Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

router - przydzielanie adresów na sztywno

Madergames9 03 Maj 2008 12:22 2520 10
  • #1 03 Maj 2008 12:22
    Madergames9
    Poziom 15  

Witam.
    Szuakłem w tematach, ale odpowiedzi nie znalazłem. Mam pytania dotyczące ustawienia ustalania adresów na routerze D-LInk 524. Miałem wcześniej router DI-604, ale zmieniłem go z powodu WIFI. Mam przypisane na stałe adresy w komputerach, na routerze DHCP wyłączone, ale statyczne adresy nie są jeszcze wpisane na nim. Pomimo tego internet na komputerach chodzi i dlatego nie rozumiem tego. Myślałem do tej pory, że aby internet na komputerze podłączonym do routera wogóle był to musi być nadany, albo statyczny adres, albo nadany adres z puli DHCP. Teraz to on zachowuje się w sumie jak SWITCH. Czy mógłbym uzyskać jakieś wyjaśnienia w tej kwesti..?.

Pozdrawiam
    Marek

0 10
  • #2 03 Maj 2008 12:28
    arkosmc
    Poziom 10  

No bo działa jak access point. Ty jako bramę masz ustawiony serwer, a przez router tylko się z nim łączysz. Ja miałem jaja z routerem jak chciałem zrobić DHCP na nim, ale to było dawno temu :P

0
  • #3 03 Maj 2008 12:38
    Madergames9
    Poziom 15  

Więc, czy jest taka możliwość, że ustawiam statyczne adresy na routerze i takie same adresy w komputerach (mam ich 3) i jeżeli którykolwiek adres wyłączę na routerze to dany komputer nie bedzie miał netu...?. Bo jeżeli nie to po co właściwie wpisuje sie statyczne adresy na routerze jeżeli to i tak nic nie zmienia...?. Na komputerze mogę sobie zmieniać adres, a i tak net w nim jest..

0
  • #4 03 Maj 2008 12:44
    arkosmc
    Poziom 10  

Dostęp do neta blokujesz na serwerze, bo aktualnie router działa jako zwykły radiowy switch. Jak uda mi się połączyć z moim routerkiem, to powiem jak to jest u mnie (tyle, że ja nie mam poblokowanych żadnych adresów i inną podsieć ustawioną dla Wi-Fi)

0
  • #5 03 Maj 2008 12:53
    Madergames9
    Poziom 15  

Ale ACCES POINT dotyczy WIFI prawda..?. Ja WIFI oczywiście teraz mam, ale mówiąc o komputerach i statycznych adresach miałem na myśli komputery podłączone do routera po kablu LAN. Jaki to ma sens skoro na przykład jak zrobię filtracje jakiegoś portu dla danego adresu to jak zmienie o jeden numer adres to ustawienia na routerze mozna wyrzucić do kosza. To po co jest Router skoro sam rodziela adresy obojetnie czy masz włączone DHCP, czy nie...?

Odkryłem jeszcze jedną rzecz, otóż jak łączę się przez WIFI to muszę mieć włączone DHCP w urządzeniu łączącym np paltopie i adres zostanie przydzielony dynamicznie. Jeżeli jednak w paltopie ustawię adreś na sztywno, a w routerze na liście statycznych adresów go nie będzie to nie połączę się z routerem. W przypadku stacjonarnego komputera nie ma to najmniejszego znaczenia... po prostu internet jest i już. Komputer jedynie wymaga, aby podane było wszystko co trzeba. Tylko jak zapiszę niewłaściwą BRAME to tylko wtedy nie połączy. Więc jak to z tym jest, to znaczy jak to powinno działać..?

No i nie ma nikogo mądrego w tym temacie...?.

Pozdrawiam
    Marek

Scalone 3 wiadomości napisane jedna pod drugą. [mbo]

0
  • #6 04 Maj 2008 22:11
    pala22
    Poziom 24  

fajnie se piszesz sam pod sobą !!!!!!
    miałem ten ruter kiedyś na stole uważam że jego możliwości zabezpieczenia sieci są żadne !
    nie ma on możliwości zdefiniowania listy klientów na sztywno .
    każdy następny adres zgodny z pulą ip dostanie dostęp do neta

0
  • #7 06 Maj 2008 21:41
    Madergames9
    Poziom 15  

Hmmm tak jakos wyszlo z tym pisaniem sam ze soba... kiedys samo dopisywalo w ten sposob do wcześniejszego postu jako "dodano po...." ale tym razem nie chciały się połączyć.
    Co do puli adresów to w DHCP mam udostępnioną pulę z zakresu 100-199 a komputery poprzez Lan łączą się z puli 2-10 więc zakresy się nie pokrywają. Ale jak wczesniej napisalem poprzez WIFI komputery bezprzewodowe nie połączą się jeżeli nie przydzielę im adresu, oczywiście jeżeli zgłaszają się z przydzielonym statycznym adresem.... Więc to chyba nie tak do końca jest jak napisałeś.

Marek

0
  • #8 06 Maj 2008 22:06
    sysio10
    Poziom 15  

Jak masz ustawioną zakładkę advanced (górne zakładki), parametr filters (po lewej stronie).
    Próbowałeś pozmieniać w tych parametrach?

0
  • #9 09 Maj 2008 23:53
    Madergames9
    Poziom 15  

Próbowałem przefiltrować porty UDP i TCP dla komputera ze statycznym adresem na komputerze leżącym poza zakresem DHCP, a nie występującym na liście static klient na routzerze. Pomimo tego internet działał. Próbowałem blokować porty które były pokzane w sekcji Active sesion i to też nic nie dało. Po prostu intenet działał i już. Według mnie podstawowa zasada działania routera to jest taka, że dla danego komputera musi przydzielić adres, czy to automatycznie przez DHCP, czy to statycznie poprzez Static klient. Innaczej internet nie powinien działać, a tak się nie dzieje. Dzieje się tak po WIFI, ale nie po LAN-ie. Czy ktoś to rozumie dlaczego tak się dzieje..?. Po co te ustawienia skoro wystarczy wpisać DNS-y i bramę bo adres może być byle jaki na kompie, a internet będzie chodził i tak.

0
  • #10 10 Maj 2008 12:12
    trocse
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie ma co kombinowac, kup router ktory posiada zaawansowane narzedzia ograniaczania dostepu, ten router sie do tego nie nadaje, sposob adresacji stacji roboczych czy calej podsieci a ograniczanie ruchu to dwie osobne sprawy.

0
  • #11 10 Maj 2008 23:11
    Madergames9
    Poziom 15  

No cóż sprawa jak wiesz rozbija się o koszta. Mi właściwie to nie jest aż tak niezbędne. Usiłuję jednak po prostu dociec czy to sprzęt do kitu, czy to ja mam po prostu z nim problem tzn z ustawieniem i wykorzystaniem jego możliwości. Skoro są jakieś ustawienia typu "Static klient", "Filter" do adresów IP blokowania portów itp. To po jakiego gwinta to wszystko jest skoro mozna sobie to wsadzić gdzieś. Router używam do rozdzielenia przyznanego adresu IP na komputery w domu i poniekąd to działa. Mam w sumie jeszcze dodatkowe pytanie. Do adresu IP zewnętrznego mam dwa DNS wpisane w router. Teraz gdy ustawię na komputerze na automatyczne usyskanie DNS z routera otrzymuję jeden DNS wpisany z puli zewnętrznego adresu a drugi taki sam jak brama routera czyli 192.169.0.1. Czy jest to prawidłowe..?

0