gs/s.
    To co obecnie np. na allegro jest szumnie sprzedawane jako oscyloskopy cyfrowe to chińskie badziewie nadające się dla amatorów i to raczej do audio.

Zasada jest taka:
    - jeśli oscyloskop z małym próbkowaniem to MUSI mieć wyświetlanie na lampie oscyloskopowej
    - jeśli całkowicie cyfrowy to musi mieć najlepiej 1Gs/s i wyświetlacz o względnie dużej rozdzielczości
    Póki co lepiej kupić dobry oscyloskop analogowy - chyba że stać Cię na cyfrowy ale nie za mniej niż 2k zł ( oczywiście mowa o używanym).

Jeszcze jedno - zastanówcie się dlaczego, mimo iż jak pisze jeden ze sprzedawców na allegro ( A****) OWON czy UNI-T jest lepszy niż Tektronix 1002, to sprzedaje używane TDS1002 w cenie dwa razy wyższej niż te chińskie?
    Przecież to wbrew logice.

Czytajcie i starajcie sie rozumieć to o czym czytacie przy opisach parametrów technicznych .

1
  • #8 08 Sie 2008 22:06
    gregbo
    Poziom 11  

cyfrowy oscyloskop dobry: tektronix tds 210 z 1gs widziałem za 850zł trochę mnie zdziwiła ta cena no ale cóż... sam kupiłem uni-t ut2025c i jak na razie jestem zadowolony, potrzebowałem przede wszystkim małego oscyloskopu i prostego w obsłudze, pod tym względem unit-t mnie zaskoczył a to czy będę mieć te parę sampli mniej nie przeszkadza mi zbytnio. Ogólnie rzecz biorąc zależy kto do czego będzie go wykorzystywać. Nie chcę się sprzeczac bo mało się znam, ale wydaje mi się, że ten oscyloskop w domowych warunkach może by przydatny...
    pozdrawiam!!

0
  • #9 04 Wrz 2008 12:17
    kekon
    Poziom 17  

Cytat:
    cyfrowy oscyloskop dobry: tektronix tds 210 z 1gs widziałem za 850zł trochę mnie zdziwiła ta cena no ale cóż...

Cena faktycznie podejrzana. Sam posiadam właśnie ten model i nówka kosztuje chyba 4500 zł. Jednak przyrząd dość dobry i można z niego wiele wycisnąć. I co ważne - jest lekki i poręczny.

0
  • #11 25 Kwi 2009 10:51
    kekon
    Poziom 17  

Nawet dla zawodowca to całkiem dobry sprzęt :)
    Myślę, że byłbyś zadowolony z tego modelu. Cena dobra jak na te parametry.

1
  • #12 25 Kwi 2009 13:58
    rubens

250MS/s - dla zawodowca? ( chyba że do audio)

2GS/s - dla zawodowca to tak

0
  • #13 25 Kwi 2009 14:18
    mrówaczek
    Poziom 11  

rubens mógłbyś podać swoją opinię co do tego modelu oscyloskopu? Czy dla zwykłego amatora wystarczy i czy marka tego sprzętu jest dobra? Z góry dziękuje

0
  • #14 26 Kwi 2009 08:01
    rubens

Myślę że wszyscy wiedzą jakie mam zdanie o tego typu oscyloskopach ( patrz dwa posty wyżej).
    To czy dla amatora czy zawodowca nie ma znaczenia.

Oscyloskop ma pokazać to co najważniejsze - czasami sam przebieg to nie wszystko. Istotniejsze są śmieci i / lub szpilki.
    Aby je zobaczyć potrzebny jest najlepiej oscyloskop analogowy.
    Jeśli już ma być cyfrowy to z jak największym próbkowaniem najlepiej min. 1GS/s i dobrymi algorytmami przetwarzania.

Wiem że cyfrowe oscyloskopy są fajne - kolorowy ekran, małe wymiary itp.
    Wciąż dobrym analogowym oscyloskopem zobaczymy dużo więcej niż cyfrowymi i to prędko się nie zmieni.

Wracając do tematu - jeśli od czasu do czasu zajmujesz się elektroniką, i nie masz "trudnych" usterek to takie oscyloskopy w jakimś stopniu się sprawdzą.

Jeśli chcesz kupić w NDN to proponuję się do nich przejechać z jakimś generatorem sygnału prostokątnego ( najlepiej mocno zniekształcającego sygnał) o częstotliwości min. 1Mhz ( a 10Mhz było by idealnie).

