Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250

piotrbpm 31 Sie 2008 20:00 55251 245
  • #211 31 Sie 2008 20:00
    piotrbpm
    Poziom 18  

Dziś przerabiałem filtry wyrzuciłem także rezystory R3,R4,C4 :) bo z nimi był bardzo mały poziom głośności .
    Z tym potęcjometrem to dobry pomysł 10k ohm jest za mały, przy max ściszeniu jeszcze dochodzi dźwięk ,pewnie ten 20k będzie w sam raz.

• TermoPasty.pl
  • #212 15 Wrz 2008 17:47
    piotrbpm
    Poziom 18  

Witam po długiej przerwie (zmiana dachu,nie było czasu na nic) zakupiłem dziś crossover zestaw AL-19 PCB Aktywny filtr 2-pasmowy 24dB/oct ,oczywiście samą jedna płytkę :)
    Obliczyłem juz przy pomocy tego programu http://sound.westhost.com/software/esp-lr13.exe
    jakie muszę wprowadzić zmiany (rezystor i kondensator) kombinacje tych elementów pozwoli mi na przestrojenie filtra na moje 200Hz cięcia:) wieczoram zdjęcia płytki i nowy wykaz elementów.

Znalazłem ciekawy limiter... http://sound.westhost.com/project53.htm

• #213 24 Wrz 2008 20:50
    piotrbpm
    Poziom 18  

Witam zakupiłem ostatnio crossover >> niestety albo stety alpharda model sc-202 za 120 zł z przesyłka więc sie chyba opylało ,boli mnie jedno dynamika 95dB :/
    Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250

Od razu (jak zawsze ) rozkręciłem :) nawet schludnie , Jak mi sie uda wybebesze go i zainstaluje do mojego projektu ,a jak nie będę sterować koniec mocy z zewnątrz :)
    Cossover ma kilka fajnych rzeczy filtr subsoniczny od 30Hz ,regulacje czestotliwości podziału od 100Hz -6kHz ,oddzielne wyjście na subwofer i regulacja częstotliwości oczywiście mono .Za te pieniądze sam bym nie złożył pewnie lepszego :)

• #214 26 Wrz 2008 03:22
    mixer666
    Poziom 17  

piotrbpm i jak tam ten MOS400? Zareklamowany? Bo mi kolega przyniusł do naprawy ten swój bo jakoś ten sprzedający nie odpowiada na maile :)

• #215 26 Wrz 2008 19:16
    piotrbpm
    Poziom 18  

Nie opłaca się go odsyłać ponieważ, była ingerencja mechaniczna więc raz że mi jej nie uzna(gwarancji) Carton a dwa że to BUBEL, więc co z tego że go naprawi (jeśli da rade go naprawić ) jak pewnie za jakiś czas i tak się zepsuje :/
    Prace idą bardzo wolno a to za sprawą budowy dachu:/
    Czasem coś wieczorem pomyśle albo coś dokupię przy okazji :) .Mixer 666 napisz lepiej jak Antares 350 ? pewnie czasu nie ma na niego? :/

• TermoPasty.pl
  • #217 28 Wrz 2008 18:16
    piotrbpm
    Poziom 18  

Projekt stoi z braku czasu mam już docięte (prawie) blachy do obudowy itp.
    Na dzień dzisiejszy planuje wzmacniacz na 10 x Antaresach 250 bo się do nich przekonałem będę stopniowo nabywał po parze co miesiąc :) aż się uzbiera .
    Mam nadzieje że nie będzie źle 4x440 w rms 8 ohm przy 0,1THD + 2x220 w rms 4 ohm przy THD 0,1 :) powinno starczyć .... A co do kasy wole sam zrobić, nikt mi nie wmówi że kupił bym taniej i lepiej :D .
    Nie ukrywam że czekam na Antaresa 350 ale wiem że Matronix nie ma czasu ( w sumie jak każdy) ,przewiduje nie znaczny wzrost jego ceny ,zwiększenie mocy oczywiście i przy moim napięciu zasilania 63v możliwość pracy w mostku przy 4 ohm impedancji zestawu głośnikowego ale poczekamy zobaczymy :)

