Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Demonstracja możliwości Atmega88 (dzwięk+obraz)

george2002 04 May 2008 22:15 21028 42
  • Demonstracja możliwości Atmega88 (dzwięk+obraz)
    To demo zrobione na Atmega88 naprawdę pokazuje że procesory 8-bitowe AVR jeszcze nie upadły i nadal można spokojnie na nich robić naprawdę zadziwiające urządzenia mogące równocześnie odtwarzać dźwięki oraz obraz.

Tutaj serce czyli płyteczka z Atmegą88 na pokładzie
    Demonstracja możliwości Atmega88 (dzwięk+obraz)

A tutaj film przedstawiający możliwości

Link

PS.
    Aż się Łezka w oku kręci jak przypomną się czasy kiedy w CD-Action były DEMA po 5kB i naprawdę na komputerze klasy 486 chodziły żwawo i do tego nieźle wyglądały :)

Pozdrawiam
    George2002

Czy przycisk "Załaduj zdjęcie" tak trudno zauważyć? Poprawiłem. [Mirek Z.]

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    george2002

Level 20  
    george2002 wrote 488 posts with rating 141, helped 0 times. Live in city Kraków. Been with us since 2002 year.
    lechoo
    Level 39  
    Niezłe :)

Demka na 486 to nic, pamiętam byłem w szoku jak zobaczyłem co potrafią ludzie zrobić na 8-bitowym Atari...

Mi się udało zmusić AVR-a do odtwarzania MOD-ów z Amigi, ale bez jednoczesnego generowania efektów wizualnych...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic964841-8.html
    narasta
    Level 21  
    Jakim cudem oni to tam wszystko zmieślili?! :P

Dobre, bez kitu.
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    Ech... przypomniały się czasy dziergania demek w assemblerze na C64, efekty byly podobne :-)
    Trzeba przyznać, że autor projektu wycisnął chyba wszystko z poczciwej Atmegi, pomyśleć, że od migającej diody dzieli to to przepaść technologiczna...
    enemyhilator
    Level 16  
    Kurcze jak oni to robią, demka na PC to rozumiem, ale na Atmega88. Prawdziwi fachowcy, nic dodać nic ująć... ach gdybym ja umiał takie cuda robić.
    Uszol 1990
    Level 29  
    :) zdziwiłem się że takie coś można na takim procku zrobić :D
    jest ktoś z was w stanie zrobić przełącznik źródła obrazu do rzutnika multimedialnego ? potrzebuje taki który wyświetlał by obraz z monitora a po przyciśnięciu przycisku zmieniał źródło obrazu, i wyświetlał cały czarny. Jest takie coś do zrealizowania ? Mógłby ktoś pomóc ?
    redart
    Level 23  
    Jak widziałem podobne cuda na ZX-ie w 90r. to był wypas.
    Różnica jest taka, że wtedy trzeba było wydać miesięczną pensję na Timex'a, a dziś wystarczy 5 zeta na procka i garść drobnicy z szuflady.
    Niezmienna pozostaje pasja ludzi, którzy to robią. Ten facet ma zacięcie...
    kasaidolar
    Level 19  
    Widziałem juz kilka takich zabawek - na elektrodzie byly niedawno gry TV na atmedze - proste bo proste ale satysfakcja ogromna :) A pomyslcie co mozna armem robic :) - świat stoi przed nami otworem ;)
    Pozdrawiam serdecznie

Poniżej Attiny :)

michal512
    Level 14  
    Mam małe pytanko :) Skąd wziąć wiedzę do robienia takich bajerów ?? To jest niesamowite nie wiedziałbym nawet za co sie złapać gdybym chciał w takie cos sie pobawic.
    kasaidolar
    Level 19  
    Internet i google - to jest niesamowita kopalnia wiedzy. Poszukaj po stronach... znajdziesz zapewne gotowe opisy i kody programow... mozesz tez poczytac jak powinien wygladac sygnał do monitora i samemu napisac jakas krotka animacje
    Pozdrawiam
    narasta
    Level 21  
    michal512 - hm, powiem Ci, że to nie jest takie hop-siup, żeby zrobić taki "bajer", jak to nazwałeś, trzeba przebyć na prawdę długą drogę w kwestii mikroprocesorów. Sam chciałbym umieć pisać takie programy, bo sam układ jest mało skomplikowany.
    seba_x
    Level 31  
    oj przypomniały mi się czasy Atari 65 , były podobne demka ,
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam

