Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrolowanie / monitorowanie poziomu wody

JIIIS 02 Maj 2008 17:56 7995 16
 • Niektóre czujniki mierzą rezystancję wody w celu wyznaczenia jej poziomu. Taki sposób jest niepraktyczny w przypadku wody pitnej (zanieczyszczanie) lub cieczy wybuchowych (styczność cieczy z elektrycznością).

  Pokazany na poniższym schemacie sposób działa w następujący sposób: czujnik ciśnienia składa się rurki, która dotyka dna zbiornika. W momencie, gdy ciecz zaczyna wypełniać zbiornik ciśnienie w rurce wzrasta. Mikrokontroler PIC 12F675 posiada konwerter analogowo-cyfrowy. Mierzy on ciśnienie i zapala odpowiednie diody na podstawie poziomu cieczy (zielona - zbiornik pełny, żółta - zbiornik pół pełny, czerwona - zbiornik pusty). Gdy zbiornik jest całkowicie pusty uruchamiana jest pompa lub brzęczyk.

  Przed użyciem należy układ skalibrować. Należy nalać około 1-2 cale wody i nacisnąć przycisk skojarzony z czerwoną diodą, napełnić pół zbiornika i nacisnąć przycisk skojarzony z żółtą diodą, a gdy zbiornik jest pełny nacisnąć przycisk skojarzony z zieloną diodą, co wyłączy pompę.

  Plik HEX dostępny pod adresem: http://www.josepino.com/pic_projects/water_level/JP6751.hex.

  Kontrolowanie / monitorowanie poziomu wody

  Źródło: http://www.josepino.com/pic_projects/index.php?water_level.jpc

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  JIIIS
  Poziom 17  
  Offline 
  JIIIS napisał 246 postów o ocenie 16, pomógł 28 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  ma3-4ysz
  Poziom 24  
  Cytat:
  USE ANY RESISTIVE PRESSURE SENSOR, JUST CHECK THE SENSOR WORKS WITH 5 Volts.

  Macie jakiś konkretny pomysł, coś co można u nas dostać w rozsądnych pieniądzach?
 • #3
  _milcek_
  Poziom 19  
  A co do czujników ciśnienia zna ktoś może jakiś czujnik ciśnienia do 5 Bar, bo potrzebny mi jest do panelu sterowania opryskiwacza.
 • #4
  GOLECKI
  Poziom 15  
  Czujniki działające na tej zasadzie są montowane w pralkach automatycznych, w tych starych mechaniczny. Co do projektu raczej nie zda egzaminu w pojazdach ze względu na ruch paliwa w zbiorniku. Zastanawiałem się kiedyś nad zastosowaniem przetwornika piezoelektrycznego jako czujnika nacisku lub ciśnienia - mogłoby to działać?
 • OptexOptex
 • #6
  Doominus
  Poziom 34  
  O co chodzi z brzęczykiem ?
  To membranowa pompa powietrza czy coś innego?
 • #8
  _milcek_
  Poziom 19  
  Ale ten czujnik ciśnienia do opryskiwacza to ma być do mierzenia ciśnienia na dyszach a nie wody w zbiorniku.
 • #9
  Moulder
  Poziom 23  
  Aha, czyli główna kwestia to czujnik/przetwornik ciśnienia.

  W TME można kupić przetwornik różnicowy Motoroli MPX2100DP (jakieś 70PLN). Zakres 0-100kPa (max w mierzonym środowisku 400kPa). Wystarczy to zbiornika w którym jest max 10m wody :D
  Pomiar różnicowy pozwoli na zastosowanie w zbiorniku w którym nadciśnienie nie przekracza 4bar.
  Oczywiście są inne przetworniki z różnymi zakresami napięciowymi itp.

