Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cienie na kineskopie

mariq 22 Sty 2004 12:42 1550 12
  • #1 22 Sty 2004 12:42
    mariq
    Poziom 10  

[B]Witam was bardzo serdecznie :!: Otóz mam powazny problem, 2 dni temu miałem wymienianą wtyczkę z kabla sygnałowego (kabel zaraz przy wtyczce był zmasakrowany, i caly obraz miałem czerwony) no ale już jest wszystko wporząu oprócz jednego, po tej naprawie w wyświetlanym obrazie są jakieś take cienie, np. jest kursor a podnim jeszcze inne słabo widoczne kursory, niewiem co to jest troszke to przeszkadza, informuje że przed naprawą wtyczki tego niemiałem!! mam monitor LG Flatron 775FT
    bardzo dziekuję wam za pomoc w dojściu do problemu!! A że nie jestem elektronikiem ;)) bardzo bym prosił o informacje jak tp naprawić!!

DZIĘKI i 3majcie się :D

0 12
  • #2 22 Sty 2004 17:32
    kopernik8
    Poziom 21  

Witam!!!
    Miałem DOKŁADNIE to samo.Po wymianie wtyczki.Kazałem majstrowi pogrzebać jeszcze i doszedł do tego że nie ma ECHA ale do ostrości to jeszcze daleka droga.Mówił o wzmacniaczu wizji, chciał troche przekabacić jak widze, tłumacząc że to już tak jest ,to tak działa, ale ja tam swoje wiem że wcześniej tego nie było.
    Może sie ktoś mądrzejszy zjawi.

0
  • #3 22 Sty 2004 17:59
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

Czesc Zapytam tylko czy masz na koncu ferytowy filtr przciwzakłoceniowy jesli ci zginął radzę zalożyc inny i jeszcze kwestia starannosci polaczen pinow :idea:

0
  • #4 22 Sty 2004 18:51
    kopernik8
    Poziom 21  

Ferrytowa tulejka nie ma tu nic do rzeczy, wiem bo sprawdzałem z nią i bez.A monitor miałem u 3 fachmanów i jedynie jeden coś zaradził.

0
  • #5 22 Sty 2004 19:35
    mariq
    Poziom 10  

Witam jeszcze raz ja miałem tylko wymienianą wtyczkę!! nie cały kabel, czyli ten ferytowy filtr mam, szkoda tylko że ten monitor ma ten kabel wbudowany tzw "jednorazowka" bo tak by sie szło do sklepu i by sie kupiło ten cały kabel nowy co ma na obu końcach wtyczki, no no niewiem czekam na dalsze rady bo ja niewiem sam co robić, a tą wtyczkę wymieniał mi kumpel, wtyczka została cała rozebrana tzn oskubana z tej gumy aby sie dostać do tych pinow, przylutował piny, i zalał czyć, niewiem czym i sleił taśmą izokacyjną, niewiem czy dać to do serwisu, ale ile oni biorą za taką wymianę, może wiecie, i moze jeszcze wieci gdzie w Rudzie Śląskiej jest dobry i tani serwis

DZIĘKI jeszcze raz i czekam na dalsze rady

0
  • #6 22 Sty 2004 21:38
    deltri
    Poziom 11  

witam serdecznie, wydaje mi sie, ze pojawiajace sie "cienie" to skutek odbic wewnątrz kabla wskutek niedopasowania falowego. Podobne zjawisko nieraz ma mniejscie przy odbiorze z anteny na odbiorniku TV (dodatkowe przesuniete coraz slabsze obrazy). Jesli to ta przyczyna to masz cien nie tylko myszy ale każdej wyraznie widocznej linii pionowej. Niedopasowanie falowe powstaje na zlaczu (dlatego osobne gniazda RGB sa lepsze). Producent, sam zalewajac wtyczke kabla zadbal o to aby odbicia na tej wtyczce byly jak najmniejsze. Jesli przerabiales ten kabel to odcinki przewodow odsloniete od ekranu i lutowane przy wtyczce powinny byc jak najmniejsze. To z jakiego materialu wykonana jest wtyczka i ewentualnie czym jest zalana tez ma znaczenie. Tak mi sie wydaje,....

0
  • #7 23 Sty 2004 00:25
    mariq
    Poziom 10  

No masz rację! widze pionowe cienie każdej wyraźniej rzeczy, to sie robi troszkę wkurzające dlatego jak temu zaradzić?? co trzeba zrobić??

0
  • #8 23 Sty 2004 01:08
    Robson_G
    Poziom 13  

[font=Arial:a0750ac0e8] [/font:a0750ac0e8]
    Witajcie
    Ja miałem podobny problem jak wymieniałem kabel u siebie.
    Kupiłem w markowym sklepie i na pewniaka wsadziłem i zdziwko jakieś cienie podnie jak u ciebie. Okazało się że kabelek był za cienki i troszkę za długi, że zakłucenia siały jak niewiem co. Wymieniłem kabelek na grubszy i jest ok.
    Pozdrawiam

0
  • #9 23 Sty 2004 15:49
    mariq
    Poziom 10  

Witam!! deltri mam do ciebie pytanko!! a co to są te -
    osobne gniazda RGB ?? bo nie mam pojecia!! to jest jakaś wtyczka??