• #218 29 Wrz 2008 09:14
    Michel424
    Poziom 14  

No rzeczywiście ładnie to będzie to się zapowiada;] Może też się skusze na tego wzmaka. Dobrze, że ten wzmak ma zabezpieczenia;], A obudowa to też bedzie duża zapewne;p życzę wytrwałosci w budowie;]

• #219 29 Wrz 2008 18:06
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

piotrbpm napisał:
    ...A co do kasy wole sam zrobić, nikt mi nie wmówi że kupił bym taniej i lepiej

To, że kupienie gotowego firmowego wzmaka wychodzi taniej to jest oczywista oczywistość każdy ci to powie ;)
    Ale...
    Ale przecież nie w tym rzecz żeby go mieć tylko w tym żeby poczuć zapach palonych tranzystorów :P

• #220 29 Wrz 2008 18:23
    piotrbpm
    Poziom 18  

Nie sądze ;p wskaż mi takie wzmacniacze żeby miały takie moce jak mój i zmieść się w 2 tys?

• #221 29 Wrz 2008 19:17
    joy_pl

Bez problemu oczywiście nie mówię o nowych.
    Np. wzmacniacze nie do zdarcia; elmuz, czy choćby też polskie troche nowsze ADS...

• #222 29 Wrz 2008 22:15
    piotrbpm
    Poziom 18  

Gwarantuje że nie skompletujesz wzmacniaczy do 2 tys żeby miały 4x440 w rms 8 ohm(mogą być 2 wzmacniacze po 2x 400w rms ale 8 ohm ) i następnego 2x220 w rms 4 ohm :) nie kupi...

• #225 30 Wrz 2008 17:17
    joy_pl

ADS akurat są jednymi z najtańszych jeśli chodzi o nowe wzmaki, a poza tym ja mówię o używanych...
    piotrbpm jesteś w błędzie ale nie będę się z Tobą spierał bo i tak Cię nie przekonam...

• #227 07 Lis 2008 01:48
    joy_pl

Witam

No i jak? Jakieś postępy? Efekty? Wnioski?

Napisz, coś, bo temat zamarł…

• #228 07 Lis 2008 16:38
    piotrbpm
    Poziom 18  

Witam niestety brak czasu :/ ale od dawna chciałem coś wrzucić .Nabyłem ostatnio taka obudowę niestety koniec mocy umarł śmiercią naturalna :) więc obudowa wpadła mi w ręce prawie darmo ,wymaga malowania dopieszczenie itp :
    Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250
    Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250
    Zajęty jestem trochę domem ,przy okazji projektuje nadstawki :) więc niebawem projekt zawita na DIY w pełni udokumentowany proces powstania od przysłowiowej żarówki która się zapala nam na głowa kiedy mamy pomysł po efekt końcowy:D dokumentacja jest spora .....
    Wzmacniacz na dzień dzisiejszy wymaga tylko ,,upchania wszystkiego w tej obudowie:) odmalowania itp .
    Mam jeden tylko problem ,,mało miejsca ";/ w obudowie
    Tak się prezentuje z crossoverem :

Wzmacniacz będzie zasilał już teraz wiem na pewno górki 200w 4 ohm ,
    oraz doły 400 w rms 8 ohm .
    Problem przedstawiam tu :
    przy 3 Antaresach na stronę nie da radę wrzucić jeszcze płytek z kondensatorami:)
    jak widać szerokość wzmacniacza nie daje mi przykręcić Antaresów do radiatora ,przez ogromny transformator ,stojąc nie wchodzi (tr) :/
    Chce to wszystko zrobić tak:
    Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250
    ale;/
    mógłbym odciąć tę część która jest zbędna ale ona ma właśnie 4 mm więc płytka będzie na 0 z aluminiowa płyta :/ ,trzeba poszukać czegoś grubszego o wiele ...

