Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inny kolor zdjęć na monitorze a inny po wydruku

autokomputer 04 Maj 2008 17:46 4314 6
  • #1 04 Maj 2008 17:46
    autokomputer
    Poziom 19  

Mam zrobione zdjęcia aparatem cyfrowym i na monitorze są piękne, a na wydruku na papierze fotograficznym są ciemniejsze no i ogólnie brzydsze. Czy jest to spowodowane tym, że mam tanie urządzenie wielofunkcyjne HP F380 ?

0 6
  • #2 04 Maj 2008 19:30
    suzukis
    Poziom 16  

Czym byś nie drukował to zawsze inny jest obraz na monitorze, a inny na wydruku. Nie jedną książkę już na ten temat napisali :) Jak Cię ciekawi ten temat to poszukaj w googlach - napewno znajdziesz sporo informacji.
    Postaraj się rozjaśnić w opcjach drukarki (może zmiana trybu na jakiś foto itp.), albo poszukaj jakiś profili do niej. Zresztą jest cała masa czynników które mają wpływ na końcowy efekt począwszy od papieru i tuszów, a skończywszy własnie na profilach itd. Na koniec pozostaje rozjaśnienie zdjęcia w Photoshopie jeśli drukarka Ci zaciemnia wydruk. Ale niestety nie chcę Cię martwić, ale i tak pewnie nie uzyskasz zadowalającego efektu niestety.
    Na koniec powiem Ci, że inny wydruk będziesz miał nawet jak będziesz drukował zdjęcia w fotoloabie. Zupełnie inne kolory wyjda np. w Mediamarkcie, inne w Rossmanie i jeszcze inne w FotoJokerze, więc nie oczekuj cudów od domowego HP :)
    Jak chcesz sobie poustawiać drukarke i potestować to lepiej nie na fotce tylko przygotuj sobie plik, gdzie będziesz miał różne odcienie C M Y K i R G B i wtedy zobaczysz jaki zakres poprawiasz, a jaki Ci się rozjeżdża. Powodzenia

0
  • #3 04 Maj 2008 19:33
    liseklisek6666
    Poziom 14  

niestety, taka drukarka to tylko drukarka więc nie ma się co dziwić.

0
  • #4 04 Maj 2008 22:53
    autokomputer
    Poziom 19  

A są drukarki z tuszami w kolorach RGB a nie CMYK ? Bo tak by było chyba najprościej zrobić żeby wydruki miały taki sam kolor jak na monitorze ?

0
  • #5 04 Maj 2008 23:10
    Maniekpl29
    Poziom 12  

Zauważ że w ustawieniach monitora w zakładce systemu masz profile kolorów, które są dostarczane wraz z oryginalnymi sterownikami, to ma wpływ na wyświetlanie na monitorze obrazu, drugą sprawa jest ustawienie ciepłoty obrazu, przeważnie w samym monitorze, na OSD, a co do drukarki to np. w fotoshopie jest funkcja kalibracji kolorów, jak i kalibracji względem monitora(moja wiedza dotyczy fotoshopa 4)
    Reasumując różnice będą zawsze, możesz najprościej edytować zdjęcie przed wydrukiem, osobiście polecam IRFANVIEW, jest darmowy i ma wtyczkę do polskiego, i możesz w nim bardzo wiele ustawić, np, zapisać sobie schemat aby potem jednym kliknięciem zmieniać zdjęcie w taki sam sposób jak poprzednie
    pozdrawiam Mariusz

0
  • #6 05 Maj 2008 18:52
    suzukis
    Poziom 16  

Nie ma drukarek RBG. Zresztą to zupełnie inny system niż CMYK nie tylko dlatego, że inne kolory podstawowe, ale też zupełnie inny system łączenia. W monitorze sygnał 100%Red 100% Blue i 100% Green da kolor biały.

0
  • #7 06 Maj 2008 14:37
    cefram
    Poziom 29  

Witam

Mogę powiedzieć tylko tyle że aby mieć na monitorze takie same odwzorowanie jak na wydruku potrzebna jest kalibracja sprzętu - jeśli masz spektometr i trochę wiedzy to dasz radę - jeśli nie to możesz to zlecić zewnętrznej firmie ale to sie chyba nie opłaci - no chyba że prowadzisz drukarnię lub studio reklamowe.

Pozdrawiam

0