Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo A-8250 - dziwny problem z układem zabezpieczeń

Lukasr29 03 Maj 2008 19:45 1200 3
  • #1 03 Maj 2008 19:45
    Lukasr29
    Poziom 20  

Witam, niedawno wskrzesiłem wzmacniacz jak w tytule, gra idealnie, wszystkie napięcia w normie, prądy spoczynkowe ustawione. Na wyjściach 1-2mV stałego napięcia.

Ale jest jeden problem, gdy wzmacniacz jest całkiem zimny (np po całej nocy) to po ok 2-5 minutach od włączenia układ zabezpieczeń rozłącza przekaźnik na chwilę (załącza się ponownie po ok 3-4 sekundach). Potem może już grać cały dzień i nic się nie dzieje. Wygląda to tak jakby jakaś impuls stałki na wyjściu się pojawiał, nie mam pojęcia. Znalezienie przyczyny dodatkowo utrudnia to że dzieje się to bardzo rzadko, wzmacniacz musi być naprawdę całkiem zimny. Gdy go wyłączę na 2 godziny i włączę to jest ok, dopiero dzieje się tak po min pół dnia od wyłączenia.
    Wymieniłem wszystkie elektrolity w układzie zabezpieczeń ale już nie wiem gdzie szukać przyczyny. Może ktoś miał podobny przypadek i potrafi mi pomóc?
    Tutaj jest schemat (Onkyo A8057), pomimo że do innego modelu wszystko jest tak samo jak w 8250, a przynajmniej skan jest wyraźny
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=157277#157277

0 3
  • #2 04 Maj 2008 16:38
    Marcin1980
    Poziom 23  

A może elektrolity w zasilaczu padają i nierówno podaje napięcia na końcówki mocy.

0
  • #3 04 Maj 2008 22:51
    Lukasr29
    Poziom 20  

Nie to na pewno nie o to, dodatnie jest ok 57V a ujemne ok 55V, ale tak ma być, nawet w serwisówce jest +53 i -51.5 na końcówkach. To że są trochę wyższe to przez to że wzmacniacz był przystosowany do ~220V a po podniesieniu napięcia w sieci automatycznie skoczyły wszystkie napięcia wyjściowe z transformatora.
    A dzieje się tak nawet bez wysterowanego wzmacniacza, nawet jak stoi na luzie z gałka głośności na min. Nie wiem gdzie szukać przyczyny bo wszystko wydaje się być w idealnym porządku, gra czysto, nie ma brumów, szumów ani nic tym podobnego, napięcia w punktach pomiarowych zgodne z serwisówką. Wygląda to tak jakby coś rozgrzewając się w pewnym momencie generowało impuls stałki na wyjściu bądź sam układ od protect wariuje. Jednak wszystkie zabezpieczenia działają dobrze.
    Zauważyłem ostatnio że nie dzieje się tak gdy mam podpięte kolumny pod oba kanały, wcześniej sprawdzałem bez obciążenia lub z podłączonym tylko jednym głośnikiem testowym. Jeszcze przeprowadzę kilka prób i spróbuję dobrze go wygrzać, może problem sam zniknie :)

0
  • #4 19 Lip 2008 09:30
    Lukasr29
    Poziom 20  

Z problemem poradziłem sobie już dawno. Układ protect wariował gdyż po odłączeniu zabezpieczenia nadprądowego problem zniknął, do końca nie wiem co z nim było nie tak, wymiana elektrolitów nie pomogła. Wzmacniacz sprzedany, temat zamykam.
    Pozdr

0