No i co z tego, że będzie dwupołówkowy? I tak i tak przez każdą diodę będzie płynąć taki sam prąd (oczywiście w czasie danej połówki sinusoidy)... Więc jeżeli 1N4007 ma max 1A ciągłego prądu, to obciążenie pobierające 2A uszkodzi diody... Tak więc nie wprowadzajcie początkujących w błąd!
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby dać np po dwie diody równolegle. Nie jestem jednak zwolennikiem używania elementów elektronicznych przy ich granicznych parametrach. W skrajnym wypadku gdy obciążenie będzie zbyt duże popłynie wyższy prąd przez diody.
Można by sumie przyjąć, że prąd przepuszczany jest przez pojedynczą diodę tylko przez pół okresu i przebieg tego prądu nie jest maksymalną amplitudą (czyli I≠const=2A). Może by wytrzymały ale nie przy tak niskiej częstotliwości.
Nie przesadzajcie z tymi mostkami. Co to za problem kupić gotowy scalony mostek na powiedzmy 4A za 1zł.
Quote: A jeśli dałbym diodę o prądzie maksymalnym np. 10A a maksymalny prąd jaki byłby potrzebny to np. 1A, to by nie mogło być.
Skoro, hipotetyczna dioda miała by np dopuszczalny prąd 10A to wiadomo, że jeśli popłynie przez nią tylko 1A to nic się nie stanie... To tak samo jak w przypadku rury przez którą płynie woda. Jeżeli średnica rury będzie bardzo duża a ilość płynącej wody bardzo mała, to zostanie jeszcze dużo "luzu" a jeżeli wody będzie więcej niż rura jest w stanie przepuścić w danej jednostce czasu, to rura ulegnie uszkodzeniu.
Aha. Jak sama nazwa wskazuje - dioda PROSTOWNICZA służy do PROSTOWANIA prądu czyli do prostownika jedno lub dwupołówkowego. Żadna inna dioda nie nadaje się do mostka prostowniczego.
Moderated By Mariusz Ch.:Przed napisaniem odpowiedzi proszę sprawdzić jej poprawność. Regulamin, punkt 12. W związku z odwołaniem do tej wiadomości post zostaje w temacie.