Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16F88 sterowanie silnikiem, PWM, 10 prędkości.

04 Maj 2008 16:43 2722 17
  • Poziom 19  
    Dostałem zadanie zaprojektowania sterownika (PWM) silnika DC na PIC16F88 musi mieć możliwość ustalenia 10 prędkości 2 klawisze (szybciej, wolniej) włącz i wyłącz do tego prędkość ma być sygnalizowana na linijce 10 ledów. Bardzo proszę o pomoc nie mam pojęcia jak sie za to zabrać. :cry:

Poprawiłem tytuł - Regulamin. [c_p]
  • PCBway
  • Specjalista - Mikrokontrolery
  • Poziom 19  
    Nie bardzo potrafię programować a na necie znalazłem jakieś sterowniki na PICach ale tylko jedna prędkość albo obrót P, L . Czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak napisać do czegoś takiego program jak podłączyć ??
  • Poziom 38  
    I jak zwykle chodziliśmy na zajęcia i uważaliśmy...
    Heh!
    10 prędkości obrotów to będzie z 100 linii kodu..(z komentarzami) a podłączenie...a jaki masz silnik?
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Uważaliśmy i nic nie zrozumieliśmy poza tym PICów ii tak nie było. Silnik zwykły nie krokowy taki na 6 czy 12 V.
  • Poziom 38  
    CO do elektroniki wiesz/Cie jak zrobić?
  • Poziom 19  
    Po długich poszukiwaniach znalazłem coś takiego http://www.profahmet.tr.cx/ (motor kontrol) tylko jak zmienić wyświetlacze 7-segmentowe na linijkę 10 ledów? dać dekoder na pewno da sie to zrobić w programie ale ja nie wiem jak i jeszcze jedno pytanie czy mogę zamienić 16f84 na 16f88??
  • Poziom 15  
    Mozesz to zrobic z tablic karnaugha.
  • Poziom 15  
    Ja sie podpinam do tematu. Mam zadanie podobne. Ta sama funkcja tylko na AT89S8252 czyli klon 8051.
    Jak kolega Jarek wcześniej wspomniał asembler był i każdy uważał, ale nie jesteśmy w stanie napisać sami programu. Czytam intensywnie o programowaniu 8051, ale jak na razie PWM przerasta moje zdolności. Nie pisałbym gdyby czas tak nie naglił. Potrzebujemy wskazówek, ewentualnie fragmentów kodu. Bardzo by nam się to przydało.
    Dorzucam mój schemat. Jeśli zauważycie jakieś błędy, piszcie.
  • Poziom 38  
    P0 nie podciągnięte.
    P1 to samo (niby ma weak puklup...ale do przycisków to daremne).
    Układ nie ma resetu... cap + rezystor inaczej nie zadziała NIGDY
    100nF w elektrolicie, porażka. Wsadź 100nF ceramik obok 100uF elektrolit.

To tak w skrócie...
  • Poziom 15  
    Balu napisał:
    P0 nie podciągnięte.
    P1 to samo (niby ma weak puklup...ale do przycisków to daremne).
    Układ nie ma resetu... cap + rezystor inaczej nie zadziała NIGDY
    100nF w elektrolicie, porażka. Wsadź 100nF ceramik obok 100uF elektrolit.

To tak w skrócie...

Dziękuje za słowa krytyki.
    P0 ma być podciągnięte do masy przez rezystor ??
    P1 tak samo ??
    Układ resetu podobno nie jest potrzebny. Przynajmniej jak pytałem się mojego profesora, to powiedział ze najwyżej przyciśnie się dłużej i zresetuje się kilka razy.
    Co do kondensatorów to mogę zmienić w każdej chwili, bo pady rozmieszczone są dość uniwersalnie na płytce.

Chciałem przypomnieć jeszcze, że zwracam się z prośbą o pomoc. Odpowiedzi typu "ciekawy układ resetu..." nie wnoszą nic do postu i również w niczym mi nie pomogą.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    1. podciagniete sugeruje kierunek 'do gory', wiec nie do masy. pytasz czy rezystorem. ale czy mozna czyms innym? <:

2. uklad resetu podobno nie potrzebny. podobno procki bez chocby pull-up'a / pull-down'a na resecie czasem nie dzialaja. przeciez ten rezystorek i kondensator to razem z 15gr beda kosztowac <: wolisz wydac 15gr, czy potem sie zastanawiac przez tydzien, czemu czasem dziala, a czasem nie?

EDIT: odpowiedzi wnosza do tematu tyle, ze sugeruja ci przemyslenie 'ukladu resetu' chocby. jesli dla ciebie 'pomoc' to 'masz tu gotowy schemat, poprawilem ci wszystkie bledy, a z nudow jeszcze zrobilem signal integrity i zaprojektowalem plytke - jest w zalaczniku', to ... nie [;

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 15  
    Freddie Chopin napisał:
    1. podciagniete sugeruje kierunek 'do gory', wiec nie do masy. pytasz czy rezystorem. ale czy mozna czyms innym? <:

A nie da się to programowo?? Rozwala mi to trochę PCB ale jeśli naprawdę konieczne to zmienię.

Freddie Chopin napisał:
    2. uklad resetu podobno nie potrzebny. podobno procki bez chocby pull-up'a / pull-down'a na resecie czasem nie dzialaja. przeciez ten rezystorek i kondensator to razem z 15gr beda kosztowac <: wolisz wydac 15gr, czy potem sie zastanawiac przez tydzien, czemu czasem dziala, a czasem nie?

Ten układ ma zadziałać kilka razy, pewnie potem pójdzie w odstawkę jak większość na zaliczenie :) Ale jeśli konieczne to wrzucę układ resetu do schematu.

Freddie Chopin napisał:
    EDIT: odpowiedzi wnosza do tematu tyle, ze sugeruja ci przemyslenie 'ukladu resetu' chocby. jesli dla ciebie 'pomoc' to 'masz tu gotowy schemat, poprawilem ci wszystkie bledy, a z nudow jeszcze zrobilem signal integrity i zaprojektowalem plytke - jest w zalaczniku', to ... nie [;

Dzięki wielkie za pomoc.
    Jeszcze mam kilka pytań. Czy klucz na MOS-FET jest dobry ??
    Jak zrealizować ten reset?
    Czy schemat programatora który sam "wykombinowałem" zadziała?
    Acha i jeszcze czy dobrze poprawiłem schemat? (wkradł się chochlik, pod rezystory podciągające zapomniałem dorzucić +5V)
  • Poziom 38  
    P0 do 1 KONIECZNIE
    P1 można by, ale może też działać bez.
    Układ resetu w tym procku to KONIECZNOŚĆ!
    A Twój programator to się może i nadaje... ale nie do programowania :]
    Poza tym nawet gdyby ten procek dawał się programować przez rs232 to i tak nie działało by, bo nie masz pozwieranych linii sygnałów w db9 (tych od handshakeingu).
    Poza tym ten procek potrzebuje programatora na SPI (najprostszy to bufor i kilka rezystorów - na LPT) lub równoległego...

Dodano po 1 [minuty]:

Moje uwagi do programatora odnosiły się do programator.jpg
    Co do programator1 nie wiem nie używałem takiego ale mi się nie podoba...
  • Poziom 15  
    Balu napisał:

Moje uwagi do programatora odnosiły się do programator.jpg
    Co do programator1 nie wiem nie używałem takiego ale mi się nie podoba...

Wydaje mi się ze te diody zenera są tam tylko po to żeby zmienić logikę z 12V na 5V a czy MAX232 tego nie robi tylko w jednym układzie ?? MAX nadaje się nie tylko do zmiany logiki RS232