Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozważania na temat Perpetuum Mobile.

Alcedo 19 Wrz 2011 15:40 491319 3356
  • #1951 19 Wrz 2011 15:40
    _jta_
    Specjalista elektronik

Wciąganie wody przez gąbkę (swoją drogą, raczej słabo ciągnie), czy inne naczynia włosowate
    (byle szmata bywa dużo lepsza od gąbki), nie jest magazynowaniem energii, a wręcz przeciwnie.

• Sklep HeluKabel
  • #1952 24 Wrz 2011 23:10
    000andrzej
    Poziom 37  

Niedawno pokazała się informacja że być może zaobserwowano przekroczenie prędkości światła. http://www.rmf24.pl/nauka/news-zaskakujace-odkrycie-neutrina-szybsze-od-swiatla,nId,361140
    Poczekajmy co z tego wyniknie. W każdym razie było by to ciekawe odkrycie. Ciekawe też było by wskazanie błędu, skoro naukowcy na to nie wpadli.
    Popatrzcie z jaką dokładnością jest to wszystko mierzone.
    A posta dedykuje tym, którzy twierdzą, że w warunkach domowych stworzyli PM, a na dowód pokazują filmik na YT z miernikami no name "made in China".

• #1953 25 Wrz 2011 08:31
    zimny8
    Poziom 33  

000andrzej napisał:
    Niedawno pokazała się informacja że być może zaobserwowano przekroczenie prędkości światła.
    . Ten przypadek pokazuje tylko jak mało jeszcze wiemy, to chyba jednak błąd, inna cząstka ?,bo neutrina w kosmosie badane przez astrofizyków, po kosmicznych kataklizmach (supernowa) docierają do ziemi w tym samym czasie co światło ?. Kiedyś czytałem powieść s-f nie pamiętam tytułu (dawno) kiedy opisywany świat się kończył, wszystkie do tej pory stałe fizyczne zaczeły ulegać zmianom. np.PI już nie miało 3.14. także zasady entropii. Istny kataklizm armagedon, wszystko co człowiek zbudował i natura ulegało destrukcji, ciekawe ?. Teraz może wreszcie budowane PM zaczną działać ?.

• #1954 25 Wrz 2011 10:24
    Hefajstos
    Poziom 35  

Cytat:
    Wciąganie wody przez gąbkę czy inne naczynia włosowate, nie jest magazynowaniem energii, a wręcz przeciwnie.

No tak, ale mi chodzi o to, że nie energia się tutaj nie wytwarza z niczego.

W ogóle energia na ziemi krąży niejako w zamkniętym obiegu (wliczając też energię słoneczną, bo ciepło przecież nie zostaje w ziemi "na stałe"). Co by było, gdyby PM zadziałało - planeta by się przegrzała?

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #1955 25 Wrz 2011 13:03
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie rozumiem, co ma znaczyć "nie energia się tutaj nie wytwarza z niczego".

Dodatkowe źródło energii na Ziemi podgrzałoby ją, proporcjonalnie do ilości energii - ale ilość energii, jaką
    Ziemia otrzymuje od Słońca, przekracza około tysiąca razy tę, jakiej potrzebuje człowiek - nawet gdyby ta
    dodatkowa energia na nasze potrzeby była z niczego, temperatura Ziemi by wzrosła o ułamek stopnia.
    A za to, mając darmową energię, przestalibyśmy spalać węgiel i emitować CO2 do atmosfery, dzięki temu
    temperatura Ziemi zaczęłaby spadać - na dłuższą metę bardziej, niż by wzrosła od dodatkowej energii.

• #1956 25 Wrz 2011 14:39
    luke666
    Poziom 33  

Hefajstos napisał:
    No tak, ale mi chodzi o to, że nie energia się tutaj nie wytwarza z niczego.

Tylko suche naczynia włosowate wciągają wodę, mokre już nie (przynajmniej mi się tak wydaje). Lina/gąbka/szmata wciągnie pewną porcję wody i będzie musiała się osuszyć, żeby móc znowu wciągnąć kolejną porcję wody.

Aby się osuszyć (odparować wodę) musi pobrać ciepło z otoczenia, czyli zasada zachowania energii działa i w tym przypadku.

• #1957 25 Wrz 2011 22:08
    Hefajstos
    Poziom 35  

Mam na myśli to, że dla nas energia jest towarem - wytwarzamy ją, sprzedajemy, kupuje i zużywamy. Ale w skali globalnej energia krąży w obiegu, tak jak woda w przyrodzie.

Słońce nagrzewa ziemię, a ona to wypromieniowuje w kosmos.

Darmowa energia musi pochodzić z kosmosu, nie może być "wytwarzana".