  :arrow: _milcek_
  To ma być czujnik/przetwornik ciśnienie>napięcie, ciśnienie>prąd czy poprostu przełącznik progowy informujący tylko czy jest >5bar czy <5bar
 • #10
  _milcek_
  Poziom 19  
  Przetwornik ciśnienie>napięcie. W TME widziałem kilka fajnych do nawet 4000kPa za 80 dyszek netto. Postanowiłem taki zrobić samemu bo stary analogowy sie rozregulował a za takiego do obudowy od sterownika chcą 200zł chociaż zwykły mogę sobie załatwić za 20 zeta i sie niczym nie różni. Postanowiłem jednak zrobić cyfrowy bo i tak dołożę do niego pomiar prędkości ciągnika i inne czynniki co ułatwi znacząco prace.
 • #11
  ProeXtreme
  Poziom 12  
  Aby zrobić czujnik poziomu wody ze wskazaniem: Max, medium, min, wystarczy jakiś µC i 3 czujniki pojemnościowe. Brak jakich kolwiek problemów, no chyba, że mamy na myśli te finansowe:D

  Pozdrawiam
 • #12
  ma3-4ysz
  Poziom 24  
  Cytat:
  Czujniki działające na tej zasadzie są montowane w pralkach automatycznych, w tych starych mechaniczny. Co do projektu raczej nie zda egzaminu w pojazdach ze względu na ruch paliwa w zbiorniku

  można sobie z tym kołysaniem poradzić stosując filtrację: mechaniczną w postaci dławika przy wlocie do komory pomiarowej czujnika oraz programową np uśrednianie odczytów w odpowiednim okresie w stosunku do występujących kołysań i przewidywanych prędkości zmian poziomu cieczy, ew. inny algorytm.
 • #13
  tomus2k
  Poziom 24  
  Najtańszy czujnik ciśnienia jest w miernikach ciśnienia tętniczego (np nadgarstkowy kosztuje w makro 35zł brutto) i mama jeszcze kilka elementów elektroniki przemysłowej do wykorzystania . Czujniki te są bardzo czułe , dokładne i powtarzalne .
  Ten układ zawiera mały błąd - brak zabezpieczenia przed uszkodzeniem czujnika lub utraty szczelności w rurce ( utraty ciśnienia) powinien mierzyć narastanie ciśnienia podczas pompowania i jeśli w przeciągu np 5 sekund nie nastąpi zmiana zaprzestać pompowania i zgłosić błąd.
  Każdy chyba pamięta zalanie przez pralkę jak uszkodził się czujnik ciśnienia. Tam zabezpieczenie jest czasowe.
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #15
  Moulder
  Poziom 23  
  psniezek napisał:
  Aby zrobić czujnik poziomu wody ze wskazaniem: Max, medium, min, wystarczy jakiś µC i 3 czujniki pojemnościowe. Brak jakich kolwiek problemów, no chyba, że mamy na myśli te finansowe:D

  Pozdrawiam


  Ten sposób pomiaru pozwoli na odczyt punktowy, a przetwornik ciśnienia na odczyt ciągły - można zastosować linijkę led, czy jakiś wskaźnik wychyłowy, wyświetlacz itd

  Zależy co komu jest potrzebne
 • #16
  BeetelPL
  Poziom 10  
  Nie sadze żeby robienie czegoś takiego miało większy sens chyba ze ktoś lubi a innym bardzo praktycznym i tanim rozwiązanie jest zrobienie pływaka na sprężynce który podnosząc si, załącza kolejne obwody np sygnalizacji poziomu wody.


  Gdyby ktoś potrzebował a nie miał np czasu żeby tworzyć rożne cuda, to wystarczy zwykła sonda ciśnieniowa ze starej pralki lub zmywarki, za jakiś czas postaram sie opublikować swój konspekt nad którym aktualnie pracuje odnośnie automatycznego i półautomatycznego sterowania oczkiem wodnym.
 • #17
  HUDY1981
  Poziom 2  
  Znalazłem w TME czujnik ciśnienia MPX2100DP. Chcialem go zastosować do pomiaru poziomu paliwa. Czy ktoś wie czy można go zanużać w ropie? Jest on odporny na działanie ropy?