Poprosisz ich o wystawienie oscyloskopu analogowego i kilku cyfrowych i posprawdzasz sobie co i jak.

Niedawno ktoś opisywał w dziale warsztat swoją wycieczkę do NDN.
    Najlepiej sprawdził się analogowy Hameg a Owon wypadł najgorzej.

0
  • #15 26 Kwi 2009 10:21
    rysiek673
    Poziom 11  

dardzik napisał:
    Zastanawiam się nad kupnem oscyloskopu. Jak uważacie, jaki będzie najlepszy w cenie do około 1500 zł? Sam nie wiem czy lepiej kupić cyfrowy czy analogowy. Co myślicie?
    Zaproponujcie coś ciekawego.
    Sam znalazłem kilka:
    OWON PDS5022S
    UNI-T UT2025C
    WITTIG ELECTRONICS W2022
    GOOD WILL GOS-620FG Oscyloskop + generator
    GDS-1022
    Możecie napisać co myślicie o nich.

Witaj,

Koledzy już pisali, lepiej skuś się na analogowy.

Ja sporo szukałem, analizowałem i kupiłem Schlumberger 5228. Trzy kanały, do 250MHz. Na allegro bywa po 999PLN.

Problemem jest instrukcja po francusku. Decyzję o zakupie podjąłem jak znalazłem tłumacza (właśnie robi się na polski). Ale jest tak intuicyjny że spokojnie radzę sobie bez (w zakresie podstawowym, bez zaawansowanych możliwości).

Jak interesują zdjęcia z pracy to mogę wstawić.

pozdrawiam,

0
  • #16 27 Kwi 2009 11:32
    mrówaczek
    Poziom 11  

rysiek673 jestem zainteresowany zdjęciami z pracy tego urządzonka. Poproszę o ich pokazanie

0
  • #17 27 Kwi 2009 14:36
    rysiek673
    Poziom 11  

mrówaczek napisał:
    rysiek673 jestem zainteresowany zdjęciami z pracy tego urządzonka. Poproszę o ich pokazanie

Instrukcją (jak już będę miał przetłumaczoną) chętnie się podzielę.

pozdrawiam,

Uff, już są. Nie umiem jeszcze bardzo robić zdjęcia oscylogramów więc jakość kiepska.

0
  • #18 29 Kwi 2009 21:08
    rysiek673
    Poziom 11  

mrówaczek napisał:

Zrobione. Na ostatnich 2 zdjęciach kwarc 27MHz (praca normalna i tłumiona) Pozdrawiam.

0
  • #19 01 Maj 2009 01:29
    maras77
    Poziom 20  

rysiek673 napisał:
    mrówaczek napisał:

Zrobione. Na ostatnich 2 zdjęciach kwarc 27MHz (praca normalna i tłumiona) Pozdrawiam.

czy ten oscyloskop ma pamięć wykresu?
    Tzn, czy można zrobić jedno wyzwolenie tak, aby obraz pozostał na lampie.

0
  • #20 01 Maj 2009 03:37
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 08 Maj 2009 20:17
    rysiek673
    Poziom 11  

maras77 napisał:
    rysiek673 napisał:
    mrówaczek napisał:

czy ten oscyloskop ma pamięć wykresu?
    Tzn, czy można zrobić jedno wyzwolenie tak, aby obraz pozostał na lampie.

Niestety. To jest pamięć ustawień.

0
  • #22 08 Maj 2009 21:05
    maras77
    Poziom 20  

Ja tydzień temu kupiłem Metrix OX734.

Kosztował 400 zł z sondami z demobilu wojskowego.

Firma zajmująca się spieniężaniem elektronicznego demobilu sprzedaje je na allegro Link- mają też te Schlumberger 5228.
    Mają ich sporo - jak się pojedzie to można sobie wybrać w różnym stanie zachowania - są dobre, zalane, połamane itp.

Ale wracając do Metrixa - jak na ponad 20-to letni sprzęt to jest całkiem dokładny i w dobrym stanie. Błąd pomiaru jest w granicy 3% - zgodnie ze specyfikacją. Zmierzyłem 32 MHz kwarc i z liczenia działek wyszło mi 32,8 MHz - więc nie jest źle.

Ma dla mnie dużą zaletę - jest przenośny i może pracować w pionie i ma pokrywę transportową. Zwykle stoi sobie pionowo pod biurkiem a jak go potrzebuję to go wysuwam, podłączam i robię pomiar bez zajmowania cennego miejsca na stole.

