Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odstraszacz ptaków - jaki dać czujnik?

04 Maj 2008 13:01 5829 6
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich
    Mam pewien pomysł związany z coroczną walką z ptakami na drzewach owocowych. Chce wykonać odstraszacz dźwiękowy sterowany jakąś czujką. Mam parę problemów mianowicie nie wiem jaki czujnik zainstalować żeby wykrywał małe ptaki np. wróble. Dodaje schemat oceńcie go i poprawcie błędy. Instalacja najlepiej jak by była 12V. Pozdr[/img]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Niby nic trudnego ale zastanawia mnie jaką czujkę zamontować bo to moim zdaniem będzie największy problem. W przypadku zastosowania np. fotokomórki to przy każdym podmuchu wiatru będzie się wszystko załączało.
  • Poziom 31  
    Witam!

Teoretycznie wszystko można zrobić ;-) , ale jak dopiero praktycznie zaczyna się rozważać zagadnienie, to coraz nowe schody mamy do pokonania. Chcę Ci uświadomić, że takiej instalacji (w pełni sprawnej) nie zrobisz "psim swędem" i tanim kosztem, jakby to wynikało z Twojego "schemaciku".

- Jaką powierzchnię będziesz chronił (jedno drzewo), czy cały sad???
    - Czy masz do dyspozycji sieć energetyczną do zasilania, czy tylko baterie
    (akumulatory - bo koszty eksploatacji będą zastraszające)?
    - potrzebna będzie duża ilość czujek biernych (kubaturowych), najlepiej zintegrowanych (IR + ultradźwięki/mikrofale, aby wyeliminować fałszywe alarmy) - a więc drogich (trzeba też sprawdzić czy będą reagowały na małe ptaki - dawno nie miałem do czynienia z urządzeniami alarmowymi, więc się w tej materii nie wypowiem)
    - Konieczna jest jakaś centralka z mikroprocesorem, która wszystkie sygnały z czujek będzie odbierać i ODPOWIEDNIO przetwarzać. przecież urządzenie nie może się włączać jak przyleci jeden czy dwa wróble (bo ptaki szybko przyzwyczają się do często powtarzających się dźwięków), tylko jak przyleci całe stado np. szpaków (bo te dopiero czynią szkody - zresztą wróbli "ci ostatnio jak na lekarstwo"). Poza tym niewielka ilość ptaków w sadzie jest potrzebna, bo są takie, które przecież żywią się szkodnikami roślin!
    - Nie wystarczy zwykła prosta i jedna syrena (patrz punkt wcześniejszy). Muszą to być różne, głośne sygnały akustyczne (np. wystrzał, syrena, gwizdy itp.), o których wyborze będzie decydował mikroprocesor centrali (jeśli sad jest na odludziu to "pół biedy" - to może być dodatkowy problem do pokonania, o którym pewnie nawet nie pomyślałeś). Kilka takich "głośnych urządzeń dźwiękowych" (jeśli sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko temu, rzecz jasna) będzie "trochę kosztowało".
    - Następna kwestia: wszystko "kablować" (będzie niewygodne i nieestetyczne), czy "łączność drogą radiową" (koszty znowu w górę).
    - Nie wspominam już o konstrukcji mechanicznej całości (niezbędne jakieś maszty do czujek, bo przecież nie będziesz ich czepiał do drzew).
    - Jak to wszystko zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi??? (wbrew pozorom, nie jest to takie proste zagadnienie)

Jak widzisz problemów do pokonania jest wiele. Myślę, że przynajmniej parę tysięcy zł (skromnie) trzeba przeznaczyć, żeby zacząć coś takiego majstrować (w "zabawki" szkoda się bawić, rzecz jasna). W związku z tym trzeba na wstępie przeanalizować, czy straty powstałe, na skutek ingerencji ptaków w sadzie, będą uzasadniały zamontowanie kosztownej (również w eksploatacji) instalacji.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    I wyjdziesz na tym Kolego jak Chińczyk na wróblu :D

Miliard niepełnosprawnych intelektualnie goniło wróble do upadłego, potem głodowali bo owady zżarły im dużo większy procent plonów.

Będziesz straszył sikorki które wyjadają szkodniki? Wróble zjedzą jabłka?
    Owszem straty są, ale mniejsze niż pożytek z ptaków.
  • Poziom 31  
    Witam!

witek17 napisał:
    ... Owszem straty są, ale mniejsze niż pożytek z ptaków.

No, nie zawsze tak jest, jak piszesz. Człowiek już tak "namieszał" w przyrodzie, że coraz częściej dochodzi do wielu anomalii, z którymi sobie nie radzimy. Np. wytrzebienie ptaków drapieżnych (przez człowieka, rzecz jasna i tzw. "postęp cywilizacyjny"), prowadzi do gwałtownego wzrostu populacji drobnych ptaków (np. szpaków), które robiąc "nalot" olbrzymim stadem na dużą plantację czereśni, potrafią spowodować znaczące straty. Chodzi tu jednak o DUŻE stada i DUŻE plantacje, co by opłacało się cokolwiek kombinować w tej materii. Tak jak pisałem wcześniej kalkulacja wstępna straty/zyski jest niezbędna, bo faktycznie straszenie "biednych" sikorek nie jest dobrym pomysłem. ;-) Poza tym używanie takiej instalacja ma sens tylko w okresie dojrzewania owoców i zbiorów (ptaki przecież "nie są głupie" i raczej w niedojrzałych owocach "nie gustują").

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    -na razie system chroniłby tylko jedno drzewo, na próbę.
    -zasilanie siecią energetyczną
    - a z centralka z mikroprocesorem mogli byście podrzucić jakiś pomysł.
    -z okablowanie nie będzie kłopotu ponieważ gniastko jest nie daleko
    -z masztem też sobie poradzę
    więc pozostaje tylko 2 problemy jaką czujkę zainstalować i centrale z mikroprocesorem
  • Poziom 31  
    No ale "pomysła" jak to zrobić już dostałeś, a gotowca raczej nikt Ci tu nie da. ;-) Taką centralkę z odpowiednim oprogramowaniem, trzeba stworzyć od podstaw (tu gotowa z instalacji alarmowych raczej się nie nada). Pamiętaj, że taki system robiony w warunkach amatorskich, będzie zawsze o statusie eksperymentalnym, czyli będzie wymagał ciągłych zmian i poprawek (w oprogramowaniu również) w trakcie uruchamiania i późniejszej eksploatacji. Jako sygnały odstraszające, generowane przez system, dobre byłyby głośne dźwięki (oprócz typowych), wydawane przez np. ptaki drapieżne. Konstrukcja raczej nie dla początkującego amatora. A gotowe urządzenia tego typu kosztują trochę:

http://www.pestproducts.com/birdx/BXxpellerSUPERPRO.htm

http://www.bizrate.com/pestcontrol/products__keyword--ultrasonic+bird+repellent.html

http://www.pest-control.bz/products/birds/main.html

Pozdrawiam
    PS Może w necie jest jakiś gotowiec. Szukaj cierpliwie pod hasłami: "Sonic Bird Control", "Sonic Bird Deterrent", czy np. "Electronics Bird Repellent"