Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Demonstracja możliwości Atmega88 (dzwięk+obraz)

george2002 04 Maj 2008 22:15 20686 42
  • Demonstracja możliwości Atmega88 (dzwięk+obraz)
    To demo zrobione na Atmega88 naprawdę pokazuje że procesory 8-bitowe AVR jeszcze nie upadły i nadal można spokojnie na nich robić naprawdę zadziwiające urządzenia mogące równocześnie odtwarzać dźwięki oraz obraz.

Tutaj serce czyli płyteczka z Atmegą88 na pokładzie
    Demonstracja możliwości Atmega88 (dzwięk+obraz)

A tutaj film przedstawiający możliwości

Link

PS.
    Aż się Łezka w oku kręci jak przypomną się czasy kiedy w CD-Action były DEMA po 5kB i naprawdę na komputerze klasy 486 chodziły żwawo i do tego nieźle wyglądały :)

Pozdrawiam
    George2002

Czy przycisk "Załaduj zdjęcie" tak trudno zauważyć? Poprawiłem. [Mirek Z.]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    george2002

Poziom 20  
    george2002 napisał 440 postów o ocenie 125, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2002 roku.
  • PCBway
    lechoo
    Poziom 39  
    Niezłe :)

Demka na 486 to nic, pamiętam byłem w szoku jak zobaczyłem co potrafią ludzie zrobić na 8-bitowym Atari...

Mi się udało zmusić AVR-a do odtwarzania MOD-ów z Amigi, ale bez jednoczesnego generowania efektów wizualnych...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic964841-8.html
    narasta
    Poziom 21  
    Jakim cudem oni to tam wszystko zmieślili?! :P

Dobre, bez kitu.
  • PCBway
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie
    Ech... przypomniały się czasy dziergania demek w assemblerze na C64, efekty byly podobne :-)
    Trzeba przyznać, że autor projektu wycisnął chyba wszystko z poczciwej Atmegi, pomyśleć, że od migającej diody dzieli to to przepaść technologiczna...
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :) zdziwiłem się że takie coś można na takim procku zrobić :D
    jest ktoś z was w stanie zrobić przełącznik źródła obrazu do rzutnika multimedialnego ? potrzebuje taki który wyświetlał by obraz z monitora a po przyciśnięciu przycisku zmieniał źródło obrazu, i wyświetlał cały czarny. Jest takie coś do zrealizowania ? Mógłby ktoś pomóc ?
    redart
    Poziom 23  
    Jak widziałem podobne cuda na ZX-ie w 90r. to był wypas.
    Różnica jest taka, że wtedy trzeba było wydać miesięczną pensję na Timex'a, a dziś wystarczy 5 zeta na procka i garść drobnicy z szuflady.
    Niezmienna pozostaje pasja ludzi, którzy to robią. Ten facet ma zacięcie...
    kasaidolar
    Poziom 19  
    Widziałem juz kilka takich zabawek - na elektrodzie byly niedawno gry TV na atmedze - proste bo proste ale satysfakcja ogromna :) A pomyslcie co mozna armem robic :) - świat stoi przed nami otworem ;)
    Pozdrawiam serdecznie

Poniżej Attiny :)

michal512
    Poziom 14  
    Mam małe pytanko :) Skąd wziąć wiedzę do robienia takich bajerów ?? To jest niesamowite nie wiedziałbym nawet za co sie złapać gdybym chciał w takie cos sie pobawic.
    kasaidolar
    Poziom 19  
    Internet i google - to jest niesamowita kopalnia wiedzy. Poszukaj po stronach... znajdziesz zapewne gotowe opisy i kody programow... mozesz tez poczytac jak powinien wygladac sygnał do monitora i samemu napisac jakas krotka animacje
    Pozdrawiam
    narasta
    Poziom 21  
    michal512 - hm, powiem Ci, że to nie jest takie hop-siup, żeby zrobić taki "bajer", jak to nazwałeś, trzeba przebyć na prawdę długą drogę w kwestii mikroprocesorów. Sam chciałbym umieć pisać takie programy, bo sam układ jest mało skomplikowany.
    seba_x
    Poziom 31  
    oj przypomniały mi się czasy Atari 65 , były podobne demka ,
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Za kilkadziesiąt, a może kilka lat każdy w domowym zaciszu sam będzie robił dzisiejsze PC. Technika i możliwość rozwijają sie błyskawicznie :D