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #1958 25 Wrz 2011 22:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

A akurat ciepło nie jest dla nas specjalnie użyteczne - wręcz nam przeszkadza. Potrzebujemy energii uporządkowanej.

• #1959 28 Wrz 2011 22:43
    kEhYo77
    Poziom 19  

Taka perełka ostatnio się pojawiła:

Efekt PM po przekroczeniu pewnej częstotliwości...

Link

• Sklep HeluKabel
  • #1960 29 Wrz 2011 00:05
    _jta_
    Specjalista elektronik

To ja zadam moje zwykłe pytanie: na czym ten efekt ma polegać i na co należy patrzeć, żeby go zauważyć?
    (może by się przydało, jakby ludzie zamieszczający takie filmy przyzwyczaili się od razu dodawać odpowiedź
    - a jakby od razu z informacją, na co nie patrzeć, żeby nie zauważyć, że to tylko złudzenie, czy oszustwo...)

• #1961 29 Wrz 2011 06:49
    kEhYo77
    Poziom 19  

Prezentacja jest na tyle prosta, by zauważyć, że urządzenie nie posiada źródła zasilania. Mimo tego po wprawieniu go w ruch i przekroczeniu pewnego progu, moc wyjściowa cewek generatora (i specyficzne oddziaływanie SEM z przesunięciem fazowym które obecnie jest maglowane na kilku forach) pozwala na to by czerpać energię z inerakcji z magnesami i przekazywać ją na wirnik w postaci rosnącej prędkości obrotowej. Dodatkowo, jako obciążenie, dioda LED świeci jasno i wyraźnie...

• #1962 29 Wrz 2011 07:26
    c2h5oh
    Moderator

kEhYo77 napisał:
    Prezentacja jest na tyle prosta, by zauważyć, że urządzenie nie posiada źródła zasilania...
    ...Dodatkowo, jako obciążenie, dioda LED świeci jasno i wyraźnie...

Jak się wyczerpie bateria w mierniku obrotów to ta dioda niestety zgaśnie.
    To co nazywasz "obciążeniem" jest plamką światła którą emituje miernik prędkości obrotowej.
    Marne to obciążenie... :)

• #1963 29 Wrz 2011 09:25
    kEhYo77
    Poziom 19  

Dioda LED znajduje się na górnej, środkowej cewce i nie jest tą plamką miernika RPM... Diodę widać wyraźnie na tle dłoni czasie w 3:00.

• #1964 29 Wrz 2011 09:57
    _jta_
    Specjalista elektronik

To rozumiem, że nie należy zauważać źródła zasilania, bo wtedy oszustwo się wyda?
    A gdzie ono jest - gdzie nie należy patrzeć, żeby mieć wrażenie, że to jest PM?
    Mam wrażenie, że w tym dużym jasnym bębnie zmieści się parę paluszków AA...

• #1965 29 Wrz 2011 10:22
    kEhYo77
    Poziom 19  

Ja nie widzę komutatora od bębna, który tylko wygląda na solidne koło zamachowe...
    Nie ma dowodu na ukryte źródło zasilania. Należy zauważyć, że poniżej ~1200.0 RPM urządenie zwalnia. Jakby były baterie to by raczej nie zwalniało tylko przyspieszało od samego początku raczej a tak nie jest.

• #1966 29 Wrz 2011 10:50
    _jta_
    Specjalista elektronik

Po to się ukrywa źródło zasilania, żeby oglądający nie miał namacalnego dowodu jego istnienia. ;)
    Przyśpieszanie po osiągnięciu określonych obrotów to rezultat użycia układu o takich właściwościach
    - może włącza się wyłącznikiem odśrodkowym, żeby nie zużywać baterii, kiedy bęben się nie obraca?
    Komutator może być elektroniczny, umieszczony wewnątrz bębna, razem w bateriami.
    Przewodów trochę za dużo, doprowadzają prąd z tego ukrytego zasilania (komutowany) do cewek?

• #1967 29 Wrz 2011 11:43
    kEhYo77
    Poziom 19  

Nie można z góry zakładać, że to oszustwo :D Moim zdaniem to może działać bazując na triku , który wcześniej poruszałem w tym temacie.

• #1968 29 Wrz 2011 12:24
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!

kEhYo77 napisał:
    Nie można z góry zakładać, że to oszustwo :D Moim zdaniem to może działać bazując na triku , który wcześniej poruszałem w tym temacie.

No, to mamy twardy dowód, że PM istnieje. Ale ja głupi byłem, że wierzyłem w ogólnie przyjęte prawa fizyki!
    Cześć!
    P.S. To chyba wszystko wyjaśnia. Można zamknąć temat?