• #229 07 Lis 2008 22:54
    joy_pl

Mam takie pytanie, ta obudowa to jest 3U czy 4U?

• #230 08 Lis 2008 09:28
    piotrbpm
    Poziom 18  

Obudowa ma 18cm wysokości więc nie wiem :) ile to U

Teraz wiem że to chyba 4U :)

O to co zrobiłem ostatnio :

Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250

Mały komentarz do tego ,a więc sposób przykręcenia modułów wybrałem taki ponieważ wzdłuż mieszczą się idealnie w poprzek zasłaniały śruby którymi się przykręca całą blachę do obudowy :)
    Jak widać połączyłem 2 zestawy do kupy ,obciąłem od oby antaresów po kawałku kątownika tak by dwa dały mi dystans :) (wszystko widać na fotkach ) tak wiem o utracie przez to gwarancji ale podejmuje to ryzyko :) ( w sumie w tym zestawie max koszt naprawy liczę na 50zł) więc nie ma co się smucić ...
    Z drugiej strony na ost. obrazku widać kątownik który po wyginałem aby jeszcze lepiej oddawał ciepło .
    Moduł 440 w umieściłem od razu na początku wzmacniacza ,gdyż tam powietrze jest najchłodniejsze :)(tam powietrze wzmacniacz zasysa) a na samy końcu wzmacniacz do górek( jeszcze ich nie mam ale na gwiazdkę zrobię sobie prezent za 400zł i kupie brakujące moduły :) )
    Stwierdziłem że baterię kondensatorów dam jeden tj 2x80.000uF ,ponieważ to w zupełności wystarcza na wzmacniacz o mocy 1320 :)

Ciąg dalszy prac, bardzo surowy stan :)

Napęd końcówki osadziłem na blasze :)

• #231 09 Gru 2008 21:14
    piotrbpm
    Poziom 18  

Sterowanie płynne wentylatora ,zaczerpnięte z elektrody :)
    umieszczę po jednym termistorze na każdy kanał ,dzięki temu nie zależnie od tego który będzie się bardziej grzał prędkość wentylatora będzie rosła wraz z temperaturą :)

PS .rozmawiam prywatnie z konstruktorem ,,Anterasa " namawiam go do wykonania dla mnie wersji ,,gold" tego wzmacniacz tzn by mógł pracować przy 2 ohm a w trybie mostkowym przy 4 ohm :) dodatkowe pary tranzystorów itp ale o tym pewnie po nowym roku dopiero :) szacowana moc około 800 w 4 ohm tryb mostkowy :)
    Wiem że post stał się już dość nudny ale to przez to że większość czasu poświęcam na konstruowanie w przód :/ a to nie lada wyzwanie ,czasem chce zrobić tak a okazuję się zaraz że będzie przeszkadzało czemuś innemu i koło się zamyka dopóki nie rozwiąże problemu :) w dodatku myślę sam ....

• #232 10 Gru 2008 01:12
    joy_pl

...Kolejna uwaga...tu
    Czy przypadkiem przy długotrwałej ciągłej pracy nie powstanie efekt wąskiego gardła?..
    Może warto by było, (choć to jest ryzykowne*) wlutować tranzystory z drugiej strony płytki?

Mała uwaga nie ma takiego tranzystora jak „lm317” ;)

*przy przeginaniu nóżek w drugą stronę mogą one pęknąć...

• #233 10 Gru 2008 08:38
    piotrbpm
    Poziom 18  

Wąskie gardło ? nic mi to nie mówi :)a lm317 T to stabilizator regulowany:) schemat jest z elektrody :)

• #235 10 Gru 2008 16:39
    joy_pl

Chodzi mi o to, że całe ciepło z tranzystorów do radiatora musi się „przecisnąć” przez to, co zaznaczyłem na czerwono.

