Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PSPICE jak prostownik 3 fazowy

orbis 04 May 2008 23:33 2965 2
 • #1
  orbis
  Level 10  
  Witam
  Chciałbym zbudować w pspice prostownik 3 fazowy taki jak w załączniku. Wykładowca posługuje się takimi przebiegami. Dał nam zadania i chciałbym sobie zasymulować układ. Ogólnie, to nie wiem jak wysterować tyrystor. Może trochę chaotycznie opisuję, ale chciałbym wiedzieć jak zrobić (jak poprawnie zrobić schemat ) aby otrzymać przebiegi jak w załączniku. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź, gdyż to moje pierwsze kroki w pspice.
  Pozdrawiam.
 • #2
  jdjan1
  Level 26  
  Witam!

  Schemat jest praktycznie narysowany.
  Brakuje sterowania tyrystorami. Proponuję do tego wykorzystać 3 źródła VPULSE włczone między bramki i katody tyrystorów i odpowiednio je oprogramować. Czas narastania i opadania bardzo krótki, aby uzyskać przebieg prostokątny, amplituda, wystarczy ok 10V. Proponuję zbudować układ z jednym tyrystorem i przećwiczyć ustawienia źródła VPULSE. Do zasilania układu źródło VSIN, na początek obciążenie rezystancyjne.
  Jeżeli Kolega dysponuje wersją PSpice'a 8.0 (Eval), to o ile pamiętam jest tam tylko jeden tyrystor o parametrach jak dla harcerza - 1A/50V. Po przekroczeniu tych parametrów następuje przewrót tyrystora (nie wyłącza się rewersem prądu i przestaje reagować na impulsy bramkowe - układ nie działa).

  Pozdrawiam

  Jan
 • #3
  orbis
  Level 10  
  Dzięki za podpowiedź z tym VPULSE . Właśnie zrobiłem układ, niby zero błędów, ale coś jeszcze nie tak, bo wykres się nie rysuje. Pokombinuję do wieczora, potem się odezwę. PSPICE mam 9.1 ver student. Myślałem, że tą symulacją sobie szybciej rozwiążę zadanka, a tu chyba jednak będę musiał na piechotkę.

  Pozdrawiam.

  [Mariusz Ch.]

  PSPICE jak prostownik 3 fazowy

  pozdrawiam osobe ktora upomina mnie o pisownie ale wychowalem sie na systemach bez polskich znakow i jakos niemam zwyczaju pisac z ogonkami, tzn staram sie ale niezawsze chce mi sie poprawiac, ale postanawiam od nastepnego postu sie poprawic