Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle 4.16 - Początkujący - Proszę o porady

03 Maj 2008 10:47 3392 4
  • Poziom 27  
    Witam

Wczoraj zacząłem zabawę z eaglem gdyż chcę nauczyć się projektowania obwodów drukowanych.Trochę już wiem i przeczytałem sobie taki skrócnoy samouczek więc wiem że:

Do łączenia elementów używanym NET a nie WIRE
    Umiem wybierać odp. el. z bibliotek i je umieszczać na schemacie
    Umiem przejśc do modułu board i użyć auto-routera lub prowadzić ścieżki ręcznie.

Jednak nie wiem jakie są wymagania programu względem całej metodyki
    rysowania schematu.Np. na początek chciałbym narysować sobie
    schemat prostego zas. stabilizowanego czyli mostek pr. dwa kondensatory mkt 100n + jeden elektrolit + np. 7809 :D oczywiście rsyunek dla wprawy
    bo taką prostą płytkę to sobie smaruję mazakiem w ułamku minuty

i mam pytania :

Wejście napięcia AC w jaki sposób mam oznaczyć na schemacie ?
    Wyjścia stabilizowanego mam oznaczyć z biblioteki supply jako
    +9 i GND :?: czy może mogę nie oznaczać typu prądów i napięć
    tylko na wejściu i wyjściu zastosować jakieś miejsca pod konektory
    i ponazywać sobie ich wyprowadzenie ??

Wiem że to być może głupie pytania ale jestem w eagle początkujący
    z samym w sobie rysowaniem schematu raczej nie mam większych problemów

Proszę o porady , z góry dziękuję :D
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 39  
    Witam
    Nie zawsze przy rysowaniu schematów program wymaga zastosowania symboli zasilania. Najłatwiej to sprawdzić uruchamiając funkcję „ERC” (program wtedy sprawdza schemat pod względem prawidłowości połączeń). Symbole zasilania najczęściej wymagane są wtedy, gdy używa się w schemacie różnych układów scalonych i najczęściej popełnianym błędem przy tej okazji jest wstawianie konkretnej wartości (np. +5V, 12V, -12V itp. ) do zasilania układów scalonych. Jeżeli na konkretnym scalaku widnieją lub są ukryte nóżki zasilania o oznaczeniach np. VDD i VSS, to aby „ERC” nie wykazywał błędów, należy takie symbole zastosować. Jako wejścia i wyjścia stosujemy elementy biblioteczne konektorów, a oznaczenie ich jest umowne, więc możemy nadać im jakieś nazwy lub pozostawić oznaczenia domyślne.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 27  
    Czyli w moim przypadku - gdy rysuję taki prosty zasilacz , jest wszystko jedno czym zakończę wejście AC i wyjście DC :?::D

Ps. A jak to będzie w przypadku układu scalonego który jest zasilany ?
    wtedy eagle sam dołączy odpowiednią nóżkę do zasilania ? skąd te zasilanie podciągnie ? jak mam te zasilanie zaznaczyć lub/ i doprowadzić żeby program się skapował o co chodzi i sobie je podłączył pod odp. kostkę ??

Słyszałem że scalaki w eagle mają często na schematach o dwie(lub wiecej) nóg mniej -bo program nie rysuje właśnie zasilania bo podłącza je sam bez naszej ingerencji ? ale żeby to zrobił to chyba trzeba mu to jakoś ułatwić ?
    A co wtedy gdy chciałbym zasilać jakąś kostkę z innego źródła zasilania ?
    np z jakiejś przetwornicy ...
  • Poziom 39  
    W przypadku gdy projektujesz prosty zasilacz, to pewnie na wejścia i wyjścia dasz jakieś zakończenia w postaci pól lutowniczych (wybranych z elementów bibliotecznych) a opisać je możesz dowolnie. Rzeczywiście „Eagle” ma w wielu elementach poukrywane nóżki zasilania i dopiero przy projektowaniu płytki te nóżki są automatycznie podłączone do szyn zasilania. Jednak gdybyś chciał jeden, lub kilka układów (z kilkunastu) zasilić z odrębnego źródła, to możesz skorzystać z funkcji „Invoke”. Klikając na poszczególnych układach, które nóżki zasilania maja ukryte, właśnie nóżki zasilania pokazują się na schemacie i wtedy można je podłączyć pod inne źródło. Projektując schemat, gdzie występują same układy z ukrytymi nóżkami zasilania wybieramy symbole zasilania i układamy je na schemacie, przeważnie łącząc je kondensatorem odprzęgającym zasilanie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Jest jakiś szybki sposób, że by ładnie ponumerować wszystkie elementy? Wiem, że Eagle sam nadaje nazwy, ale załóżmy, że kolejność mi nie odpowiada. Chciałbym nazwać każdy element samodzielnie, więc biorę pierwszy element, wstukuję R1 i dostaję błąd, że taki element już jest. Czy można w jakiś sposób pokasować nazwy wszystkich elementów, żeby nie robić tego ręcznie?