• #1969 29 Wrz 2011 18:07
    wojsciech
    Poziom 13  

_jta_ napisał:
    To ja zadam moje zwykłe pytanie: na czym ten efekt ma polegać i na co należy patrzeć, żeby go zauważyć?
    (może by się przydało, jakby ludzie zamieszczający takie filmy przyzwyczaili się od razu dodawać odpowiedź
    - a jakby od razu z informacją, na co nie patrzeć, żeby nie zauważyć, że to tylko złudzenie, czy oszustwo...)

Jak widzisz kolego urządzenie składa się z części generatora i silnika !

Cewka generatora przy pewnej (dość wysokiej ok 1200 obr/min w tym przypadku) częstotliwości zwiększa impedancję (wprost proporcjonalnie do częstotliwości), wiec kiedy już uzyska krytyczną impedancję przesunięcie miedzy napięciem a natężeniem wynosi blisko 90 stopni, wtedy siła przekory takiego generatora jest opóźniona więc magnes nie zostaje blokowany przez pole magnetyczne cewki ponieważ magnes wyprzedza to pole o 90 stopni

• #1970 29 Wrz 2011 20:07
    luke666
    Poziom 33  

wojsciech napisał:
    Cewka generatora przy pewnej (dość wysokiej ok 1200 obr/min w tym przypadku) częstotliwości zwiększa impedancję (wprost proporcjonalnie do częstotliwości), wiec kiedy już uzyska krytyczną impedancję przesunięcie miedzy napięciem a natężeniem wynosi blisko 90 stopni, wtedy siła przekory takiego generatora jest opóźniona więc magnes nie zostaje blokowany przez pole magnetyczne cewki ponieważ magnes wyprzedza to pole o 90 stopni

Ale biorąc pod uwagę ilość zwojów i średnicę drutu, to rezystancja tych cewek jest bardzo duża. Na rezystancji zawsze będzie występowała strata mocy.

Częstotliwość rośnie, rośnie impedancja (część urojona), rośnie dobroć, ale straty w układzie zostają takie same.

W każdym razie film dość ciekawy choć jak zwykle zbyt mało (lub wręcz brak) wiadomości o popełnionej konstrukcji.

• #1971 30 Wrz 2011 11:12
    _jta_
    Specjalista elektronik

wojsciech - zapominasz, że SEM w cewce wyprzedza o 90 położenie magnesu, i że to prąd, a nie pole, się opóźnia
    (pole też się opóźnia, ale to skutek oddziaływania prądu, i całość jest już na tyle złożona, że bez opisywania wzorami
    nie zrozumiesz, co się tam dzieje - poszukaj wzorów w podręcznikach i sprawdź sam, że z tego PM nie wychodzi);
    osobna sprawa (co słusznie zauważył luke666), że w takiej konstrukcji i tak największy wpływ ma rezystancja cewek.

• #1972 30 Wrz 2011 14:03
    wojsciech
    Poziom 13  

_jta_ napisał:
    wojsciech - zapominasz, że SEM w cewce wyprzedza o 90 położenie magnesu, i że to prąd, a nie pole, się opóźnia

SEM nie jest odpowiedzialny za przeciwdziałaniu ruchu magnesu ! To prąd jest odpowiedzialny, mówi tym wzór siły lenza bo to prąd (jego przepływ) wytwarza pole magnetyczne które spowalnia magnes! Wiec opóźniony prąd opóźniona siła lenza.....

• #1973 30 Wrz 2011 15:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

wojsciech - Przecież prąd jest opóźniony względem SEM, a SEM jest przyśpieszona o 90° - dlatego
    prąd trafia z fazą tak, by hamować - tłumaczyłem to już kiedyś... Gdyby prąd był opóźniony względem
    SEM więcej niż o 90°, to dopiero wtedy siła od tego prądu by napędzała - a opóźnienie jest do 90°.

• #1974 30 Wrz 2011 16:51
    kEhYo77
    Poziom 19  

Najwidoczniej te 90 st. wystarcza bo wielu osobom udało się uzyskać przyspieszenie/odciążenie wirnika więc coś tu teoria nie zgadza się z rzeczywistością...

Mój nowy wirnik dynama, napędzany silniczkiem bezszczotkowym:

Rozważania na temat Perpetuum Mobile. Rozważania na temat Perpetuum Mobile.

1300 Hz przy 6500 obr/min... niedługo testy :D

• #1975 30 Wrz 2011 17:11
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

kEhYo77:
    1. Rysunek nie odpowiada fotografii - ciekawe dlaczego.
    2. Ta kupka złomu elektronicznego za tarczą służy temu, aby fotografia poważniej wyglądała?
    3. Liczba 3996 na wyświetlaczu jak się ma do dwóch liczb podanych przez Ciebie w poście?