Ludziska co ja mam zrobić?????

0
  • #10 23 Sty 2004 20:14
    deltri
    Poziom 11  

Zjawisko odbicia z powodu niedopasowania impedancji falowej znam ze studiów bardziej teoretycznie. Nie miałem okazji się z nim spotkać w monitorach (nie zajmuję się serwisem). Ponieważ w dobrych monitorach pasmo przenoszenia sięga 240 Mhz to na linii transmisyjnej (kabel sygnałowy) o długości 1-2 m powinno się już uwzględniać zjawiska falowe (i pewnie producenci je uwzględniają). Wejścia w monitorze (tak myślę) mają ustaloną przez producenta rezystancję. Jeśli kabel ma identyczną impedancję falową to wszystko jest ok. W innym przypadku pojawią się te cienie. W przypadku naprawy wtyczki, wydaje mi się ze jest zbyt dużo zdjętego oplotu i tam się pojawia efekt niedopasowania. Osobne wejścia RGB, tu miałem na myśli (mam nadzieję, że się nie mylę) osobne pary przewodów ekranowanych zakończonych wtyczką BNC (trochę jak kabel antenowy). Takie połączenie z zasady uwzględnia dopasowanie falowe i łatwo je wymienić w przypadku uszkodzenia (ten koncentryczny kabel i gniazdo BNC to standard, który łatwo kupić). Oczywiście nie jestem pewien poprawności tego wywodu. Tak mi się wydaje (pamiętając zabawy z cyfrowymi sygnałami i linią transmisyjną). Wydaję mi się że te odbicia (jeżeli przyczyną jest niedopasowanie) to będą bardziej widoczne (i dalej przesunięte w stosunku do właściwego obrazu) przy wyższych częstotliwościach odświeżania. Przy niskich, efekt powinien być mniej widoczny (aczkolwiek może spowodować pogorszenie ostrości - jednak tylko w poziomie). tyle mojego teoretyzowania :-)

0
  • #11 23 Sty 2004 22:44
    mariq
    Poziom 10  

yo yo yo wszystkim Deltri to co byś zrobił na moim miejscu?? w serwisie będom umieli to naprawić?? apropos twej teori napewno jest dobra :D ino ja sie na tych rzeczach nie znam mogłbyś to napisać na "chopski" rozum :wink: Ja dalej nierozumia co jest przyczyną tych cieni :roll: hmmm czekam na dalsze komentarze

0
  • #12 24 Sty 2004 00:12
    deltri
    Poziom 11  

ja nie jestem do końca pewien tej teorii z odbiciami :-) . Pamiętam, jak kiedyś rozbierałem taką wtyczkę, jest tam chyba 5 kabelków ekranowanych (trzy to tory RGB reszta to chyba H i V ?). Jeśli wtyczka była rozebrana i jest powtórnie złożona, zakładam że wszystkie kabelki polutowane są do właściwych pinów tak jak powinny (dotyczy to także tych ekranujących oplotów, nie można ich zamienić lub pozwierać). Raczej konieczne jest powtórne otworzenie tej wtyczki i ponowne przelutowanie kabelków (starać się jak najmniej odsłaniać kabelek z oplotu). Także zalewa wtyczki może być podejrzana (jest to jakiś dielektryk i stykając się galwanicznie z pinami tworzy jakąś pojemność). Jeśli jesteś zdeterminowany i nie masz innego wyjścia (może przedtem jeszcze posprawdzać z przewodami od innych monitorów ?) to pozostaje Ci tylko powtórne przelutowanie wtyczki i sprawdzenie czy cienie się pojawią (ale nie zalewaj tych lutowań żadną masą plastyczną, niech to miejsce będzie puste).

Ja nie jestem pewien tej teorii, tylko teoretyzuję. Najbardziej "podejrzana" wydaje mi się ta masa plastyczna, którą powtórnie zalałeś wtyczkę. Ona może być jakimś dielektrykiem i spowodowała wystąpienie dodatkowych pojemności na stykach (czego efektem może być niedopasowanie falowe lub wzrost pojemnościowego obciążenie karty graficznej). Jednak to tylko moja teoria...

0
  • #13 26 Sty 2004 01:33
    mariq
    Poziom 10  

No dzieki za pomoc !! zobacze powiem qmplowi aby zrobił to jece raz, ale teraz aby nie odsłaniał zbyt dużo kabelka i żeby niczym tego nie zalewał!!
    Dzięki deltri za rady, jak coś poradze to wam powiem co i jak, ale naprawe będę mógł wykonać dopiero w lutym :x ponieważ ostatnio cierpie na brak $ :cry: NARKA @LL

0