Pozdrawiam
    lechoo
    Poziom 39  
    Tylko że w Atari były osobne specjalizowane układy odpowiedzialne za generowanie obrazu i dźwięku, a tu wszystko jest zrealizowane programowo...
    Paprykarz
    Poziom 11  
    Fakt, trzeba wszytko robić programowo, ale podejście jest podobne:

asembler, synchronizacja z rastrem, cyklowanie. (każdy pojedyńczy cykl procesora to czasami odległość jednego lub kilku pikseli w linii ! , czasem ważne było dołożenie jednej lub kilku instrukcji nop (No Operation))

Więc cały czasowo krytyczny rdzeń programu jest napisany w asemblerze, w miedzy czasie ( wtrakcie wygasznia lini i ramek) są realizowane inne funkcje.

Entuzjaści języków wysokiego poziomu niestety mogą zapomnieć o takich wynalazkach.

Jak dla mnie, to mi się łza zakręciła w oku, te scrolle, bary,...echh

Pamiętam jak swego czasu w gazetkach Commdore&Amiga oraz kebabie (lata 90) był cykl artykułów o pisaniu dem. Sam miałem C64, ale już w fazie schyłkowej, trochę liznąłem asemblera, przydało mi się później przy '51.

Ale jak widać duch tzw."Sceny komputerowej" wiecznie żywy. Oby więcej takich ludzi i takich projektów !
    coberr
    Poziom 19  
    coś pięknego...

mimo ze chronicznie nie cierpie ATMEG - chylę czoła.

programowy majstersztyk.

trzeba miec naprawdę potwornie duze doświadczenie - aby cos takiego spłodzić....

i jeszcze ta muzyka na przerwaniach....

mniodzio :)

w d**** niech się ugryzą dzisiejsi twórcy oprogramowania (megabajty; wszystko w C++) - bo odpadaja już w przedbiegach przy tym gościu :)
    lechoo
    Poziom 39  
    Grubo się mylisz Kolego uważając, że współczesne aplikacje użytkowe pisane są głownie w C++. Tu dominują inne bardziej "współczesne" języki wysokiego poziomu, stąd taka kiepska optymalizacja w tych programach...
    tanatos
    Poziom 10  
    Mocne!
    Gdyby tak odpowiednio połączyć np 100 ATMEG (albo więcej, kupić w hurtowni) to już całkiem niezłego PC można by stworzyć. :D
    seba_x
    Poziom 31  
    tanatos napisał:
    Mocne!
    Gdyby tak odpowiednio połączyć np 100 ATMEG (albo więcej, kupić w hurtowni) to już całkiem niezłego PC można by stworzyć. :D

odpowiednio to znaczy jak ? równolegle czy szeregowo ? :lol:
    lechoo
    Poziom 39  
    Kiedyś na eBay widziałem płytki do tego projektu Minimig. Koszt kompletu podzespołów szacuję na około 300zł, najdroższa kość XC3S400 kosztuje ponad 100zł w TME.
    biohack
    Poziom 16  
    Własnie w takiej obudowie dip 28 no ok , ale jak go mam z kompa zaprogramować ? jak sie połączyć jakim kablem chce zrobić cos super na koniec roku ;)

Dodano po 13 [minuty]:

A gdzie pisze jakie są elementy potrzebne ? bo jakoś niemoge znaleść ;P
    lechoo
    Poziom 39  
    @biohack
    Zajrzyj koniecznie na to forum, znajdziesz tam wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania, wystarczy wykazać trochę wysiłku i poczytać: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum12.html
    Ja uczyłem się programować mikrokontrolery (w asemblerze) w czasach gdy internet raczkował i nie istniały portale takie jak Elektroda, a dostępna literatura była również skromna...
    biohack
    Poziom 16  
    Chce tylko wiedziec jak mam sie połączyć z kompem widze ze trzeba miec jakis programator czy to prawda ? a ten schemat jest mi potrzebny na zaraz :( bym chociaz wszystkich zadziwił

Dodano po 3 [minuty]:

Może ty mistrzu jesteś w tym, ale ja nie więc sie pytam doświadczonego chce tylko pare rzeczy wiedziec
    J_Bravo
    Poziom 27  
    http://www.linusakesson.net/files/lft_craft_src.tar.gz - tu masz Schematics, firmware binaries and source code

co do programatora to na elektrodzie jest do groma programatorów ISP
    http://dybkowski.net/elka/ispprog.html
    http://radzio.dxp.pl/avr910.htm

procek:
    http://tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=ATMEGA88-20PU

Oj zadziwisz ludzi zadziwisz ;)