Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka strowana mikroprocesorem

Tomekddd 02 Maj 2008 18:11 1725 5
  • #1 02 Maj 2008 18:11
    Tomekddd
    Poziom 23  

Witam wszystkich
    zaczynam budowę sprężarki powietrza i mam pare pytań do sterowania
    chiałbym żeby była ona sterowana mikroprocesorem taki główny komputerek sterujący,
    myślałem nad zrobieniem sterownika z malutkim wyświetlaczem i kilkoma przyciskami.
    sprężarką będzie zwykły agregat z lodówki i to do niego chce zrobić sterowanie
    Mianowicie chodzi mi o to aby sterownik mierzył ciśnienie w butli i wyświetlał na wyświetlaczu tylko nie wiem kompletnie jak zrobić taki elektroniczny ciśnieniomierz.
    Drugą sprawą jest to żeby ciśnienie regulować elektronicznie tzn. jednym przyciskiem zwiększać pułap pompowania a drugim zmniejszać, i trzecie założenie to podłączenie do układu trójnika połączonego z zaworem zwrotnym do butli, jednym wyjściem do pompy, a ostatnim z elektro zaworem tak zeby przed startem pompy sterownik otwierał elektrozawór wtedy zawór zwrotny sie zamknie i nie wypuści powietzra z butli, a gdy pompa wystartuje sterownik zamykałby elektrozawór i powietrze by było pompowane do butli.
    najważniejsze jest to ostanie ponieważ pompa nie wystartuje jeżeli w rurkach będzie ciśnienie.
    co do uC to raczej program niewiele by zajmowal wiec jakaś mała atmega chyba by wystarczyła

bardzo prosze o pomoc bo w temacie uC jestem początkujący

0 5
  • #2 02 Maj 2008 19:29
    electro_Nick
    Poziom 33  

Wg mnie nie ma to sensu-za przetwornik ciśnienia zapłacisz więcej niż za firmową sprężarkę, montowanie do tak prostego układu mikrokontrolera to przerost formy nad treścią.

0
  • #3 02 Maj 2008 19:33
    Tomekddd
    Poziom 23  

ale da sie takie cos zrobic?? jesli tak to jak?

0
  • #4 02 Maj 2008 19:44
    electro_Nick
    Poziom 33  

Podłączasz mikrokontroler i programujesz, podłączasz przetwornik ciśnienia, wylączniki ciśnieniowe(PS'y) i elektrozawory i odpowiedznio kalibrujesz i ustawiasz, nie wiem o co Ci chodzi z tym trójnikiem z zaworem zwrotnym-takie coś chyba nie istnieje. Oczywiście jak już pisałem takie urządzenie nie ma prawa bytu bo jego koszt byłby strasznie niewspółmierny do funkcjonalności...

0
  • #5 02 Maj 2008 19:58
    silvvester
    Poziom 24  

Nie wiem co dokładnie to ma robić ale podpowiem koledze jak to ja zrobiłem

kompresor od lodówki -> butla gromadząca powietrze do 4bar->reduktor ciśnienia + manomert -> wyjście 1-2 atmosfery

kompresor nie powinien być załączany co kilka sekund bo styki się spalą po kilku godzinach pracy

ja sterowanie mam za pomocą dodatkowego manometru wpiętego do butli , do wskazówki mam przyczepiony włącznik :)

na allegro masz czujniki ciśnienia freescale do kilku atmosfer i sugerował bym je zatrudnić .

0
  • #6 02 Maj 2008 20:04
    Tomekddd
    Poziom 23  

o to mi chodzilo tylko teraz pytanie jaki czujnik dokladnie i czy mozna za jego pomoca wyswietlic cisnienie na wyswietlaczu

1