Co do napisów.
    No tak zrobienie napisów i to tak żeby nie szpeciły to jest problem...
    Ale jest parę sposobów;
    1. Jak masz jasną powierzchnie drukujesz na papieże kredowym (ewentualnie folii) lustrzane odbicie napisów i przenosisz termo transferem. Potem zabezpieczasz zwykłym lakierem bezbarwnym...
    2. Jeśli powierzchnią jest metal tak samo drukujesz lustrzane odbicie z tym że drukujesz puste (białe) litery na całym czarnym tle przenosisz termo transferem i wytrawiasz...
    (przy okazji ten sposób można zrobić formę do robienia napisów, ale to już dłuższy temat...)
    3.Drukujesz na czymkolwiek i przyklejasz...

• #236 10 Gru 2008 17:00
    piotrbpm
    Poziom 18  

Na tym muszę popracować ,ja myślałem nad bardzo prostą metoda (bardzo chałupniczą:)) kupuję literki takie naklejane. W miejsce gdzie będę chciał mieć napis maluje na np żółto czekam aż wyschnie i teraz naklejam literki .Po czym wszystko maluje na czarno (tylko nie wiem czy połysk czy mat?) potem delikatnie odrywam literki i powinien zostać ślad z żółtej farby czyli napis :) wiem że malowanie wyjdzie mi kiepsko :/ bo nie jestem utalentowany technicznie (co nie raz widać) ale może spróbuje wałkiem malować równe powierzchnie .

Co do odprowadzenia ciepła mam nadzieję że nie będę miał z tym żadnego problemu :) i tak moim zdaniem teraz tranzystory tzn radiator ma większą powierzchnie styku niż przedtem, gdzie przez 5 mm kątownik wędrowało ciepło ....

• #237 10 Gru 2008 17:43
    joy_pl

piotrbpm napisał:
    Co do odprowadzenia ciepła mam nadzieję że nie będę miał z tym żadnego problemu :) i tak moim zdaniem teraz tranzystory tzn radiator ma większą powierzchnie styku niż przedtem, gdzie przez 5 mm kątownik wędrowało ciepło ....

Też fakt, ale patrząc na to zdjęcie aż się prosi żeby tranzystory były po drugiej stronie, to jest tylko takie moje spostrzeżenie.

Zamiast wałkiem lepiej maluje się sprayem, równiej.
    Ale nie wiem czy to już próbowałeś, ale w twoim sposobie mogą się pojawić pewne problemy; naklejki mogą się topić pod wpływem farby, lub farba może być zaciągnięta pod naklejkę.

Kiedyś podobnym sposobem robiłem przedni panel z pleksi wtedy najlepsza była taśma izolacyjna inne przylepce albo zostawiały klej albo podciągały farbę...
    Przykład.

• #238 10 Gru 2008 17:55
    piotrbpm
    Poziom 18  

Też fakt :/ kreski poziome będę robił właśnie tą metodą ( naklejanie taśmy izolacyjnej ) zaraz wkleję zdjęcia wzmacniaczy smound K 1200 :)
    Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250Wzmacniacz estradowy 2x500 w rms w 8 ohm na 4xantares250

Troszkę się rozczarowałem napięciami :/ ach w długie zimowe wieczory będę miał zajęcie :) by je przewinąć na 40 v już to widzę.....

Ale interes dobry zrobiłem za 300zł całość z przesyłką :) same toroidy tyle kosztują :D

• #240 10 Gru 2008 20:05
    piotrbpm
    Poziom 18  

Te końce mocy są jako dawcy organów : obudowa transformator,radiator :) itp
    Ten smound K 1200 to porąbana konstrukcja :/ matko jedyna pływająca masa ,brak przekaźnika do załączania kolumn ,bardzo mała filtracja na kanał jest po 4700uF :/ 4 pary na kanał (para MJL 21194&21193 MOTOROLI) patologia a nie wzmacniacz.....