Co do RIGOL DS5022M - bardzo dobra oferta moim zdaniem - pewnie bym kupił, gdybym wiedział o nim wcześniej.

A co do kwestii - oscyloskop cyfrowy w cenie do 1500 zł czy analogowy - to zależy, jakie pomiary chce się robić.

Cyfrowy jest zdecydowanie lepszy do pomiarów ilościowych - jak chce się dokładnie badać czasy przebiegów, częstotliwości, robić analizy widma - cyfrowy lepszy.

Ale jeśli zależy nam na paśmie i kształtach przebiegów a nie interesują nas dokładne dane czasowe i widma - analogowy jest lepszy - za niższą cenę dostajemy sprzęt o lepszym paśmie, bez ograniczeń samplowania itp.

0
  • #23 30 Maj 2009 23:07
    zyga frezer
    Poziom 2  

Witam Pana,rubens
    Układy z mechatroniki, nie zawodowiec lecz hobbysta amator i decyzja zakupu oscyloskopu nowego z NDN, wybór padł na HM400 (40MHz),2300PLN+vat. Jako Fachman i Góru powiedz, czy w dobrym kierunku podążam? Czytam wszystkie Twoje posty na temat oscyloskopów i dlatego pytam.
    Z poważaniem zyga-frezer

0
  • #24 30 Maj 2009 23:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 31 Maj 2009 09:33
    rubens

zyga frezer napisał:

Układy z mechatroniki, nie zawodowiec lecz hobbysta amator i decyzja zakupu oscyloskopu nowego z NDN, wybór padł na HM400 (40MHz),2300PLN+vat. Jako Fachman i Góru powiedz, czy w dobrym kierunku podążam?

Przyznam że dawno nie byłem na stronie Hamega - i tu zaskoczenie ( nowy model HM400).
    Parametry ma całkiem przyzwoite ( szczególnie zakres dzielników Y - od 1 mv do 20V /dz - takie zakresy miewały tylko polskie oscyloskopy ( no może nie od 1mV)). Hameg jak to Hameg - dobra konstrukcja, mało awaryjna, części dostępne, lampy nie do zdarcia. Sprawdź na tabliczce znamionowej gdzie jest wyprodukowany - chodziły słuchy że przenieśli produkcję do Chin :-( .
    Na pewno będziesz z niego zadowolony.

0
  • #26 31 Maj 2009 20:52
    zyga frezer
    Poziom 2  

Dzięki rubens, minimum słów maximum info. Twoje posty na temat oscyloskopów wiele mi wyjaśniły i jeszcze muszę sie zagłębić w literaturę na temat pomiarów np. Jerzego Rydzewskiego"Pomiary oscyloskopowe" i gdy napotkam problemy a napewno się pojawią to zapytam, zgoda?
    Pozdrawiam zyga frezer

0
  • #27 22 Paź 2009 12:21
    montertb
    Poziom 22  

Panowie, do audio, amatorskiego serwisu audio, sprawdzanie układów audio - wybrałem budżetowy GWInstek GDS-1022 za 1350zł, lub OWON PDS7062T (60MHz z próbkowaniem 500MS/s) za 1690zł.

Czy jednak lepiej odmówić obiadów kotowi (nie wiem czy sie zgodzi :( ) i kupić UNI-T UT2062c (1GS, ANALIZA WIDMA, 60MHz) za 2150zł?

Szukam tylko cyfrowego. Ewentualnie może być coś podłączane do komputera, ze złączem USB. Na Allegro wybór tego typu interfejsów jest jak dla mnie żaden, w sumie w google też nie wiele można znaleźć.

0
  • #28 22 Paź 2009 14:24
    rubens

Jeśli już to zamiast owona lub Uni-t kup Rigola DS1052E.

0
  • #29 22 Paź 2009 14:31
    montertb
    Poziom 22  

Rigol, no właśnie od godziny szukam o nim info, cena atrakcyjna (1830zł w NDN). Parametry też wydają się być najlepsze z całej tej chińskiej oferty. Przede wszystkim przy pracy jednokanałowej ma 1GS/s, przy dwu kanałowej oczywiście połowa tego. To chyba dobry wynik i sprawdzi się w zastosowaniu z sygnałami audio...?

0
  • #30 22 Paź 2009 14:43
    rubens

Jak się nie ma co się lubi......
    To na pewno najlepszy wybór z tych podanych modeli ( Rigol jest odłamem Agilenta - więc jest najbardziej "markowy").

0