Za kilkadziesiąt, a może kilka lat każdy w domowym zaciszu sam będzie robił dzisiejsze PC. Technika i możliwość rozwijają sie błyskawicznie :D

Pozdrawiam
    lechoo
    Level 39  
    Tylko że w Atari były osobne specjalizowane układy odpowiedzialne za generowanie obrazu i dźwięku, a tu wszystko jest zrealizowane programowo...
    Paprykarz
    Level 12  
    Fakt, trzeba wszytko robić programowo, ale podejście jest podobne:

asembler, synchronizacja z rastrem, cyklowanie. (każdy pojedyńczy cykl procesora to czasami odległość jednego lub kilku pikseli w linii ! , czasem ważne było dołożenie jednej lub kilku instrukcji nop (No Operation))

Więc cały czasowo krytyczny rdzeń programu jest napisany w asemblerze, w miedzy czasie ( wtrakcie wygasznia lini i ramek) są realizowane inne funkcje.

Entuzjaści języków wysokiego poziomu niestety mogą zapomnieć o takich wynalazkach.

Jak dla mnie, to mi się łza zakręciła w oku, te scrolle, bary,...echh

Pamiętam jak swego czasu w gazetkach Commdore&Amiga oraz kebabie (lata 90) był cykl artykułów o pisaniu dem. Sam miałem C64, ale już w fazie schyłkowej, trochę liznąłem asemblera, przydało mi się później przy '51.

Ale jak widać duch tzw."Sceny komputerowej" wiecznie żywy. Oby więcej takich ludzi i takich projektów !
    coberr
    Level 19  
    coś pięknego...

mimo ze chronicznie nie cierpie ATMEG - chylę czoła.

programowy majstersztyk.

trzeba miec naprawdę potwornie duze doświadczenie - aby cos takiego spłodzić....

i jeszcze ta muzyka na przerwaniach....

mniodzio :)

w d**** niech się ugryzą dzisiejsi twórcy oprogramowania (megabajty; wszystko w C++) - bo odpadaja już w przedbiegach przy tym gościu :)
    lechoo
    Level 39  
    Grubo się mylisz Kolego uważając, że współczesne aplikacje użytkowe pisane są głownie w C++. Tu dominują inne bardziej "współczesne" języki wysokiego poziomu, stąd taka kiepska optymalizacja w tych programach...
    tanatos
    Level 10  
    Mocne!
    Gdyby tak odpowiednio połączyć np 100 ATMEG (albo więcej, kupić w hurtowni) to już całkiem niezłego PC można by stworzyć. :D
    seba_x
    Level 31  
    tanatos wrote:
    Mocne!
    Gdyby tak odpowiednio połączyć np 100 ATMEG (albo więcej, kupić w hurtowni) to już całkiem niezłego PC można by stworzyć. :D

odpowiednio to znaczy jak ? równolegle czy szeregowo ? :lol:
    lechoo
    Level 39  
    Kiedyś na eBay widziałem płytki do tego projektu Minimig. Koszt kompletu podzespołów szacuję na około 300zł, najdroższa kość XC3S400 kosztuje ponad 100zł w TME.
    biohack
    Level 16  
    Własnie w takiej obudowie dip 28 no ok , ale jak go mam z kompa zaprogramować ? jak sie połączyć jakim kablem chce zrobić cos super na koniec roku ;)

Dodano po 13 [minuty]:

A gdzie pisze jakie są elementy potrzebne ? bo jakoś niemoge znaleść ;P
    lechoo
    Level 39  
    @biohack
    Zajrzyj koniecznie na to forum, znajdziesz tam wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania, wystarczy wykazać trochę wysiłku i poczytać: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum12.html
    Ja uczyłem się programować mikrokontrolery (w asemblerze) w czasach gdy internet raczkował i nie istniały portale takie jak Elektroda, a dostępna literatura była również skromna...
    biohack
    Level 16  
    Chce tylko wiedziec jak mam sie połączyć z kompem widze ze trzeba miec jakis programator czy to prawda ? a ten schemat jest mi potrzebny na zaraz :( bym chociaz wszystkich zadziwił

Dodano po 3 [minuty]:

Może ty mistrzu jesteś w tym, ale ja nie więc sie pytam doświadczonego chce tylko pare rzeczy wiedziec