Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz ze sterowaniem cyfrowym

mario166 03 Maj 2008 20:23 7577 12
  • Wzmacniacz ze sterowaniem cyfrowym

Witam wszystkich! Chce przedstawić mój wzmacniacz. To jest moja pierwsza taka ’’większa’’ konstrukcja wcześniej budowałem takie mniejsze rzeczy.

Cały wzmacniacz steruje przedwzmacniacz TDA7318 za pomocą procesora AT89C52. Do tego układu podpięta jest klawiatura i odbiornik IR. Stopień końcowy to dwa wzmacniacze. Jeden to końcówka mocy STK4142V o mocy 2x100W a drugi stopień końcowy to wzmacniacz do suba 200W na MOSFET-ach.
    Reszta to zasilacz, opóźnienie załączania kolumn i regulator obrotów wentylatora ze względu na temperaturę radiatora.
    Obudowa po wzmacniaczu zakupionym na allegro jak i transformator o mocy 580W.
    Odpowiednio przerobiłem odbudowe za pomocą blachy i szpachli całość zakleiłem czarna matowa folia! Niedługo dorobię do niego napisy.
    Lekki bałagan panuje w środku, ale jakoś musiałem ’’upchnąć’’ to wszystko w obudowie.
    Załączam kilka schematów.

Wzmacniacz ze sterowaniem cyfrowym Wzmacniacz ze sterowaniem cyfrowym Wzmacniacz ze sterowaniem cyfrowym

Zachęcam do komentarzy.

Post był raportowany.
    Plik archiwum zawierał wirusa Win32:Wukill-B [Wrm]
    Skasowałem załącznik, proszę autora o zamieszczenie nie zawirusowanego załącznika. [coolombo]

Fajne!
  • #2 04 Maj 2008 12:32
    januss73
    Poziom 31  

Nie lubię być pierwszy ale co tam...

Osobiście tego bałaganu nie nazwałbym "lekkim". Aż trudno uwierzyć, że to gra, ale wierze na słowo, że tak. STK co całkiem niezłe kostki więc pewnie też nie najgorzej.
    Ok. Bałagan bałaganem (no comment) ale nie napisałeś za wiele. Sam projektowałeś końcówki i przedwzmacniacz, czy poskładałeś kity? Jeśli sam i do tego sam napisałeś wsad to mimo bałaganu chylę czoła. Domyślam się jednak po zastosowanym procku, że przedwzmacniacz, a przynajmniej uc zakupiony gotowy.
    Generalnie przedwzmacniacz praktyczny łatwy do wysterowania ale ma swoje wady. Parametry ma względne, ale tylko przy zerowych ustawieniach, dla tego ja osobiście nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań.
    I na koniec jak masz możliwość to porób wyraźniejsze zdjęcia, zdejmij prowizję z plików, a może doczekasz się większego odzewu.

Pozdrawiam i życzę trochę większej staranności

• #3 04 Maj 2008 17:34
    elektronik000
    Poziom 19  

Zmień wyświetlacz na jakiś fajniejszy... z podświetleniem najlepiej negatywowy :) Jak już wszystko dograsz to pospinaj troche te kable.

Powodzenia w następnych konstruykcjach

• #4 05 Maj 2008 22:51
    januss73
    Poziom 31  

W sprzęcie audio najlepiej prezentuje się chyba wyświetlacz OLED. Niestety swoje kosztuje. Ma jedną zaletę, wysterowuje się go identycznie jak lcd (mam na myśli oczywiście alfanumeryzne), wystarczy więc właściwie podmienić (jakbyś się skusił oczywiście).
    Jak mówiłem bałaganu nie komentuję, ale skoro ty się bronisz, ja będę atakował. Nawet na ograniczonej przestrzeni można ładnie upakować elementy. Trzeba o tym myśleć jeszcze zanim wytrawi się płytki. Przewidzieć na pcb odpowiednie złącza, ułożenie płtek itp. Zresztą przyznam się, że sam mam z tym problem. Zwykle robię wersję prototypową, czyli aby działało, a potem ostateczną, żeby mieło ręce i nogi. Nie mówię tego aby cię zganić, zbluzgać itp. Mówię tak bo dla elektronika amatora, którymi chyba obaj jesteśmy, porządny projekt to bardzo ważna rzecz. jeśli kiesyś zaczniesz coś od podstaw projektować sam się przekonasz.
    I tak na marginesie. Czym zaprogramowałeś tego atmela? Z tego co wiem wersji "c" nie da się progamować przez isp?

• #5 06 Maj 2008 01:57
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

januss73 chyba VFD a nie oled...? :|

• #6 06 Maj 2008 12:39
    bsw
    Poziom 14  

Może być i OLED (rzadko dostępny) i VFD - ale oba typy b.drogie niestety...

Z innej beczki do autora projektu:
    Jak wykonasz napisy na czarnej obudowie ? (offset, kalkomania, pisak, ?)

• #7 06 Maj 2008 14:49
    mario166
    Poziom 14  

zaprogramowałem go takim programatorem uniwersalnym nie znam modelu. było to tak ze miałem praktyki szkolne w firmie komputerowej i mieli tam taki programator poprosiłem ich i mi zaprogramowali.

a co do napisów wydrukuje je na folii samoprzylepnej i nakleje beda miec kolor złoty.

• #8 11 Maj 2008 17:04
    DJ Max
    Poziom 30  

W środku straszny bałagan, a na zewnątrz to to ni pies, ni wydra.

• #9 30 Lip 2008 21:19
    mario166
    Poziom 14  

A dla mnie jest super spełnia swoja role w pełni!
    Pilot jest bardzo potrzebny, nie musze cały czas biegac.
    a z wygladu wyglada jak wzmacniacz cyfrowy co zrobie ze nie ma duzej gałki do krecenia tylko dwa przyciski.

• #10 27 Sty 2009 20:03
    Pawcio89
    Poziom 19  

Mam pytanie czy sam programowałeś procesor do przedwzmacniacza i jak tak to jakiego programatora użyłeś?

• #11 28 Sty 2009 12:50
    mario166
    Poziom 14  

pisałem wczesiej ze programatorem uniwersalnym.
    radze poszukac na elektrodzie jest kilka projektów programatorów do tej kostki.

• #12 01 Mar 2009 16:49
    Pawcio89
    Poziom 19  

Mógł byś udostępnić wsad do procesora? Zwłaszcza jak twój obsługuje pilot bo widzę że masz podpięty odbiornik podczerwieni.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME