Ciśnienie, temperatura wiem wszystko jest ze sobą powiązane.
Cały czas czytam na temat Elektrowni wiatrowych i może coś zacytuję:
Quote:
W związku z rosnącym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii, coraz większym uznaniem cieszą się w Polsce elektrownie wiatrowe. Inwestorzy docenili korzyści wynikające z lokowania środków w tego typu inwestycjach i mimo trudności związanych z realizacją projektu liczba instalacji wiatrowych stale wzrasta – pisze Gazeta Prawna.
O dużym zainteresowaniu inwestycjami w energetykę wiatrową może świadczyć m.in. ilość wniosków i decyzji przyłączeniowych, którymi zajmują się operatorzy systemu dystrybucji energii.
Energa-Operator ma podpisanych 29 umów o przyłączenia o łącznej mocy ok. 1300 MW – ich realizacja powinna zakończyć się w 2011 roku. Dla 56 farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 1100 MW gotowe są warunki przyłączenia. Nowe wnioski przyłączeniowe znajdują się w różnych fazach realizacji. Dla 25 elektrowni wiatrowych (1300 MW) warunki przyłączenia są w trakcie opracowywania. 127 projektów farm wiatrowych (7600 MW) ma uzgodniony zakres i warunki wykonania ekspertyz oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny. Inwestycje dotyczą terenów nadmorskich.
Z kolei Vatenfall Distribution Poland, działający na południu kraju w latach 2004 -2006 wydał warunki przyłączenia dla 16 źródeł odnawialnych. W roku bieżącym decyzje podjęto wobec 4 źródeł (instalacje biogazowe oraz instalacja fotowoltaiczna). W trakcie opracowywania są warunki dla sześciu farm wiatrowych (łącznie kilkadziesiąt MW).
Enea (północy zachód kraju) ma podpisanych 71 umów przyłączeniowych dotyczących nowych odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 240 MW. Najwięcej wniosków w sprawie farm wiatrowych trafia do oddziałów Enei w Szczecinie, Poznaniu (głównie małe instalacje przyłączane do sieci średniego napięcia) i Gorzowie Wielkopolskim.
Operatorzy zaniepokojeni są faktem, że część inwestorów zgłaszających się z wnioskami o wydanie warunków przyłączenia wcale nie ma zamiaru budować elektrowni wiatrowych. Chodzi im jedynie o sprzedaż nieruchomości wraz z dokumentami pozwalającymi na budowę elektrowni wiatrowej.
Formalne warunki przyłączenia farmy wiatrowej do sieci energetycznej
Przed przystąpieniem do inwestycji należy uzyskać warunki przyłączenia od operatora sieci energetycznej, do której elektrownia wiatrowa ma być podłączona. Podstawowym parametrem jest moc. Od niej zależy, czy źródło będzie przyłączone do sieci średniego napięcia (15 kV) czy wysokiego napięcia (110 kV). W obu przypadkach jest to sieć dystrybucyjna, zarządzana przez lokalnego operatora. W przypadku szczególnie dużych farm wiatrowych (rzędu -set MW) przyłączenia dokonuję się bezpośrednio do sieci przesyłowej, która obsługiwana jest przez PSE-Operator.
Źródła o mocy do 2 MW można przyłączyć do sieci średniego napięcia. Większe należy łączyć z siecią 110 kV - wyjaśnia Krzysztof Peretko ze spółki Energa-Operator. Obecnie standardem stają się elektrownie o mocy 2MW i do sieci średniego napięcia można podłączyć co najwyżej jeden taki obiekt. Jeszcze parę lat temu pułap mocy elektrowni był rzędu 250 kW, więc do sieci 15kV można było przyłączyć całą farmę wiatrową.
Techniczne problemy z przyłączeniami pojawiają się, gdy inwestorzy chcą budować farmy o łącznej mocy kilkudziesięciu megawatów, a nawet większe. W takich przypadkach w odpowiedzi na złożony wniosek operator systemu dystrybucyjnego przesyła inwestorowi założenia do wykonania ekspertyzy oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny. Te założenia są konsultowane również z PSE-Operator. Po opracowaniu ekspertyzy inwestor dołącza ją do wniosku o warunki przyłączenia. Dopiero na tej podstawie opracowywana jest umowa przyłączeniowa. W przypadku małych źródeł (do 2 MW) nie robi się ekspertyz oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny.
Źródło: Gazeta Prawna
teraz z innej strony co mamy na dziś:
Quote:
Energetyka wiatrowa w Polsce
Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Polsce to ~280 MW (stan na 04.10.2007). Wśród inwestycji wyróżnić można 9 profesjonalnych projektów:
Barzowice -5,1 MW
Cisowo - 18 MW
Zagórze - 30 MW
Lisewo - 10,8 MW
Tymień - 50 MW
Puck - 22 MW
Kisielice - 40,5 MW
Kamieńsk - 30 MW
Jagniątkowo - 30,6 MW
oraz pojedyncze turbiny lub zespoły kilku turbin o małej mocy rozsiane po całym kraju.
Łącznie w Polsce posadowione są 142 turbiny różnej mocy. Średnia moc turbiny posadowionej w Polsce wynosi ok. 1,52 MW.
Nasycenie elektrowniami wiatrowymi w Polsce należy do najniższych w Europie. Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na mieszkańca, to 0,0037 kW, a na km2 obszaru lądowego przypada 0,45 kW.
Produkcja z energii wiatru:
- 2004: 142,3 GWh,
- 2005: 135,3 GWh,
- 2006: 245,5 GWh* (* na taką ilość energii wydane zostały świadectwa pochodzenia do 07.03.2007; liczba ta może wzrosnąć, gdyż nie ma ustawowych terminów składania wniosków o wydanie świadectw pochodzenia do URE),
- I półrocze 2007: 196,9 GWh* (* na podstawie wydanych świadectw pochodzenia energii elektrycznej z OZE według stanu na 30.06.2007).
Udział generacji wiatrowej w krajowym zużyciu energii elektrycznej:
- 2004: 0,1% (142GWh/ 144TWh),
- 2005: 0,09% (135GWh/ 145TWh),
- 2006: 0,16% (245,5GWh/ 149TWh).
Plany rządowe na 2010 rok:
- 2000 MW zainstalowanych w energetyce wiatrowej,
- 2,3% udział generacji wiatrowej w krajowym zużyciu energii,
- Potrzebny przyrost mocy w latach 2006 - 2010: ponad 1800 MW, co oznacza potrzebę przyłączania ok. 450 MW rocznie.
Pod kątem mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej Polska nie jest jeszcze widzialna na mapie świata… jesteśmy daleko za Niemcami, USA, Hiszpanią, Danią, Włochami, UK, Holandią, Portugalią, Francją, Grecją, Szwecją, Irlandią… ale kraj nasz posiada duży potencjał rozwojowy!
a na świecie:
Quote:
W energetyce wiatrowej na świecie zainstalowanych jest obecnie ok. 75 000 MW. Największym rynkiem są Niemcy z mocą zainstalowaną 20 622 MW, następnie Hiszpania z mocą przekraczającą 11 615 MW. Trzecie miejsce pod względem zainstalowanej mocy zajmują USA z 11 603 MW.
Przyrosty mocy w energetyce wiatrowej są imponujące. W samych Stanach Zjednoczonych w 2006 zainstalowano łącznie 2454 MW, Niemczech ponad 2233 MW, a w Hiszpanii 1587 MW.
Rozwój odnawialnych źródeł energii traktowany jest jako istotny element strategii bezpieczeństwa energetycznego i działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
Wiele krajów przyjęło ambitne cele ilościowe w zakresie udziału energii generowanej przez wiatr w mixie energetycznym. Obecnie generacja wiatrowa zapewnia ponad 20% krajowego zapotrzebowania na energię w Danii, blisko 9% krajowego zapotrzebowania w Hiszpanii, blisko 7% w Niemczech. Łącznie w EU-25 z energii wiatru generowane jest 3,3% zapotrzebowania na energię.
Nie rozumiem dlaczego to niby żywotność elektrowni wiatrowej ma wynosić 15-25 lat a nie 150-250 lat?
Wszystkie elementy aż tak się zużyją? maszt, łopaty, elementy wytwarzające prąd a co z konserwacją?