• #1976 30 Wrz 2011 18:20
    000andrzej
    Poziom 37  

_jta_ napisał:
    To rozumiem, że nie należy zauważać źródła zasilania, bo wtedy oszustwo się wyda?
    A gdzie ono jest - gdzie nie należy patrzeć, żeby mieć wrażenie, że to jest PM?
    Mam wrażenie, że w tym dużym jasnym bębnie zmieści się parę paluszków AA...

kEhYo77 napisał:
    Ja nie widzę komutatora od bębna, który tylko wygląda na solidne koło zamachowe...
    Nie ma dowodu na ukryte źródło zasilania...

1/ Czyli oszustwo, iluzja czy też trik się udał?
    2/ A jaki jest dowód, że nie ma ukrytego źródła?

• #1977 30 Wrz 2011 18:44
    kEhYo77
    Poziom 19  

@jankolo

Nie ma części generatora jeszcze, a elektronika w tle jest głównie od innego projektu. W tym korzystam tylko z Arduino, czujnika Halla (który przez układ Shmitta styka mój mały licznik/timer ustawiony na miernik częstotliwości) oraz z potencjometru by kontrolować silnik przez moduł ECS (PWM). Liczba na wyświtlaczu to śmieci, jakie zostały po odłączeniu zasilania(tam jest część dziesiętna XXX,x która po przekroczeniu 1000 ustępuje miejsca części całkowitej: max ~1400Hz). Na dniach 'wystrugam' podstawę z uchwytami na cewki od przekaźników + rdzenie i wtedy zrobię jakiś filmik... Czekam jeszcze na parę części m.in. na łożysko całoceramiczne by usztywnić oś, choć i bez niego wirnik jest w miarę wyważony i to bez wyważania :). Do jego budowy zastosowałem płytę ze spienionego PCV. Jest lekka i wytrzymała. By magnesy nie wyskoczyły na zewnątrz wzmocniłem dodatkowo krawędź plastrem z tkaniny i taśmą izolacyjną PCV (docelowo będzie on wycięty laserem na gładko z magnesami). Dziurki wyciąłem nożem wzorując się na przyklejonym, wydrukowanym wzorniku. Przy 6500 obr/min całość pobiera ok 2Ax7V=14Watt powyżej tej prędkości znaczenie rosną opory powietrza przez wystające z obu stron magnesy, ale efekt zamierzam uzyskać na znacznie niższej częstotliwości i mocy.

P.S. Jeśli chodzi o ten w/w filmik akurat, to już gość się przyznał do oszustwa - baterie są podobno w jednej z górnych cewek :D ...no cóż nie każdemu jest pisane zrobić PM hehe. Swoją drogą taka zagrywka była conajmniej nie na miejscu i miała pewien cel - poddać w wątpliwość wyniki autentycznych sukcesów...

• #1978 30 Wrz 2011 21:50
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

kEhYo77 napisał:
    P.S. Jeśli chodzi o ten w/w filmik akurat, to już gość się przyznał do oszustwa - baterie są podobno w jednej z górnych cewek :D

No popatrz. A jaki byłeś niedawno pewien, że to jest prawda. Przecież to my, sceptycy, podejrzewaliśmy taki właśnie "trick".

kEhYo77 napisał:
    ...no cóż nie każdemu jest pisane zrobić PM hehe.

Nikomu pisane to nie jest. To, co się stało jest po prostu dowodem na oszustwa w opowiadaniu o zrobieniu PM. Ten akurat do oszustwa się przyznał.

kEhYo77 napisał:
    Swoją drogą taka zagrywka była conajmniej nie na miejscu i miała pewien cel - poddać w wątpliwość wyniki autentycznych sukcesów...

Już napisałem wcześniej: niedawo Ty nam to przedstawiłeś jako autentyczny sukces. Z resztą "autentycznych sukcesów" jest dokładnie tak samo.

• #1979 01 Paź 2011 15:44
    zimny8
    Poziom 33  

Ten wątek powinien mieć tytuł : "Rozważania na temat oszustw dotyczących budowy PM". Naprawdę jestem szczerze zdziwiony że mamy 1978 postów na tym forum w tym temacie.

• #1980 01 Paź 2011 16:28
    000andrzej
    Poziom 37  

zimny8 napisał:
    Ten wątek powinien mieć tytuł : "Rozważania na temat oszustw dotyczących budowy PM". Naprawdę jestem szczerze zdziwiony że mamy 1978 postów na tym forum w tym temacie.

Tyle czasu, tyle odwiedzin i ani jednego działającego PM.